Predložene zakonske izmjene mogle bi predstavljati snažan udarac za budući razvoj i održivost poslovanja banaka

In Bankarstvo
banka

Preliminarna analiza ukazuje na to da predložene izmjene i dopune zakona o usporedivosti naknada mogu rezultirati dugoročnim i značajnim troškovima za bankarski sektor i predstavljati snažan udarac za budući razvoj i održivost poslovanja. Naime, uvođenjem širokog raspona usluga koje se ne naplaćuju, dok istovremeno postoje značajni troškovi njihovog pružanja i razvoja, uvelike se utječe na dosadašnji koncept bankarskog poslovanja, održivost kao i mogućnosti daljnjeg razvoja. Ovakav prijedlog predstavlja temeljnu prekretnicu, zahtijevajući duboku transformaciju poslovnih modela i strateško planiranje budućih investicija.

Prema našim saznanjima, trenutno ne postoji niti jedna djelatnost i poduzeće – bilo u javnom ili privatnom sektoru – koja nudi širok spektar svojih usluga besplatno jer je takvo poslovanje u potpunosti neodrživo. Početna intencija zakonodavca bila je omogućiti građanima pristup osnovnim bankarskim uslugama bez naknade, osobito za dio građana kojima naknade mogu predstavljati značajniji trošak, kako bi mogli podići gotovinu i slobodno s njom raspolagati. Međutim, ovim prijedlogom zakona bez jasnih kriterija nudi se širok raspon usluga besplatno svim klijentima banaka, što predstavlja do sada nezabilježenu praksu.

U ovom trenutku banke detaljno proučavaju prijedlog zakonskog rješenja te će aktivno sudjelovati u procesu javnog savjetovanja. Nakon provedene detaljne analize bit će moguće preciznije utvrditi konačni utjecaj na poslovanje banaka u Hrvatskoj.

Bankarske usluge u Hrvatskoj spadaju među najpovoljnije u usporedbi s državama Europske unije, a također u samom su vrhu što se tiče pružanja kvalitete i razine usluga. Banke su do sada, u skladu sa zakonom, nudile socijalno osjetljvim skupinama besplatno ili uz simboličnu naknadu korištenje osnovnog računa socijalno osjetljivim skupinama što je uobičajena praksa u državama EU-a. Istovremeno, važno je naglasiti da banke kontinuirano ulažu značajna sredstva u razvoj i digitalizaciju svojih usluga kako bi pravovremeno odgovorile na potrebe svojih klijenata. Ta ulaganja obuhvaćaju digitalnu transformaciju, optimizaciju internih procesa te osiguranje visoke razine kibernetičke sigurnosti, što je ključno za zaštitu imovine. Sva ta područja zahtijevaju sofisticirana i visoko stručna znanja, čija provedba i unapređenje podrazumijevaju značajna financijska ulaganja.

Nužno je voditi računa o tome da uvjeti poslovanja budu usklađeni s praksama državama EU-a kako bi banke u Hrvatskoj bile konkuretne i nadalje mogle svojim klijentima nuditi usluge na najvišoj razini kvalitete.

You may also read!

Erste bank

Erste privatno bankarstvo osvojilo šest Euromoney nagrada

U ovogodišnjoj dodjeli nagrada za privatno bankarstvo stručnog časopisa Euromoney Erste privatnom bankarstvu dodijeljene su prve nagrade u šest

Read More...
Fortenova grupa

Fortenova grupa i Badel 1862 potpisali ugovor o kupoprodaji Agrolagune

Badel 1862 preuzeo 100 posto udjela u najvećem istarskom proizvođaču vina i maslinovog ulja. Fortenova grupa i Badel 1862 potpisali

Read More...
money-1

Gradonačelnik Tomašević otvorio je drugi dan Money Motiona u Zagrebu

Money Motion 2025 posjetilo je više od 2500 ljudi, a putem aplikacije dogovoreno je 720 sastanaka. Drugi dan konferencije

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design