Strateški okvir za razvoj tržišta kapitala – cilj i čvršća regionalna integracija

In Financije i gospodarstvo
euro

Daljnji razvoj domaćeg tržišta kapitala može se postići i čvršćom regionalnom integracijom pri čemu je opći strateški cilj postizanje klasifikacije tržišta u razvoju, čime bi hrvatsko tržište bilo privlačnije globalnim ulagačima, rečeno je u petak na predstavljanju strateškog okvira za razvoj tržišta kapitala.

Strateški okvir za razvoj tržišta kapitala u Republici Hrvatskoj 2025. – 2030. i akcijski plan za njegovu provedbu za ovu i iduću godinu danas su predstavljeni i upućeni u javno savjetovanje koje će trajati 15 dana, nakon čega slijedi usvajanje na sjednici Vlade.

Cilj je unaprijediti tržište kapitala i stvoriti pretpostavke za njegov daljnji razvoj, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac. Naime, hrvatsko tržište kapitala trenutno je klasificirano kao tržište u nastajanju, “frontier market”, a opći strateški cilj je postizanje klasifikacije tržišta u razvoju, to jest “emerging market”, čime bi hrvatsko tržište postalo privlačnije globalnim ulagateljima. Pogodnosti tog statusa ogledaju se u široj bazi ulagatelja i povećanoj likvidnosti, višoj tržišnoj kapitalizaciji, a ukupno promatrano, predstavljao bi poticaj za domaća poduzeća, a time i gospodarski rast te razvoj domaćeg tržišta kapitala, rekao je Primorac.

Kazao je i da se gospodarstvo i dalje u financiranju uvelike oslanja na bankovni sustav, pa je stoga cilj ponuditi alternativne izvore financiranja. Apostrofirao je i poticaj države za razvoj tržišta kapitala, u vidu dosadašnja dva izdanja obveznica i šest trezorskih zapisa, pri čemu je upis sedmog izdanja u tijeku.

Izazovi za domaće tržište kapitala

Istaknuo je da su se pozitivni makroekonomski pokazatelji prelili i na tržište kapitala, pri čemu je vrijednost indeksa Crobex od 2020. do sada kumulativno porasla za čak 154 posto. No, i tržišna kapitalizacija i broj transakcija na Zagrebačkoj burzi i dalje predstavljaju izazov, s obzirom da je tržišna kapitalizacija krajem 2024. iznosila 28,9 milijardi eura, u odnosu na 46,8 milijardi krajem 2007., dok broj transakcija krajem prošle godine, njih 75,9 tisuća, predstavlja tek oko desetinu iz pretkriznog razdoblja.

Primorac je pobrojao i izazove s kojim se domaće tržište kapitala suočava, kao što su nedostatak likvidnosti, rascjepkanost tržišne infrastrukture u regiji, nedovoljna ponuda inovativnih i održivih financijskih instrumenata, ograničen pristup poduzeća ulagateljima, nedostatak ponude raznovrsnih vrijednosnih papira, a tu je i pitanje unaprjeđenja financijske pismenosti.

Strateški okvir temelji se na pet strateških ciljeva, a to su regionalna integracija hrvatskog tržišta i pozicioniranje Hrvatske kao regionalnog financijskog tržišta, digitalizacija tržišta kapitala, unaprjeđenje korporativnog upravljanja u poduzećima, unaprjeđenje likvidnosti tržišta kapitala te razvoj novih investicijskih instrumenata i načina financiranja.

Ambicija regionalne tržišne integracije

Kada je riječ o ambiciji regionalne tržišne integracije, rekao je Primorac, ona je usklađena i s naporima EU-a za uspostavljanje funkcionalne unije tržište kapitala, o čemu ministri financija zemalja EU-a redovito raspravljaju.

Željena čvršća regionalna integracija uključivala bi zajedničke liste izdavatelja i članova, usklađena pravila i tržišne prakse, standardizaciju dokumentacije na svim burzama te prekograničnu koordinaciju i suradnju. Na tom tragu, u studenom 2024. je potpisan memorandum o razumijevanju između burzi iz sedam zemalja – Hrvatske, Slovačke, Rumunjske, Mađarske, Bugarske, Slovenije i Poljske. Želja je s tim zemljama postići što čvršću regionalnu integraciju, tako da se očekuje formaliziranje te inicijative u vidu uskladbe zakonodavnih, tehničkih i institucionalnih uvjeta, a prema Primorčevom mišljenju, potencijal udruživanja je velik i pridonio bi razvoju tržišta kapitala u svim zemljama.

Pri istraživanju mogućnosti regionalne integracije, kao uspješan primjer su poslužile baltičke zemlje koje su kreirale zajednički indeks, pri čemu ukupna tržišna kapitalizacija kompanija iz Estonije, Latvije i Litve iznosi oko dvije milijarde eura. Primjera radi, kada bi se udružilo samo hrvatsko i slovensko tržište, kapitalizacija bi iznosila 11 milijardi eura, a ako bi se priključile Bugarska, Mađarska i Rumunjska, to bi naraslo na 44 milijarde eura, naveo je Primorac.

Tu je i cilj da Hrvatska zaživi kao središte fondova kojima se trguje na burzi, to jest da postane svojevrsni ETF hub, što bi omogućilo uvrštenje i trgovanje fondovima koji su inače prisutni na burzama u regiji, a dovelo bi i do jačanja Zagrebačke burze i SKDD-a kao ključnih infrastrukturnih igrača.

Digitalizacija, izdavanje korporativnih obveznica državnih poduzeća …

Nadalje, kada je riječ o digitalizaciji tržišta kapitala, cilja se na uspostavu lokalne informacijske platforme, gdje bi bile objedinjene sve relevantne informacije, smjernice i upute na jedinstvenom mjestu, te “capital connect” platforme, digitalnog rješenja za uspostavu integriranog regionalnog tržišta kapitala.

Digitalizacijom bi se između ostalog uvela i opcija e-glasanja, čija bi implementacija smanjila ili uklonila potrebu za fizičkom prisutnošću na glavnim skupštinama, što bi ubrzalo i procese donošenja odluka, a primjerice bilo bi pogodno i korisno za investitore iz inozemstva.

Tu je i cilj unaprjeđenja korporativnog upravljanja u poduzećima, pa je tako kod onih u privatnom vlasništvu želja podići svijest o korištenju tržišta kapitala za rast i razvoj, pri čemu se jedna od mjera odnosi i na uspostavu fonda za inicijalne javne ponude, koji bi investirao paralelno s privatnim ulagateljima u inicijalnim javnim ponudama malih i srednjih poduzeća.

Kod poduzeća u državnom vlasništvu, pak, cilj je između ostalog potaknuti zaduživanje na tržištu u vidu izdavanja korporativnih obveznica, naveo je ministar financija.

Uvođenje investicijskih računa

Kada je riječ o unaprjeđenju likvidnosti tržišta kapitala, cilj je povećati broj transakcija i povećanje volumena trgovanja, što se kani postići i poreznim poticajima za male ulagatelje u vidu uvođenja investicijskih računa.

Po pitanju razvoja novih investicijskih instrumenata i načina financiranja, apostrofirano je uvođenje koncepta objedinjavanja financiranja za jedinice lokalne i regionalne samouprave. Prema ministrovim riječima, cilj ih je okrenuti prema tržišnim modelima zaduživanja, umjesto dominantne prakse zaduživanja kod banaka, a s ciljem nižih i uravnoteženijih troškova zaduživanja. U tom smislu će se razmotriti i uspostava fonda koji bi koristio hrvatski kreditni rejting te se zaduživao na tržištu, a onda ta sredstva plasirao pojedinim lokalnim jedinicama, najavio je Primorac.

Smatra i da bi Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) trebala preuzeti značajniju ulogu na tržištu kapitala, u vidu podrške poduzećima u raznim fazama razvoja, to jest kroz cijeli njihov životni ciklus.

Naposljetku, rekao je Primorac, potrebno je optimizirati zakonodavni okvir, uz identificiranje elemenata prekomjerne regulacije povrh EU propisanih minimuma i druga usklađenje glede optimizacije zakonodavnog okvira.

Žigman: Važno uključiti male investitore

Članovi radne skupine za izradu strategije, na kojoj se radilo oko godinu i pol dana, su Ministarstvo financija, koje je i nositelj projekta, zatim Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa), ujedno i partner projekta, Zagrebačka burza, Središnje klirinško depozitarno društvo (SKDD), tu su i udruženja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, kao i CFA Udruga Hrvatska. Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je pak, pružila tehničku podršku.

Predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Ante Žigman je rekao da je plan ambiciozan, ali i provediv, a cilj strategije je “proširiti” domaće tržište kapitala što je moguće više na zemlje regije, kao i povećati njegovu atraktivnost za velike institucionalne inozemne investitore.

No puno je važnije, smatra Žigman, uključiti male investitore. “Ova strategija ide u tom pravcu, da svi koji žele izaći na burzu, bilo u vidu IPO-a, izdanja korporativnih obveznica ili dionica, da dio izdanja moraju namijeniti malim dioničarima”, rekao je Žigman.

(Hina)

You may also read!

Milatic

Zbog rasta online trgovine izvan EU zaštita potrošača presudna

Povodom Svjetskog dana prava potrošača, u organizacije Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva gospodarstva, u HGK je održana konferencija pod

Read More...
METRO Junior Top Chef

Dvanaest mladih kuhara nastavljaju svoj put u natjecanju METRO Junior Top Chef

U prvom krugu natjecanja METRO Junior Top Chef stručni žiri odabrao je dvanaest mladih kuhara koji će nastaviti svoj

Read More...
-Damir-Novotny

Novotny: Američko-europski trgovinski rat bez značajnijih učinaka na Hrvatsku

Podizanje carina i otvaranje trgovinskog rata između SAD-a i EU-a negativno će utjecati na vanjskotrgovinsku razmjenu Hrvatske i SAD-a,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design