Britanija učvrstila poziciju vodećeg svjetskog centra za trgovinu valutama

In Vijesti iz svijeta
uk

Britanija je povećala vodstvo pred Sjedinjenim Državama, potvrdivši poziciju vodećeg centra za trgovanje valutama u svijetu dvije godine nakon referendumske odluke o izlasku iz Europske unije, pokazuje analiza Reutersa.

Tržišta valuta spadaju među najveća i najbolje umrežena tržišta u svijetu, uz dnevnu vrijednost transakcija koja se mjeri u tisućama milijardi dolara.

Reutersova analiza bazirana na podacima središnjih banaka pet vodećih trgovinskih centara pokazala je da je prosječni dnevni obujam trgovanja valutama u Britaniji u travnju ove godine dosegnuo rekordnih 2.700 milijardi dolara, što je čak 23 posto više u odnosu na travanj 2016. godine.

Stopa njegova rasta dvostruko je veća od one u drugoplasiranom SAD-u, gdje je iznosila 11 posto, uz prosječnu dnevnu vrijednost obujma trgovanja od 994 milijarde dolara.

To znači da se oko dvije petine globalnih kupoprodaja valuta obavlja u Velikoj Britaniji, odnosno najvećim dijelom u Londonu.

Prosječna dnevna vrijednost transakcija u Britaniji ujedno je otprilike identična vrijednosti britanskog BDP-a, napominje Reuters.

Treće mjesto na ljestvici vodećih svjetskih centara pripalo je Singapuru, koji je u promatranom dvogodišnjem razdoblju zabilježio pad vrijednosti obujma trgovine valutama za pet posto, na 523 milijarde dolara.

Na četvrtom je mjestu Hong Kong s povećanjem vrijednosti trgovine devizama za 10 posto, na 482 milijarde dolara. Peto mjesto pripalo je Japanu sa stopom rasta od dva posto i vrijednošću transakcija od 415 milijardi dolara.

London dominira globalnim tržištem valuta već gotovo pola stoljeća.

Bankari i trgovci tumače ukupan rast trgovine valutama globalnom političkom neizvjesnošću, uključujući i Bresit. Među razlozima izdvajaju i predsjednički mandat Donalda Trumpa u SAD-u i prijetnju trgovinskih ratova u kojima sudjeluju SAD, Kina i Europska unija.

Vremenska zona između SAD-a i Azije jamči Londonu dobru poziciju u razdoblju globalnih previranja, objašnjavaju.

“Dobra geografska pozicija pomaže (Londonu) jer se većina važnih vijesti za tržišta – bilo da je riječ o SAD-u ili o Europi – dešava za radnog vremena tržišta u Londonu”, tumači Neil Jones iz japanskog Mizuho Banka, baziran u Londonu.

“Neizvjesnost u pogledu Brexita možda je značajna ali zasjenjuje je vremenska zona u kojoj se London nalazi, te jezik i prednosti povezane s najvećim tržištem”, dodaje Jones. (H)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design