Poljoprivrednicima koji su lani imali štete na urodu mogu zatražiti potporu

In Krediti za poduzetništvo
poljoprivreda

Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva objavilo je u petak da je za poljoprivrednike u sektorima voćarstva, povrćarstva, vinogradarstva i sjemenarstva, koji su bili pogođeni nepovoljnim klimatskim prilikama i elementarnim nepogodama u 2024. godini na raspolaganju program potpore, ukupno vrijedan 8,5 milijuna eura.

Ta pomoć namijenjena je poljoprivrednim proizvođačima koji su pretrpjeli štetu od nepogoda u 2024. godini na području za koje je proglašena prirodna nepogoda, a radi ublažavanja posljedica nastalih šteta prijavljenih u Registru šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.

Najmanji pojedinačni iznos potpore iz Programa po korisniku potpore iznosi 200 eura, a najveći 42.000 eura, no ne može biti veći od potvrđenog iznosa štete u Registru.

Prihvatljivi korisnici za ovu potporu su poljoprivrednici upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava koji se bave proizvodnjom voća, povrća, grožđa te sjemena, koji su imali štetu od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini prijavljenu u Registru veću od 30 posto na prinosu poljoprivrednih kultura, a ako je ta šteta veća od 200 eura. Nadalje, da su u propisanom roku podnijeli zahtjev te da su dostavili policu osiguranja, obračun isplate i potvrdu o isplati štete osiguravajućeg društva po polici osiguranja za štetu od prirodnih nepogoda ako su u Registru evidentirali postojanje osiguranja.

Zahtjev za potporu podnosi se popunjavanjem u elektroničkom obliku putem AGRONET-a i podnošenjem potpisanog zahtjeva u izvorniku preporučenom pošiljkom ili neposredno u Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i to do 1. kolovoza ove godine.

Ukupne štete lani 259 mln eura

Po službenim podacima o prijavljenim štetama od prirodnih nepogoda lani, evidentiranima u Registru šteta od prirodnih nepogoda, ukupna prijavljena šteta u poljoprivredi zbog mraza, tuče, olujnog i organskog vjetra, poplave, požara, suše i kiše koja se smrzava u dodiru s podlogom iznosila je gotovo 259 milijuna eura. Najveće štete zabilježen su lani na šećernoj repi, voćarskim i povrtlarskim kultirama, grožđu te na sjemenskoj i ratarskoj proizvodnji.

Za provedbu programa namijenjeno je ukupno 8,5 milijuna eura, od čega je 6,7 milijuna iz europskih sredstava, a ostatak iz državnog proračuna, stoji u pravilniku o programu potpora.

(Hina)

You may also read!

projekt ReefQuest

Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka pokrenula crowdfunding kampanju za zaštitu koralja na otoku Ižu

Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka (Dalmatian Islands Environment Foundation - DIEF) pokrenula je novu akciju na stranici Crowdfunder usmjerenu

Read More...
Otvorene su prijave za 12. ciklus Akademije Raise the Bar – besplatni obrazovni program za konobare, bariste i barmene

Otvorene su prijave za 12. ciklus Akademije Raise the Bar – besplatni obrazovni program za konobare, bariste i barmene

Besplatni obrazovni program Akademija Raise the Bar, namijenjen konobarima, baristima i barmenima, ulazi u svoj dvanaesti ciklus, a prijave

Read More...
Dubrovnik

Dubrovnik najbolja destinacija u anketi Global Travelera

Dubrovnik je treću godinu zaredom proglašen najboljom destinacijom za grupna putovanja u izboru čitatelja prestižnog američkog časopisa Global Traveler,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design