Proizvođačke cijene u industriji EU-a usporile u rujnu; u Hrvatskoj ubrzale

In Vijesti iz svijeta
industrija

Proizvođačke cijene u industriji EU-a i eurozone naglo su usporile u rujnu pod utjecajem osjetnog posustajanja rasta cijena energije, dok je u Hrvatskoj njihov rast snažno ubrzao, pokazalo je u petak izvješće Eurostata.

Na razini EU-a proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u rujnu su porasle za 1,5 posto u odnosu na kolovoz, kada su bile poskočile 4,9 posto, objavio je statistički ured EU-a.

U eurozoni su porasle 1,6 posto, nakon 5-postotnog skoka u kolovozu.

Najviše su, premda znatno slabije, ponovno porasle proizvođačke cijene u energetskom sektoru, za 2,6 posto u EU i za 3,3 posto u eurozoni. U kolovozu su bile poskočile za gotovo 12 posto u oba područja, pokazuju tablice Eurostata.

Slijede cijene netrajnih potrošačkih dobara koje su u EU uvećane jedan posto, a u gotovo istom postotku uvećane su i u eurozoni.

Cijene kapitalnih i trajnih potrošačkih dobara na oba su područja porasle za 0,4 posto.

Najskromnije su ponovno porasle cijene intermedijarnih proizvoda, za 0,1 posto u oba područja.

Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke su cijene u industriji u rujnu na mjesečnoj razini porasle za 0,4 posto i u EU i u eurozoni, kao i u mjesecu ranije.

Pad cijena u osam zemalja

Najizraženiji rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda u rujnu su zabilježile Bugarska i Slovačka, za 9,2 posto odnosno 8,9 posto u odnosu na kolovoz.

Slijedi Italija s rastom cijena za 3,5 posto.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u rujnu na mjesečnoj razini porasle za tri posto, nakon 0,4-postotnog rasta u prethodnom mjesecu, pokazuju tablice Eurostata.

Pad proizvođačkih cijena zabilježen je u osam zemalja, na čelu s Irskom gdje su pale čak 18,9 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Slijede Estonija i Grčka, s padom cijena od 3,9 odnosno 2,4 posto.

Blaži rast u energetskom sektoru

Na godišnjoj razini rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda u EU i eurozoni blago je usporio u rujnu, na 41,4 odnosno 41,9 posto.

U kolovozu su, prema revidiranim podacima, porasle za 43,1 posto u EU i za 43,4 posto u eurozoni.

Daleko najveći rast cijena i na godišnjoj razini bilježe energenti čija je cijena u rujnu bila otprilike dvostruko veća na oba područja, ali je njihov uspon ipak posustao, nakon kolovoškog skoka za 115,7 posto u EU i za 117,1 posto u eurozoni.

Slijede intermedijarna dobra, gotovo za petinu skuplja nego u istom mjesecu lani, kao i u kolovozu, pokazuju tablice Eurostata.

Dvoznamenkasti rast cijena bilježe i netrajna potrošačka dobra, koja su u EU poskupjela za 16,5 posto, a u eurozoni za 15,2 posto. Slijede trajna potrošačka dobra, s rastom cijena od oko 10 posto u oba područja.

Najmanje su porasle cijene kapitalnih dobara, za 7,9 posto u EU i za 7,6 posto u eurozoni.

Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene u industriji ukupno bile su više za 15 posto u EU i za 14,5 posto u eurozoni, nakon gotovo istog postotnog rasta u kolovozu.

Hrvatska uz bok Estoniji

Sve su zemlje EU-a i u rujnu bilježile dvoznamenkaste stope rasta proizvođačkih cijena u industriji u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, uz izuzetak Malte gdje su porasle 9,4 posto.

Daleko najsnažnije porasle su u Bugarskoj, za 78,2 posto. Slijede Mađarska i Rumunjska sa skokom cijena za 67,5 odnosno 62,9 posto.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u rujnu bile više za 30,2 posto nego u istom mjesecu godine ranije. U kolovozu su na godišnjoj razini porasle za 30,5 posto.

U istom postotku porasle su i proizvođačke cijene u estonskoj industriji, pokazuju tablice Eurostata. (H)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design