Rezultati istraživanja SSSH o mentalnom zdravlju radnika: pandemija povećala stres na radnom mjestu, radnici strahuju od donošenja zaraze kući, a poslodavci ignoriraju problem mentalnog zdravlja

In Zdravlje
radnici

Povodom Nacionalnog dana zaštite na radu i Svjetskoga dana zaštite zdravlja i sigurnosti na radu koji se obilježavaju 28. travnja, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) održao je online konferenciju pod nazivom „Mentalno zdravlje na radnom mjestu: kako je pandemija utjecala na radnike?“

U sklopu konferencije izneseni su podaci koji govore o lošem stanju na području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, a prezentirani su i rezultati istraživanja koje je SSSH proveo na uzorku od 429 ispitanika. Unatoč određenim ograničenjima vezanima za uzorak (anketu je ispunilo 73,7% žena, a tek 16,8% ispitanih nije član sindikata niti je u ikakvoj vezi sa sindikatima), rezultati su indikativni i ukazuju na zabrinjavajući utjecaj pandemije na mentalno zdravlje radnika i uvjete rada.

Tako je, prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, primjetan ubrzani rast prijava profesionalnih bolesti na radnom mjestu, kao i rast smrtno stradalih radnika u prostorima poslodavca. 2018. godine taj je broj iznosio 44, 2019. 53, a 2020. 72 radnika. Unatoč sve goroj statistici, broj inspekcijskih nadzora mjera zaštite na radu drastično pada – 2018. godine provedeno ih je 1700, 2019. 952, a 2020. taj je broj pao na 782. I najnoviji podaci Europske konfederacije sindikata pokazuju kako je broj inspekcijskih nadzora u Hrvatskoj pao za čak 35%, zbog čega su radnici izloženiji većem riziku zaraze na radnom mjestu.

„Skandalozno je da se na zdravlje i sigurnost radnika gleda kao trošak i da se na ljudskim životima štedi. Radnici imaju pravo na sigurno i zdravo radno mjesto, a odgovornost je države da osigura efikasan nadzor poštivanja prava radnika iz područja zaštite na radu. Ljudski životi i zdravlje moraju biti na prvom mjestu“, rekao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH.

Istraživanjem Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) provedenim tijekom ožujka i travnja 2021. godine cilj je bio ispitati utjecaj pandemije na mentalno zdravlje radnika, saznati pružaju li poslodavci podršku radnicima i prikupiti ideje o tome što bi se moglo poduzeti.

Na pitanje o zadovoljstvu životom u odnosu na vrijeme prije pandemije, 33,8% ispitanika odgovorilo je kako je danas znatno nezadovoljnije životom, a 43,4% ih je malo nezadovoljnije životom. Također, kod 69,2% ispitanih zbog pandemije se povećala količina stresa koju izaziva rad, odnosno utjecaj rada na mentalno zdravlje. Među ponuđenim uzrocima stresa, ispitanici su izdvojili strah da će donijeti zarazu kući (63,9%), promjenu radne atmosfere (50,1%), promjene u načinu rada (44,8%) te strah za vlastitu sigurnost (36,1%).

U kontekstu odnosa prema mentalnom zdravlju na radnim mjestima ispitanika, 55% ispitanih tvrdi kako se o mentalnom zdravlju na njihovu radnu mjestu nikada ne raspravlja, a 15,4% ispitanika tvrdi da je na njihovu radnom mjestu tema mentalnog zdravlja predmet šale. 61,5% ispitanika tvrdi da od poslodavaca nije dobilo nikakve informacije o podršci mentalnom zdravlju za vrijeme epidemije koronavirusa. Slično tome, 70,2% ispitanika tvrdi da njihov poslodavac nije napravio nikakve prilagodbe u svrhu pružanja podrške radnicima koji imaju probleme s mentalnim zdravljem.

Zaključno, gotovo 50% ispitanika smatra da njihov poslodavac nije na primjeren način pružio podršku i upravljao promjenama u njihovu radnom okruženju, dok ih 38% smatra da su neke promjene uvedene, no nisu dovoljne.

S obzirom na crne brojeve i negativne trendove u području zaštite zdravlja radnika, predsjednik SSSH Mladen Novosel upozorio je na zakonsku nedorečenost u kontekstu mentalnog zdravlja te istaknuo potrebu za boljom i kvalitetnijom regulacijom, kao i potrebu za uključivanjem medicinskih stručnjaka i psihologa koji mogu pomoći u smanjivanju i prevenciji stresa na radnom mjestu. SSSH stoga, među ostalim, traži hitno usvajanje Nacionalne strategije mentalnog zdravlja i priznavanje zaštite zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu kao ljudskog prava u međunarodnim radnim propisima.

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design