Cijene nafte iznad 71 dolara

In Financije i gospodarstvo
nafta

Cijene nafte stabilizirale su se u petak na međunarodnim tržištima iznad 71 dolara, balansirajući između najavljenog povećanja opskrbe i novih kineskih poticaja koji bi trebali oživjeti gospodarsku aktivnost i potražnju za energentima.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 21 cent nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 71,39 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1,86 dolara.

Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po gotovo istoj cijeni kao i na jučerašnjem zatvaranju trgovine, od 67,57 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u minusu 2,02 dolara.

Raspoloženje na tržištu obilježilo je pred kraj tjedna izvješće londonskog poslovnog lista Financial Timesa, prema kojem Saudijska Arabija namjerava odustati od neslužbene ciljane cijene barela od 100 dolara i povećati proizvodnju u prosincu kako bi povećala tržišni udio.

Rijad je u više navrata demantirao da cilja određenu cijenu, a izvori u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i među njihovim saveznicima naglasili su u razgovoru s Reutersom da plan o povećanju proizvodnje ne predstavlja otklon od službene politike grupe.

Još tokom ljeta OPEC+ bio je najavio da će od kraja godine povećati proizvodnju za 180 tisuća barela dnevno i taj će plan provesti u djelo, prema riječima dva izvora u grupi.

“Dodatni bareli neće se vratiti na tržište nenajavljeni i već su uključeni u prognoze i podrazumijevat će smanjene rezervne proizvodne kapacitete grupe”, primjećuje Tamas Varga iz PVM-a.

Cijene je pred kraj tjedna zakočila i vijest da su sukobljene strane u Libiji potpisale sporazum kojim je riješen spor o imenovanju guvernera središnje banke i kontroli prihoda od nafte. , što bi moglo značiti da će se izvoz normalizirati.

Zbog sukoba libijski je sukob u rujnu više nego prepolovljen u odnosu na kolovoz i spustio se na samo 400 tisuća barela dnevno.

Opskrba bi se tako trebala povećati, a potražnja je u proteklim mjesecima “pobolijevala”, upozoravaju analitičari, pozorno prateći vijesti iz Kine, vodećeg svjetskog uvoznika nafte.

Kineska središnja banka najavila je poticaje za posustalo tržište nekretnina, a planira potaknuti i potrošnju financijskim rasterećenjem građana. U petak snizila je stopu obavezne rezerve za pola postotnog boda kako bi povećala likvidnost.

Na tržištu očekuju da će Peking pripremiti i fiskalne mjere, i to prije početka praznika 1. listopada.

“Ne možemo baš biti sigurni da će kineski poticaji biti pretočeni u snažniju potražnju za gorivom, ali mogli bi donijeti olakšanje tržištu nafte”, koje strahuje od posustajanja potražnje, rekla je Priyanka Sachdeva iz Philip Nove.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak pojeftinio 2,86 dolara, na 72,04 dolara.

(Hina)

You may also read!

Croagro

CroAGRO i Sajmovi hrane i zdravog življenja: cjelovita suvremena rješenja za poljoprivredu budućnosti

Zagrebački velesajam od 5. do 8. prosinca 2024. postaje središte dvaju vodećih događaja: CroAGRO – međunarodnog sajma poljoprivrede, poljoopreme

Read More...
Tonći Glavina

Hotelski sektor ulazi u sljedeću sezonu s optimizmom, a za jačanje konkurentnosti ključno je potaknuti veća ulaganja u nove kapacitete koja osiguravaju veću dodanu vrijednost i održivost hrvatskog turizma

Hotelski sektor izuzetno je zadovoljan ostvarenim rezultatima ove turističke godine i visokom popunjenošću te optimistično gleda na sljedeću sezonu,

Read More...
Od izvora do mora 2024_Ranko Šuvar CROPIX_3

Obilježen završetak ovogodišnjeg izdanja projekta ‘Od izvora do mora’

Simboličnom sadnjom na lokaciji Turističko-edukativni centar Novo Čiče u Velikoj Gorici, obilježen je završetak ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design