REJTING Fitch zadržao hrvatski kreditni rejting na BB+ i pozitivne izglede

In Financije i gospodarstvo
Fitch-Ratings

Agencija Fitch u petak je zadržala hrvatski kreditni rejting na ‘BB+’, a izglede pozitivnima, istaknuvši da to odražava ravnotežu između snažnih strukturnih obilježja, makroekonomskih pokazatelja i visokog BDP-a po glavi stanovnika, te slabog potencijala za gospodarski rast, visoki javni dug i vanjske ranjivosti.

Pozitivni izgledi odražavaju Fitchova očekivanja da će stalni viškovi u primarnom proračunu, niske kamate i zdravi rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) doprinijeti nastavku znatnog smanjivanja bruto duga opće države.

Fitch predviđa da će Hrvatska i ove godine imati bolju proračunsku izvedbu nego što je Vlada planirala, i to već treću godinu zaredom, procjenjujući da će manjak proračuna opće države biti 0,2 posto BDP-a, dok je Vlada projicirala 0,5 posto.

Fiskalni rezultati bolji unatoč Uljaniku

„Hrvatska fiskalna izvedba nastavlja uživati koristi od snažnog rata prihoda i ograničavanja rashoda”, navodi Fitch.

Do bolje izvedbe došlo je unatoč pristiglim obvezama po državnim jamstvima posrnulog brodogradilišta Uljanik. Fitch očekuje da će te obveze ove godine dosegnuti 0,6 posto BDP-a.

Agencija procjenjuje da će proračun opće države ostati uglavnom uravnotežen u razdoblju od 2019. do 2020., dok Vlada projicira male deficite.

„Pozitivnu fiskalnu dinamiku podupiru povoljni nominalni rast, predanost Vlade da poštuje svoja pravila o proračunskoj potrošnji, kao i poticaj zbog planiranog pridruživanja eurozoni”, navodi Fitch.

Udjel javnog duga u BDP-u past će krajem ove godine, procjenjuju u Fitchu, na 74,1 posto, sa 84 posto koliko je iznosio u 2014., dok bi do 2020. trebao pasti na 68,3 posto BDP-a zahvaljujući proračunskim viškovima.

„To će i dalje biti iznad povijesnog prosjeka zemalja koje imaju rejting BB od 38,3 posto BDP-a”, napominju u Fitchu.

Ističu i da se vanjsko razduživanje nastavlja ubrzanim tempom, poduprto viškovima u bilanci plaćanja.

Fitch predviđa da će bilanca plaćanja u prosjeku imati višak od 2,3 posto u razdoblju od 2018. do 2020., jer su izvoz usluga, predvođen turizmom, i gotovinski transferi snažni, što nadoknađuje usporavanje robnog izvoza.

To će, kažu, poduprti rast inozemnih rezervi i dalje ojačati neto vanjsku kreditnu poziciju zemlje, što će pomoći ograničiti vanjske ranjivosti Hrvatske.

Prosječni rast BDP-a 2,5 posto

Fitch procjenjuje da će rast hrvatskog gospodarstva od 2018. do 2020. iznositi u prosjeku 2,5 posto, zahvaljujući rastu osobne potrošnje i stabilnosti cijena i tečaja kune.

U priopćenju se između ostaloga navodi da su srednjoročni gospodarski izgledi Hrvatske ograničeni zbog negativnih demografskih trendova i strukturnih slabosti, a potencijalna stopa rasta iznosi otprilike 2 posto.

Glavni rizici po gospodarski rast uključuju brže nego što se očekuje usporavanje rasta ključnih europskih gospodarstava i/ili usporavanje turističkih dolazaka, s obzirom na značaj turističkog sektora za rast, zaposlenost i vanjsko financiranje.

Stabilan bankarski sektor

Fitch poručuje da bankarski sektor ostaje stabilan s obiljem likvidnosti i da je kapital banaka daleko iznad regulatornog minimuma.

“Za razliku od krize u Agrokoru 2017. godine, banke nisu osjetile utjecaj nakon izbijanja problema u Uljaniku”, ističu u Fitchu, dodajući kako će profitabilnost banaka porasti tek umjereno, jer ukupna kreditna potražnja ostaje prigušena.

Agencija navodi i da su strukturne karakteristike Hrvatske mnogo snažnije nego ostalih usporedivih zemlja u kategoriji ‘BB’.

„BDP po glavi stanovnika je 60 posto iznad medijana u toj skupini, a zemlja bilježi i bolje rezultate u području fiskalnih pokazatelja i razvoja ljudskog kapitala, zahvaljujući dijelom članstvu u EU. Koalicijska vlada sposobna je implementirati svoju agendu relativno glatko, unatoč maloj većini”, poručuje Fitch.

U ovoj godini poboljšanja kod sve tri agencije

Fitch je u siječnju ove godine podigao rejting Hrvatske s ‘BB’ na ‘BB+’, uz stabilne izglede, što je bilo prvo povećanje kreditnog rejtinga Hrvatske od 2004. godine. Potom je u srpnju izglede podigao na pozitivne.

I preostale dvije najvažnije svjetske rejting agencije ove su godine povećale ili rejting ili izglede za rejting Hrvatske.

Tako sada S&P i Fitch drže hrvatski rejting jedan stupanj ispod investicijske razine, a Moody’s dva stupnja ispod. Pritom S&P i Fitch drže izglede pozitivnima, a Moody’s stabilnima. (H)

You may also read!

mlijeko

Ministar Dabro s predstavnicima Odbora za mljekarstvo HPK

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro održao je u srijedu sastanak s predstavnicima Odbora za

Read More...
Super Konzum Križevci

U 2023. rast prihoda trgovaca na malo za milijardu eura

Istraživanje tržišta trgovine na malo mješovitom robom koje je provela Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) pokazalo je da

Read More...
Valamar hotel turizam

Komercijalni smještaj u srpnju s 2 posto manje turista i 0,5 posto više noćenja

U komercijalnom smještaju u srpnju je boravilo 4,4 milijuna turista ili dva posto manje nego u istom lanjskom mjesecu,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design