Pametna rasvjeta smanjuje troškove i do 70 posto

In Konferencije / savjetovanja
Pametna rasvjeta smanjuje troškove i do 70 posto

„U okviru novog višegodišnjeg plana za klimatska pitanja izdvojit će se velika sredstva. U procesu usmjeravanja sredstava za čistu energiju tamo gdje su najpotrebnija ključni su gradovi kao pokretači, uvođenjem tehnologije za razvoj pametnih i zelenih gradova“, rekla je Danijela Jemrić iz Sektora za energetiku i zaštitu okoliša HGK na predstavljanju tehnološke podloge koncepta pametnih i zelenih gradova, radionici Smart/Safe&Green City, održanoj danas u HGK na inicijativu tvrtki Open Way i Detas.

Kroz modernizaciju javne rasvjete stvara se tehnološki, pravni, kadrovski, ali i svaki drugi preduvjet za uspješnu provedbu energetske transformacije gradova, koja će u narednom razdoblju biti financirana kroz brojne EU fondove, ali i nacionalne izvore financiranja

Cilj radionice bio je upoznati javni i privatni sektor s trendovima u primjeni koncepta pametnih gradova. Predstavljena je regulativa u području javne i druge rasvjete te proizvodi koji su planski stvarani s ciljem transformacije gradova s obzirom na energetsku učinkovitost i smanjenje svjetlosnoga onečišćenja.

Bojan Fišer, iz tvrtke Detas predstavio je proizvode koji su tehnički preduvjeti za razvoj ovoga koncepta razvoja urbanih sredina u domeni svjetlosti. „Upravljanje svjetiljkama može uključivati različite senzore. Može se mjeriti kvaliteta zraka i temperature te se tako integriraju različite komunalne usluge u jedan sustav, čime se povećava njegova učinkovitost. Smanjuju se troškovi električne energije i preko 70 posto. Predviđanja analitičara do 2024. su da će jedna trećina gradova na svijetu koristiti neki oblik integracije u sklopu koncepta pametnih gradova,“ rekao je Fišer, koji je predstavio i kampanju za sigurnije pješačke prijelaze te sustav koji prepoznaje pješaka kad dolazi na prijelaz i uključuje svjetla na stazi i na zoni čekanja.

Koncept pametnih gradova obuhvaća i područje e-mobilnosti te razvoj punjača za električne automobile, motocikle i bicikle. „Kada se radi plan, bitno je uštedjeti na infrastrukturi. Cijena zakupa električne energije je također važan faktor. Klasterom punionica i primjenom tzv. load balancinga postiže se optimalna distribucija dostupne energije. Manji su infrastrukturni i operativni troškovi, jednostavnije je upravljati mrežom punioca i postaviti kompletnu mrežu, a veće je i zadovoljstvo vlasnika i korisnika,“ rekao je Igor Ban iz tvrtke Piraex.

Irena Dubravec iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost predstavila je planirane javne pozive i natječaje. Predviđeni javni pozivi nacionalnim sredstvima u sektoru zaštite okoliša su 18,72 milijuna kuna, a u sektor energetske učinkovitosti 573,6 milijuna kuna. Fond prati Integrirani nacionalni energetski klimatski plan RH 2021.-2030., koji planira ulaganja od više od 25 milijardi kuna. Ključni segmenti na koji će se u narednom razdoblju sredstva usmjeriti su sektor prometa, zatim istraživanje, inovacije i konkurentnost te izgradnja kapaciteta niskougljičnoga gospodarstva.

Predstavnica Hrvatske banke za obnovu i razvoj Senka Jurković predstavila je dostupne modele financiranja i kreditni program za investicije javnog sektora, koji obuhvaća čitav koncept pametnih gradova. Financira se do 75 posto predračunske vrijednosti cjelokupne investicije, a iznimno do 100 posto ukupne vrijednosti investicije lokalne i područne (regionalne) samouprave. Od posebnih modela, istaknuti su ESIF Krediti za energetsku učinkovitost u zgradama javnog sektora koji se financiraju sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u ukupnom iznosu od 410 milijuna kuna.

Relevantni zakonodavni okvir u području rasvjete predstavio je Zvonimir Miler iz tvrtke Open Way. Temelj je Zakon o zaštiti o svjetlosnog onečišćenja, koji uvodi pojam svjetlosnog onečišćenja te mjere zaštite, uvjete za planiranje i gradnju te mjerenje. U tijeku je i izrada provedbenog propisa, Pravilnika o zonama rasvijetljenosti, dopuštenim vrijednostima rasvjetljavanja i načinima upravljanja rasvjetnim sustavima, što je posebno važno za jedinice lokalne samouprave. Posebno je istaknut dio Pravilnika koji zahtijeva da se odabrana projektna rješenja za rasvjetu moraju moći integrirati u napredni sustav upravljanja gradom, tj. sustav pametnih gradova.

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design