Administrativna opterećenja, financijske prepreke, ravnoteža između posla i obitelji te rodne predrasude u poslovnom okruženju, prepoznate su kako višestruki izazovi poduzetnica u anketi Eurochambres Women Entrepreneurs Survey 2025. Anketa je bazirana na odgovorima 897 poduzetnica iz 34 europske zemlje, a predstavljana je u Bruxellesu na Eurochambresovoj konferenciji Od podataka do akcije.
Anketa je pokazala kako žene pokreću vlastite poslove kako bi bile autonomnije te na tom poduzetničkom putu pokazuju iznimnu otpornost i prilagodljivost.
“Analizirajući podatke vidimo kako sve više žena preuzima vodeće uloge a čak 78 posto njih osnovalo je vlastitu kompaniju. Kao Komori važno nam je biti u direktnom doticaju sa stvarnim očekivanjem poduzetnica i zato je ovo istraživanje iznimno važno. Temeljem njega kreiramo strategije i inicijative kao npr. našu Akademiju Budućnost upravljanja kroz koju potičemo i pripremamo poduzetnice za vodeće uloge u gospodarstvu”, istaknula je Marina Rožić, glavna tajnica HGK i predsjednica Eurochambres Women Networka.
Unatoč snažnoj motivaciji, poduzetnice se suočavaju s brojnim izazovima koji mogu omesti pokretanje i rast njihovog poslovanja. Kada je riječ o mlađim ženama, jedna od prepreka koje su ispitanice identificirale je pristup kapitalu. Naime, anketa je pokazala kako se 75 posto anketiranih financiralo vlastitom ušteđevinom, a samo 27 posto je dobilo je bankovni kredit.
“Sustavnim rješavanjem identificiranih izazova od pojednostavljena birokracije, do lakšeg pristupa financijskim instrumentima, uz poticanje mreža podrške i donošenjem poticajnih politika, moguće je trenutne prepreke pretvoriti u elemente za izgradnju uspjeha, a kako bi se taj učinak povećao potpisan je i Memorandum o razumijevanju između organizacija UN Women i Eurochambresa, za jačanje partnerstava za daljnju potporu i osnaživanje žena na radnom mjestu”, izjavila je Rožić.
Hrvatsko gospodarstvo prolazi kroz transformaciju poslovnih modela za održivo poslovanje, uključujući i rodnu ravnopravnost, a kako bi članicama olakšalo tu tranziciju Hrvatska gospodarska komora provodi Akademiju Budućnost upravljanja, čiji je program i djelovanje predstavljen članicama Eurochambres Women Networka, kao i zastupnicama u Europskom parlamentu. Također, jedan od segmenata programa je i upoznavanje polaznica Akademije, sa praksama i politikama EU u području rodne ravnoteže, te razmjena iskustva s kolegama iz drugih zemalja.
“Ovaj posjet pruža nam vrijedne uvide i inspiraciju kroz primjere dobre prakse za implementaciju sličnih inicijativa u Hrvatskoj te očekujem da će dodatno osnažiti i motivirati polaznice za prihvaćanje većih promjena i korak naprijed u svojoj poslovnoj karijeri”, istaknula je Dina Blažević, voditeljica EU fondova ACI-a, jedna od polaznica Akademije Budućnost upravljanja.
“Vjerujem da će i organizirani posjet Bruxellesu staviti točku na program Akademije Budućnost upravljanja te dodatno osnažiti i motivirati polaznice za prihvaćanje većih promjena i korak naprijed u svojoj poslovnoj karijeri“, istaknula je Ivana Galić, iz Erste&Steiermärkische Bank.
Polaznicama Akademije Budućnost upravljanja riječi potpore uputile su i europarlamentarke Romana Jerković i Sunčana Glavak. Glavak je istaknula kako je potreba umrežavanja poduzetnica i donositelja odluka važan korak u prepoznavanju problema i prepreka na njihovom poduzetničkom putu i rastu konkurentnosti gospodarstva.
Važnost podizanja svijesti o rodnoj ravnoteži, te edukaciji ogleda se i u podacima koje je početkom ove godine objavila glavna uprava za istraživanje i inovacije Europske komisije, gdje u trogodišnjem izvješću o stanju rodne ravnopravnosti u istraživanju i inovacijama She Figures, pokazuju da žene brojčano nadmašuju muškarce u sveučilišnom obrazovanju, ali i dalje su izrazito podzastupljene u zapošljavanju u STEM-u i na čelnim pozicijama.
Stoga HGK planira nove cikluse Akademije Budućnost upravljanja, a sve kako bi pripremila članice za promjene u legislativi, pogotovo kad je riječ o Direktivi o rodnoj ravnopravnosti te prilagodbi novom, suvremenom načinu poslovanja.