U ozračju predstojećeg Svjetskog dana sigurnosti i zdravlja na radu i Nacionalnog dana zaštite na radu, u organizaciji ZIRS Učilišta – ustanove za obrazovanje odraslih i znanstveno-stručnog časopisa „Sigurnost“, u Zagrebu je održana prva od tri radionice i foruma, kao uvodnih događaja u ovogodišnju 24. tradicionalnu nacionalnu konferenciju s međunarodnim sudjelovanjem „Sigurnost i zdravlje – temeljno načelo i pravo na radu“, koja će se održati početkom prosinca u Zagrebu, uz poruku “Bez kompromisa za inovativno, sigurno i zdravo radno okruženje 7/24!“.
Izlaganjem Maja Brlek, dipl. iur., rukovoditeljice Službe za poslove upravnog postupka, i Petre Vuković, pravnice iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, konkretnim primjerima iz prakse i interaktivnom raspravom sudionici prve radionice, raspravili su brojna interesantna pitanja; od pokretanja postupka utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu; podnošenja prijave o ozljedi na radu; obveznih priloga kod ozljede na mjestu radu, izdvojenom mjestu rada, odnosno na putu na posao i s posla; donošenju rješenja o ozljedi na radu, pa do moguće žalbe i drugostupanjskog postupka, kao i upravnog spora. Kako se u praksi prilikom prijava ozljeda na radu i uzroka u velikoj mjeri koristi šifra 891 „viša sila“, ukazano je na potrebu konkretnog navođenja uzroka koji je doveo do ozljede na radu, ali i potrebu bolje konkretizacije i prilagodbe šifrarnika o prijavi ozljede na radu imajući u vidu promjenje okolnosti i pojavne oblike.
Analizirajući aktualno stanje u području sigurnosti i zdravlja na radu,promjene u svijetu rada, postojeće i nove rizike, klimatske promjene i radne uvjete,starenje stanovništva, demografske probleme i kretanja na tržištu rada, naglašeno je da se jačanje prevencije i provedba „Vision Zero“ – globalne strategije za radni svijet bez smrtnih i teških nesreća te bolesti povezanih s radom, nameće ključno pitanje i imperativ djelovanja na svim razinama, od poslodavaca do institucija.
U svečanom dijelu programa radionice ove godine po prvi puta dodijeljena su priznanja/plakete SAFETY EDUCATION za 2023. godinu, pojedincima koji su sudjelujući u edukativnim programima izobrazbe i usavršavanja, te drugim aktivnostima u organizaciji ZIRS Učilišta i časopisa „Sigurnost“ prošle godine ostvarili odgovarajući broj bodova na osnovi konkretnih javno objavljenih kriterija.
Sigurno i zdravo radno okruženje temeljno su radno i ljudsko pravo. Cjeloživotno učenje predstavlja osnovu osobnog razvoja i neprestane prilagodbe pojedinca promjenjivim okolnostima u osobnom životu, na radnom mjestu i u društvenoj zajednici. Posebnu važnost ima promicanje, stjecanje znanja i vještina u području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu.
Za dodatni trud, odricanje i uloženi napor iskazan tijekom 2023. godine dobitnici priznanja su: Boris Antunović, Bosiljka Bilić,Damir Bojić, Ivana Dasović,Aljoša Gizdić,Danijela Opačak, Darko Penezić, Elizabeta Krstić, Ivan Rezo, Jadranka Horvat, Julijan Lastavec, Kristina Ružić, Ljiljana Višekruna, Marko Huzak Merica Pilj, Tihana Smoljanović i Tonina Sanader.
Iskazana je i zahvalnost poslodavcima koji su prepoznali važnost ulaganja u razvoj svojih zaposlenika koji djeluju u području zaštite na radu, omogućili i poticali njihovo sudjelovanje u edukativnim programima. Velikim interesom i brojem sudionika koji sudjeluju na najvećoj nacionalnoj godišnjoj konferenciji o zaštiti na radu i pratećim događajima, potvrđuje se vrijednost i potreba takvog oblika edukacije.
Prilikom dodjele priznanja istaknuto je da je namjera poticati i motivirati polaznike na kontinuiranu i širu izobrazbu, stručno usavršavanje i akrtivno sudjelovanje pojedinaca kao predavača, autora znanstvenih i stručnih članaka, redovnih čitatelja časopisa „Sigurnost“ s aktualnim i zanimljivim člancima, kako bi osobnim primjerom pridonijeti realizaciji vlastitih potencijala u području sigurnosti i zdravlja na radu, te pridonijeti dobrobiti radne sredine u kojoj rade i društvene zajednice.U vrijeme dinamičnih promjena stečeno obrazovanje u redovitom školovanju više nije dovoljno, a među važnim osobinama zaposlenika, poslodavci iznimno cijene spremnost na učenje, ulaganje u osobni razvoj, pa samim time ono najviše pridonosi zapošljivosti, napredovanju pojedinca i konkurentnosti na sve zahtijevnijem tržištu rada.
Procjenjuje se da ulaganje poslodavaca u resurse i stručno znanje za upravljanje sigurnošću i zdravljem na radu rezultira povratom na ulaganje većim od 200 posto. Dobri rezultati u prevenciji ozljeda, profesionalnih i drugih bolesti ne donose samo financijske uštede poduzeću i veću produktivnost, već se poboljšava i poslovni ugled, te povećava mogućnost za poslovnu suradnju s drugim partnerima.
Ovaj projekt se nastavlja i ove godine, pa će ZIRS Učilište i časopis „Sigurnost“, voditi evidenciju aktivnosti i ostvarenih bodova za sve sudionike programa i drugih aktivnosti, kako bi se završetkom konferencije na kraju godine utvrdili dobitnici priznanja/plakete SAFETY EDUCATION za 2024. godinu.
Uz to otvoren je i javni poziv za 2024. godinu za nominacije za izbor kandidata za dodjelu nagrade Oscar za najstručnjake zaštite na radu i nagrada Oscar za najuspješnije male, srednje i velike tvrtke, koje su postigle izvrsne rezultate u provedbi mjera organizacije i prevencije sigurnosti i zdravlja na radu.
Organizatori su najavili drugu radionicu 11. lipnja 2024. u Zagrebu na temu „Upućivanje radnika na ocjenu radne sposobnosti; kako postupati i moguća rješenja“. Prijavom za ovu radionicu zainteresirani imaju mogućnost iskoristiti jedinstvenu priliku i vrlo povoljan „EDUpaket “. https://skup-znr.zirs.hr/
Vitomir Begović