Proizvodnja vjetroelektrana, solarnih panela i baterija za električne automobile snažno će ubrzati do kraja desetljeća, ali opasnost predstavlja ovisnost o malom broju proizvođača i dobavljača sirovina, ističe Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Budu li zemlje u potpunosti ispunile obaveze o čistoj energiji i zaštiti klime, vrijednost proizvodnje zelenih tehnologija više će se nego utrostručiti do 2030., na 600 milijardi eura, izračunali su u IEA-i.
Broj radnih mjesta vezanih uz zelene tehnologije mogao bi se do 2030. više nego udvostručiti, na gotovo 14 milijuna, poručuju.
„Bude li izgrađeno sve što je do danas najavljeno, ulaganja u proizvodnju tehnologija za čistu energiju osigurat će dvije trećine uvjeta za svođenje emisija neto na nulu”, zaključio je direktor IEA-e Fatih Birol.
Agencija ipak upozorava na rizike u nabavnim lancima, istaknuvši ovisnost o nekoliko zemalja koje proizvode i prerađuju sirovine, kao i onih koje proizvode solarne ploče, vjetroturbine i sličnu opremu za čistu energiju.
Tako je najmanje 70 posto proizvodnih kapaciteta u sektoru solarnih ploča, vjetroturbina i baterija za električna vozila locirano u tri zemlje, na čelu s Kinom.
I poslovi vađenja rijetkih minerala Zemljine kore također su koncentrirani u malom broju zemalja. Kongo tako proizvodi više od 70 posto svjetskog kobalta, a Australija, Čile i Kina više od 90 posto litija, navodi IEA. (H)