U Vukovaru predstavljene strategije poljoprivrede i akvakulture 2020.-2030.

In Financije i gospodarstvo
poljoprivreda

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković sa suradnicima predstavila je u utorak, 16. lipnja 2020. godine u Vukovaru po prvi puta nacrte Strategije poljoprivrede 2020.-2030 „Više od farme“ i Strategije transformacije sektora akvakulture 2020.-2030. „Više od ribnjaka“.

Strategije poljoprivrede i akvakulture rezultat su suradnje Ministarstva poljoprivrede i Svjetske banke te rada domaćih i stranih stručnjaka, uz konzultacije s velikim brojem predstavnika proizvođača, znanstvenika i šire javnosti. U suradnji s predstavnicima sektora utvrđena je dugoročna vizija razvoja hrvatske poljoprivrede i akvakulture te ključni problemi za koje strategije nude rješenja.

U suradnji s predstavnicima hrvatskog poljoprivredno-prehrambenog sektora usuglašena je strateška vizija razvoja hrvatske poljoprivrede – „proizvoditi veću količinu hranjive i visokokvalitetne hrane po konkurentnim cijenama, održivo upravljati prirodnim resursima u promjenjivim klimatskim uvjetima te doprinijeti poboljšanju kvalitete života i povećanju zaposlenosti u ruralnim područjima”. Ostvarenje definirane vizije razvoja postići će se ostvarenjem četiri zadana strateška cilja, (1)povećanjem produktivnosti i otpornosti poljoprivredne proizvodnje na klimatske promjene, (2)jačanjem konkurentnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora, (3) obnovom ruralnog gospodarstva i unaprjeđenjem uvjeta života u ruralnim područjima te (4)poticanjem inovacija u poljoprivredno-prehrambenom sektoru. Aktivnosti za njihovo ostvarenje definirane su u planu provedbe, a osnovni je zahtjev strategije poljoprivrede učinkovitije korištenje javnih sredstava, kroz bolje usmjeravanje poljoprivrednih potpora i poboljšanje apsorpcije EU sredstava za ruralni razvoj.

Strategija razvoja akvakulture za period 2020 – 2030 u definiranim strateškim ciljevima ističe unaprjeđenje gospodarski i tržišno održivog sektora akvakulture, koji će uzgajivačima omogućiti ciljane intervencije za stratešku transformaciju sektora akvakulture u narednom periodu, veću učinkovitost vrijednosnog lanca i konkurentnosti hrvatskih proizvoda akvakulture na inozemnim i domaćem tržištu, što će u konačnici rezultirati integriranim teritorijalnim razvojem ruralnih i obalnih područja te povećanjem zaposlenosti lokalnog stanovništva i podizanjem životnog standarda u tim područjima.

Posjet Vukovarsko-srijemskoj županiji ministrica Vučković je zaključila puštanjem u pogon sustava navodnjavanja Blata-Cerna, projekta vrijednog gotovo 35 milijuna kuna, pri čemu je većinski (85%) financiran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. Sustav navodnjavanja Blata-Cerna proteže se na neto površini od 550 ha te su potpisani predugovori s 17 budućih korisnika sustava, što pokriva preko 80% poljoprivrednih površina u njegovom obuhvatu. Do sada su za izgradnju sustava navodnjavanja osigurana sredstva u vrijednosti od gotovo 700 milijuna kuna za 17 sustava navodnjavanja koja su u izvedbi u Hrvatskoj.

Nakon Vukovara nacrte strategija će predstavljati tim Ministarstva poljoprivrede u Opuzenu 18. lipnja, u Splitu 19. lipnja, u Osijeku 23. lipnja te u gradovima diljem Hrvatske u narednim tjednima.

You may also read!

kupci-maloprodaja-shopp

HUP: Bez sustavnih promjena efekt bojkota trgovina je kratkoročan i zanemariv

Bez sustavnih promjena u smjeru deregulacije ekonomije, smanjenja fiskalnog ugriza države te olakšanja uvjeta investiranja koje može rezultirati pojačanom

Read More...
nafta

Cijene nafte porasle prema 79 dolara, splasnuo strah od Trumpovih mjera

Cijene nafte porasle su u petak prema 79 dolara budući da su splasnula strahovanja trgovaca da bi SAD na

Read More...
eurozona

Gospodarstvo eurozone započelo godinu marginalnim rastom

Poslovna aktivnost u eurozoni marginalno se povećala u siječnju, uz stabilan rast uslužnog sektora i blaži pad u industriji,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design