Wall Street porastao, čekaju se nove poticajne mjere

In Financije i gospodarstvo

Na Wall Streetu su u utorak S&P 500 i Dow Jones indeks porasli, a ulagači su se preusmjerili u sektore koji su osjetljivi na kretanja u gospodarstvu, s obzirom da se očekuju nove mjere koje će podržati izlazak američkog gospodarstva iz recesije.

Dow Jones indeks ojačao je 159 bodova ili 0,60 posto, na 26.840 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,17 posto, na 3.257 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,81 posto, na 10.680 bodova.

Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, u njih sedam cijene su dionica jučer porasle, a najviše, 6,2 posto, u energetskom sektoru, što se zahvaljuje rastu cijena nafte.

Snažno su porasle i cijene dionica u financijskom te industrijskom sektoru. S druge strane, pale su cijene u tehnološkom sektoru, pa je Nasdaq indeks skliznuo s rekordne razine.

„Ekonomski osjetljivi sektori dobro su prošli. Vjerujem da je to zbog toga što se očekuju poticajne mjere u SAD-u i Europi, a i neke su kompanije ostvarile pristojne kvartalne rezultate”, kaže Peter Tuz, predsjednik u tvrtki Chase Investment Counsel.

Jučer su čelnici Europske unije postigli dogovor o paketu pomoći gospodarstvu u borbi protiv pandemije koronavirusa u iznosu od 750 milijardi eura, a postigli su i dogovor o sedmogodišnjem proračunu u iznosu od 1.074 milijarde eura.

Očekuju se i nove poticajne mjere u SAD-u, s obzirom da neke od sadašnjih mjera ističu krajem mjeseca. O tome će se ovoga tjedna raspravljati u Kongresu.

Zbog toga ulagači i dalje ignoriraju podatke o širenju koronavirusa. U svijetu je dosad tim virusom zaraženo gotovo 15 milijuna ljudi, a umrlo ih je više od 600 tisuća.

U fokusu ulagača su, pak, kvartalna poslovna izvješća kompanija. Od 58 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 77 posto ostvarilo je u drugom tromjesečju veću zaradu nego što se očekivalo.

Doduše, očekivanja su niska. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju manje za 42 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Premda se očekuje oštar pad zarada i duboka recesija američkog gospodarstva, S&P 500 indeks kreće se oko 4 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute krajem veljače. To se zahvaljuje dosad neviđenim fiskalnim i monetarnim poticajnim mjerama, koje bi trebale podržati izlazak gospodarstva iz recesije u dogledno vrijeme.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,13 posto, na 6.269 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,96 posto, na 13.171 bod, a pariški CAC 0,22 posto, na 5.104 boda. (H)

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
dan-poduzetnika

HUP: Uz uklanjanje prepreka gospodarski rast mogao bi biti i brži

Hrvatsko gospodarstvo raste po najvišim stopama u EU, ali rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska bi mogla

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design