Umjetna inteligencija i budućnost radnih mjesta

In Zaposlenost / plaće
Umjetna inteligencija i budućnost radnih mjesta

Velik dio interesa za umjetnu inteligenciju i rad odnosi se na njezine moguće učinke na gubitak radnih mjesta; hoće li radna mjesta biti zamijenjena umjetnom inteligencijom ili će se transformirati? Iako nije moguće predvidjeti budućnost, posebno jer se tehnologija još uvijek razvija, istraživači Međunarodne organizacije rada (MOR-a) prvo su razvili metodologiju 2023., a kasnije su je usavršili 2025., kako bi procijenili potencijalne učinke generativne umjetne inteligencije na postojeća zanimanja, a zatim u drugom koraku i na zapošljavanje.

Nova zajednička studija Međunarodne organizacije rad i poljskog Nacionalnog istraživačkog instituta (NASK) otkriva da je svako četvrto radno mjesto u svijetu potencijalno izloženo generativnoj umjetnoj inteligenciji (GenAI), ali da je transformacija, a ne zamjena, najvjerojatniji ishod.

Izvješće, objavljeno 20. svibnja pod nazivom Generativna umjetna inteligencija i poslovi: Unaprijeđeni globalni indeks izloženosti na radnom mjestu, predstavlja do sada najdetaljniju globalnu procjenu o tome kako GenAI može preoblikovati svijet rada. Indeks pruža jedinstven i nijansiran pregled kako bi umjetna inteligencija mogla transformirati zanimanja i zapošljavanje u različitim zemljama, kombinirajući gotovo 30.000 radnih zadataka sa stručnom validacijom, bodovanjem uz pomoć umjetne inteligencije i mikro podacima usklađenim s MOR-om.

„Nadmašili smo teoriju kako bismo izgradili alat utemeljen na stvarnim poslovima. Kombiniranjem ljudskog uvida, stručne recenzije i generativnih modela umjetne inteligencije stvorili smo metodu koja se može ponovljivo koristiti i pomaže zemljama da procijene rizik i precizno reagiraju“, rekao je Pawel Gmyrek, viši istraživač MOR-a i glavni autor studije.

Novi „gradijenti izloženosti“, koji grupiraju zanimanja prema razini izloženosti generativnoj umjetnoj inteligenciji, pomažu kreatorima politika da razlikuju poslove s visokim rizikom potpune automatizacije od onih koji će vjerojatnije evoluirati kroz transformaciju zadataka.

Oko 25 posto globalne zaposlenosti spada u zanimanja potencijalno izložena GenAI-u, s većim udjelima u zemljama s visokim prihodima (34 posto).

Izloženost među ženama i dalje je znatno veća. U zemljama s visokim prihodima, poslovi s najvećim rizikom od automatizacije čine 9,6 posto ženske zaposlenosti, što je u oštroj suprotnosti s 3,5 posto takvih poslova među muškarcima.

Administrativna zanimanja suočavaju se s najvećom izloženošću od svih, zbog teorijske sposobnosti GenAI-a da automatizira mnoge njihove zadatke. Međutim, rastuće sposobnosti GenAI-a rezultiraju povećanom izloženošću nekih visoko digitaliziranih kognitivnih poslova u zanimanjima vezanim uz medije, softver i financije.

Međutim, potpuna automatizacija poslova ostaje ograničena, budući da mnogi zadaci, iako se obavljaju učinkovitije, i dalje zahtijevaju ljudsko sudjelovanje. Studija ističe moguće različite puteve za zanimanja naviknuta na brze digitalne transformacije ,poput programera softvera, i ona gdje ograničene digitalne vještine mogu imati negativnije učinke.

Politike koje usmjeravaju digitalne tranzicije bit će vodeći čimbenik u određivanju opsega u kojem se radnici mogu zadržati u zanimanjima koja se transformiraju kao rezultat umjetne inteligencije i kako takva transformacija utječe na kvalitetu posla.

„Ovaj indeks pomaže u prepoznavanju područja gdje GenAI vjerojatno ima najveći utjecaj, kako bi zemlje mogle bolje pripremiti i zaštititi radnike. Naš sljedeći korak je primjena ovog novog indeksa na detaljne podatke o radnoj snazi iz Poljske“, rekao je Marek Troszyński, viši stručnjak u NASK-u i jedan od koautora novog rada.

Studija MOR-NASK naglašava da brojke odražavaju potencijalnu izloženost, a ne stvarni gubitak radnih mjesta. Tehnološka ograničenja, infrastrukturni nedostaci i nedostatak vještina znače da će se provedba uvelike razlikovati ovisno o zemlji i sektoru. Ključno je da autori naglašavaju da je vjerojatnije da će učinak GenAI-a transformirati radna mjesta nego ih eliminirati.

Izvješće poziva vlade, organizacije poslodavaca i radnika da se uključe u socijalni dijalog i oblikuju proaktivne, uključive strategije koje mogu poboljšati produktivnost i kvalitetu radnih mjesta, posebno u izloženim sektorima.

„Lako se izgubiti u pompi oko umjetne inteligencije. Ono što nam treba je jasnoća i kontekst. Ovaj alat pomaže zemljama diljem svijeta da procijene potencijalnu izloženost i pripreme svoja tržišta rada za pravedniju digitalnu budućnost“, objasnila je Janine Berg, viša ekonomistica u MOR-u.

Ova studija prva je u nizu publikacija MOR-NASK-a usmjerenih na GenAI i budućnost rada. Nadolazeća izvješća istražit će utjecaje na nacionalna tržišta rada i pružiti tehničke nacrte za podršku političkim odgovorima, posebno u gospodarstvima u nastajanju i razvoju.

Digitalizacija i automatizacija transformiraju milijune radnih mjesta diljem svijeta i stvaraju velike prilike za poboljšanje sigurnosti i zdravlja na radu, ali istovremeno, taj napredak donosi i nove potencijalne rizike koji zahtijevaju proaktivne i prilagodljive političke odgovore.

Međunarodnas orgasnizacija rada objavila je i globalno izvješće „Kako umjetna inteligencija i digitalizacija transformiraju sigurnost i zdravlje na radu“.

Kako bi se maksimizirale koristi digitalizacije u području zaštite na radu, a istovremeno smanjili rizici, potreban je proaktivan, na dokazima utemeljen i participativan pristup. To zahtijeva aktivno sudjelovanje vlade, poslodavaca i radnika,te stručnjaka za sigurnost i zdravlje na radu i drugih dionika. To je jedini način da se osigura da digitalna tranzicija jača sigurnost i zdravlje na radu, umjesto da ih ugrožava.

Vitomir Begović

You may also read!

projekt ReefQuest

Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka pokrenula crowdfunding kampanju za zaštitu koralja na otoku Ižu

Zaklada za okoliš dalmatinskih otoka (Dalmatian Islands Environment Foundation - DIEF) pokrenula je novu akciju na stranici Crowdfunder usmjerenu

Read More...
Otvorene su prijave za 12. ciklus Akademije Raise the Bar – besplatni obrazovni program za konobare, bariste i barmene

Otvorene su prijave za 12. ciklus Akademije Raise the Bar – besplatni obrazovni program za konobare, bariste i barmene

Besplatni obrazovni program Akademija Raise the Bar, namijenjen konobarima, baristima i barmenima, ulazi u svoj dvanaesti ciklus, a prijave

Read More...
Dubrovnik

Dubrovnik najbolja destinacija u anketi Global Travelera

Dubrovnik je treću godinu zaredom proglašen najboljom destinacijom za grupna putovanja u izboru čitatelja prestižnog američkog časopisa Global Traveler,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design