Regionalni distribucijski centar u Osijeku ojačat će konkurentnost poljoprivrednika

In Regionalni razvoj
voce

Osječki Regionalni distribucijski centar za voće i povrće (RDC) čije se otvorenje očekuje uskoro, strateški je značajan za Osječko-baranjsku županiju, jer će poljoprivrednicima omogućiti skladištenje proizvoda i plasman na tržište kada to bude najpovoljnije i tako ojačati njihovu konkurentnost.

Potreba za izgradnjom ovakvog objekta postoji već godinama, a prve aktivnosti oko izgradnje započele su još 2006. godine kada su Osječko-baranjska županija županija i Grad Osijek osnovali tvrtku ULO hladnjača, koja je 2019. prešla u 100-postotno vlasništvo županije.

Osnovni cilj je skladištenje voća i povrća malih proizvođača do najboljeg trenutka plasmana na tržište, jer bez hladnjače s odgovarajućim kapacitetima poljoprivrednici voće i povrće prodaju odmah poslije berbe i zbog toga ne postižu odgovarajuće otkupne cijene.

Nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU osiguralo sredstva za financiranje projekte dokumentacije, u proljeće 2021. započeti su radovi koje su izvodile tvrtke Projektgradnja Plus i Osijek-Koteks. Ukupna vrijednost izgradnje RDC-a je 110 milijuna kuna od čega je 75,3 milijuna bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), a ostatak iz županijskog proračuna.

Radovima u osječkoj Industrijskoj zoni Nemetin izgrađen je objekt površine veće od osam tisuća kvadratnih metara, s ukupnim skladišnim kapacitetom hladnjače za čuvanje voća i povrća od 3.228 tona.

S pogonom za sortiranje, pakiranje i distribuciju RDC se sastoji od 23 komore u kojima se voće i povrće iz konvencionalne i ekološke proizvodnje mogu kvalitetno i dugotrajno čuvati. Osim hladnjače, u RDC-u su osigurani uvjeti za stvaranje dodatne vrijednosti proizvoda kroz postrojenje za proizvodnju sokova i drugih prerađevina od voća i povrća.

S obzirom da će centar surađivati sa znanstvenim institucijama te agencijama u sklopu Ministarstva poljoprivrede, nudit će stručnu i marketinšku podršku prilikom plasmana na tržište, pojašnjavaju u nadležnim županijskim službama.

Osječko-baranjski župan Ivan Anušić kaže da će skladištenje voća i povrća poljoprivrednicima omogućiti usmjeravanje na intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju, jer plasman na tržište više neće ovisiti o terminu dozrijevanja, nego će urod moći skladištiti sve do trenutka kada plasman na tržište za poljoprivrednike bude najisplativiji.

Ovo je strateški je projekt za proizvođače voća i povrća ne samo iz Osječko-baranjske, nego i drugih županija. Interes poljoprivrednika postoji, no s obzirom na uvjete koje je propisao NPOO, centar je prvenstveno namijenjen korisnicima udruženim kroz proizvođačke organizacije, pa će se raspisati natječaj za raspolaganje kapacitetom RDC-a. Upravo stoga, uskoro otvaramo RDC kako bi do trenutka kada će biti potrebno skladištenje voća, a riječ je o jeseni ove godine, sve bilo spremno, napominje Anušić.

S obzirom da se, uz izgradnju RDC-a intenzivno radi i na izgradnji sustava za navodnjavanje od kojih su četiri završena, a još 12 je u raznim fazama pripreme i izgradnje, u županijskoj upravi smatraju kako je riječ o povezanim projektima koji osiguravaju kvalitetnije uvjete za poljoprivrednu proizvodnju i jačanje njezine konkurentnosti, što bi treba imati pozitivan učinak na cjelokupnu gospodarsku sliku županije. (H)

You may also read!

Hrvatske tvrtke predstavile se na najvećem svjetskom sajmu ribarstva

Hrvatske tvrtke predstavile se na najvećem svjetskom sajmu ribarstva

Na međunarodnom sajmu proizvoda ribarstva Seafood Expo Global 2025 u Barceloni, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore izlagalo je 10

Read More...
U METRO-u potražite nove vinske etikete renomirane vinarije Zlatan otok

Vinistra okupila stotinjak izlagača i vinara

Ovogodišnja 31. Vinistra, izložba vina i vinarske opreme svečano je u petak otvorena u porečkoj dvorani Žatika te je

Read More...
izvoz-uvoz-kontejneri

Izvoz u prva tri mjeseca porastao 8,6 posto, uvoz 7,6 posto

Vrijednost hrvatskog robnog izvoza dosegnula je u prva tri mjeseca ove godine 6,1 milijardu eura, što je 8,6 posto

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design