Potrošnja u ožujku porasla 24. mjesec zaredom

In Trgovina na malo
trgovina

U Hrvatskoj je u ožujku potrošnja u maloprodaji porasla već 24. mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to brže nego mjesec dana prije, što ukazuje na nastavak stabilnog rasta gospodarstva.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u srijedu izvješće o prometu u trgovini na malo, koje pokazuje da je u ožujku, prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja realno porasla za 1,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na ožujak prošle godine porasla za 3,6 posto.

Tako je potrošnja u maloprodaji porasla već 24. mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to brže nego mjesec dana prije, kada je rast iznosio 2,6 posto.

Pritom je promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima pao za 2,2 posto, dok je promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima (osim trgovine motornim gorivima i mazivima) porastao za 7,7 posto.

U prva tri mjeseca ove godine promet od trgovine na malo porastao je 3,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Nastavlja se stabilan rast gospodarstva

Kako je potrošnja najveća sastavnica bruto domaćeg proizvoda (BDP), rast prometa u trgovini na malo u ožujku ukazuje na nastavak stabilnog rasta gospodarstva i u prvom tromjesečju ove godine.

Prema podacima DZS-a, u četvrtom lanjskom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) porastao je već 16. kvartal zaredom, za 3,7 posto na godišnjoj razini.

(Hina)

You may also read!

dm beauty break

dm okupio vodeće beauty brendove i predstavio trendove za nadolazeću sezonu

U utorak 9. lipnja dm je na tradicionalnom beauty druženju okupio poznate goste i influencere te predstavio najnovije trendove

Read More...
METRO EXTRA u Osijeku okupio više od 700 poduzetnika i partnera u proslavi početka turističke sezone 2026.

METRO EXTRA u Osijeku okupio više od 700 poduzetnika i partnera u proslavi početka turističke sezone 2026.

Tvrtka METRO Hrvatska je u Osijeku održala METRO EXTRA događanje koje je okupilo više od 700 malih i srednjih

Read More...
Lidl otvorio novu trgovinu u Benkovcu

Lidl otvorio novu trgovinu u Benkovcu

Nova trgovina prostire se na više od 2.000 četvornih metara i kupcima nudi moderan prodajni prostor sa samonaplatnim blagajnama.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design