Zamjetno blaži rast cijena u poljoprivredi EU-a na početku 2023.

In Vijesti iz svijeta
poljoprivreda

Cijene poljoprivrednih proizvoda u EU porasle su znatno blaže na početku godine dok je u Hrvatskoj rast bio stabilan, iznad europskog prosjeka, unatoč naglom popuštanju ulaznih troškova, pokazali su podaci Eurostata.

Rast cijena poljoprivrednih proizvoda u EU dosegnuo je vrhunac u trećem prošlogodišnjem tromjesečju kada su poskočile za 30 posto u odnosu na isto razdoblje godine ranije. Na kraju godine blago je popustio, na 26 posto.

U prva tri ovogodišnja mjeseca poskupljenje je zamjetno ublaženo i košarica poljoprivrednih proizvoda bila je za 17 posto skuplja nego u istom razdoblju 2022., utvrdio je Eurostat.

Najviše su poskupjela jaja, u prosjeku za 60 posto. Slijede riža i svinje čija je cijena porasla oko 50 posto.

Skok cijena jaja u EU odražava nestašicu hrane za piliće i smanjeni izvoz žitarica iz Ukrajine te izbijanje ptičje gripe u Belgiji i Nizozemskoj, napominju u Eurostatu.

Uzlet u Španjolskoj i Portugalu

Najveći rast prosječne cijene poljoprivrednih proizvoda u prvom kvartalu zabilježen je u Španjolskoj i Portugalu, od 33 posto, odražavajući sušu na Iberijskom poluotoku koja je rezultirala smanjenom proizvodnjom, navode u Eurostatu.

U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u prva tri ovogodišnja mjeseca bile u prosjeku više za 22,5 posto nego u istom razdoblju lani. U četvrtom kvartalu 2022. uvećane su za 21,7 posto.

U trećem lanjskom kvartalu poljoprivredni su proizvodi u Hrvatskoj bili za 27,5 posto skuplji nego godinu dana ranije, a u drugom i prvom kvartalu za 22 odnosno 11,4 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Pad cijena bilježila je na početku ove godine samo Litva, za dva posto, navodi se u izvješću.

Posustajanje ulaznih troškova

Posustajanje cijena poljoprivrednih proizvoda u EU odražavalo je znatno sporiji rast cijena dobara i usluga koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji, uz godišnju stopu rasta od 11 posto u prva tri ovogodišnja mjeseca. Na kraju prošle godine bili su porasli za 27 posto.

Značajno je poskupjela stočna hrana, za 16 posto, te sjeme i sadni materijal, za 14 posto, i sredstva za zaštitu bilja i pesticidi, za 12 posto.

Najveći rast prosječne cijene inputa u poljoprivredi u prvom je kvartalu u odnosu na isto razdoblje 2022. zabilježen u Mađarskoj, od 29 posto. Slijede Poljska i Slovačka, gdje su porasle za oko 20 posto.

U Hrvatskoj su cijene inputa u poljoprivredi u prvom kvartalu bile samo 4,47 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, nakon 29-postotnog skoka u četvrtom kvartalu i 44,84-postotnog u trećem kvartalu.

Najblaži rast ulaznih troškova u poljoprivredi bilježila je na početku ove godine Nizozemska, od svega jedan posto. Slijede Malta i Luksemburg gdje su porasli za tri posto. (H)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design