Prema odredbama Zakona o zaštiti na radu poslodavci, njihovi ovlaštenici za zaštitu na radu i stručnjaci za zaštitu na radu moraju se stalno stručno usavršavati,pohađajući programe kojima će kontinuirano obnavljati i usvajati nova znanja, kako bi učinkovito organizirali i provodili propisane mjere zaštite na radu, te poduzimali odgovarajuće preventivne mjere zaštitili zdravlje radnika.
Edukativne teme i sadržaji vezani za uvjete i način rada,sigurno i zdravo radno okruženje zasigurno su interesantni i za rukovoditelje ljudskih resursa, sindikalne i povjerenike radnika za zaštitu na radu,kao i članove radničkih vijeća.
U utorak, 11. lipnja 2024. pruža se prilika sudjelovanja na radionici „Ocjena radne sposobnosti radnika – kako postupati i moguća rješenja?
Radionica će se održati od 10 – 14 sati u Zagrebu , u ulici Grada Vukovara 68,u organizaciji ZIRS Učilišta – ustanove za obrazovanje odraslih i Znanstveno-stručnog časopisa „Sigurnost“. Za one koji to do sada nisu učinili otvorena je mogućnost tijekom današnjeg dana za dodatne prijave za sudjelovanje na radionici putem poveznice na https://skup-znr.zirs.hr/
Potrebno je utjecati na očuvanje radne sposobnosti radnika u svrhu produžetka radnog vijeka, a pravodobnim i stručnim postupanjem moguće je spriječiti nastanak težih zdravstvenih posljedica, i zadržati radnike u svijetu rada.
U praksi često puta susrećemo praktične probleme po pitanju zdravstvene (ne)sposobnosti radnika,mišljenja medicine rada, rasporeda na odgovarajuće poslove i dr., što uzrokuje nesnalaženje, dugotrajan tijek i pogrešno postupanje.
Kroz interaktivnu suradnju na radionici će se detaljno prezentirati sva ključna pitanja vezana za radnu (ne) sposobnost koja često puta izaziva nedoumicu kako kod poslodavaca tako i kod radnika.
Potrebno je više promicati dobre politike i prakse kako bi se omogućio daljnji rad radnika kod kojih su utvrđena određena zdravstvena ograničenja. Za takve radnike potrebno je osigurati prikladne postupke radne rehabilitacije, uključujući i prilagođavanje odgovarajućih poslova, rasporeda radnog vremena, mjesta i načina rada i dr. Kako to u praksi činiti odgovore će pružiti ova radionica.
Zdravlje je temelj dobrog i uspješnog života i rada kako pojedinca tako i organizacije. Svakodnevna skrb poslodavaca o održavanju i poboljšanju zdravlja zaposlenika je razumna, jer su zdravi i zadovoljni radnici koji rade u sigurnom i poticajnom radnom okruženju produktivniji i kreativniji, manje je vjerojatno da će se razboliti i manje vjerojatno da će otići na bolovanje.
Promicanje zdravlja na radnom mjestu sustavne su ciljane aktivnosti i mjere koje poslodavac provodi na temelju zakona s ciljem održavanja i jačanja tjelesnog i mentalnog zdravlja radnika.Potreban je zajednički napor poslodavaca, radnika i društva na poboljšanju zdravlja i dobrobiti ljudi na radnom mjestu. To se postiže poboljšanjem organizacije rada i radnog okruženja, poticanjem zaposlenika na aktivno sudjelovanje u aktivnostima zaštite i promocije zdravlja,izborom zdravog načina života i promicanjem osobnog razvoja.
Vitomir Begović