Svaka država članica EU šest mjeseci predsjeda radom Vijeća EU, osiguravajući kontinuitet EU procesa i suradnju između država članica. Od 1. siječnja Poljska je po drugi put preuzela predsjedanje Vijećem Europske unije. Trinaest godina nakon prvog poljskog predsjedanja i dvadeset godina nakon ulaska u EU, Poljska predstavlja ambiciozan program predsjedanja čiji je glavni cilj provedba prioriteta postavljenih oko teme sigurnosti.
Logotip poljskog predsjedništva crpi inspiraciju iz novije poljske povijesti. Predstavlja ponovno rođenje poljske demokracije i civilnog društva, poziva se na najbolje tradicije pokreta Solidarnost i uklapa se u širi kontekst povratka Poljske u glavne tokove europske rasprave.
Vijeće Europske unije jedno je od najvažnijih tijela EU koja donose odluke. Sastoji se od ministara iz svih 27 država članica EU-a, koji sudjeluju na formalnim i neformalnim sastancima koji se tiču područja njihove stručnosti, a kojima predsjeda ministar iz zemlje koja predsjeda. Vijeće: pregovara i donosi zakonodavstvo EU; koordinira politike u pojedinim sektorima; donosi proračun EU zajedno s Europskim parlamentom; sklapa međunarodne ugovore u ime EU; razvija vanjsku i sigurnosnu politiku u partnerstvu s Europskim parlamentom, na temelju prijedloga koje podnosi Europska komisija.
Poljsko predsjedanje koincidira s početkom institucionalnog ciklusa koji daje priliku za postavljanje ciljeva, predlaganje rješenja i pokretanje procesa za sljedećih pet godina.
Jedan od njihovih ključnih prioriteta je oblikovati održivu i uključivu budućnost rada u digitalnom dobu, baveći se izazovima kao što su pravo na prekid veze, utjecaj na tržište rada i prekvalifikacija.
Ostali prioriteti i odgovori povezani su s izazovima koje tranzicija starenja donosi na tržište rada, što uključuje aktivne starije radnike, promicanje integriranog tržišta rada, uključivanje migranata kako socijalno tako i profesionalno.
Naglasak će biti i na zdravstvenoj sigurnosti Europske unije i njezinih građana. U domeni zdravstva predsjedanje će se fokusirati na sigurnost lijekova, digitalnu transformaciju zdravstva, mentalno zdravlje djece i mladih te promicanje zdravlja i prevenciju bolesti.
Vitomir Begović