Novi propisi za jačanje poljoprivrede i ribarstva

In Krediti za poduzetništvo
Novi propisi za jačanje poljoprivrede i ribarstva

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić 2. 3. 2026.održao je konferenciju za medije o deset novih propisa, od čega četiri prijedloga programa i šest prijedloga pravilnika. Svi će prijedlozi nakon predstavljanja biti upućeni u e-savjetovanje.

Prijedlogom Programa potpore sjetve certificiranog sjemena soje i strnih žitarica i sadnje certificiranih sadnica za razdoblje 2026. – 2030. nastoji se osigurati financijska potpora ratarskoj proizvodnji i sustavno potaknuti uporaba certificiranog sjemena odnosno sadnja certificiranih sadnica. Cilj je osigurati dostatne količine kvalitetnog i zdravstveno ispravnog sjemena te sigurnih sirovina za potrebe domaće mlinsko-pekarske, stočarske, uljarske i prerađivačke industrije.

„Provedbom Programa jačamo otpornost sustava opskrbe hranom, smanjujemo ovisnost o uvozu, doprinosimo prehrambenoj neovisnosti te zaustavljamo pad udjela sjetve certificiranog sjemena soje i strnih žitarica te sadnje certificiranih sadnica“, rekao je ministar Vlajčić.

Ukupna vrijednost Programa u pet godina iznosi 35 milijuna eura, odnosno 7 milijuna eura godišnje. Potpora iznosi do 50 eura po hektaru prihvatljive površine,minimalno za 1, a maksimalno za 75 hektara.

Prijedlogom Nacionalnog programa poticanja razvoja toplokrvnih pasmina konja u Republici Hrvatskoj 2026. – 2030.potiče se najkvalitetniji uzgojni materijal i daljnje unapređenje uzgoja toplokrvnih pasmina konja u Republici Hrvatskoj s pomoću dviju mjera i pet podmjera, ukupne vrijednosti 1,75 milijuna eura. U dosadašnjim dvama programima zabilježen je rast broja rasplodnih konja za 24 %, kao i porast broja oždrebljene ždrebadi za 45 %, što potvrđuje učinkovitost dosadašnjih mjera.

Prijedlogom Programa potpora skupinama proizvođača za izradu ili izmjenu specifikacije za zaštićene oznake izvornosti, zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalne specijalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode u 2026. godini omogućuje se povećanje broja zaštićenih proizvoda i proizvođača uključenih u sustav certifikacije proizvoda sa zaštićenim nazivom. Za provedbu Programa osigurano je 100 tisuća eura. Potpora za izradu nove specifikacije iznosi do 20 tisuća eura po korisniku, a za izmjenu specifikacije do 5 tisuća eura.

Prijedlogom Programa državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi za 2026. godinu nastoji se zadržati i unaprijediti proizvodnju u sektorima prepoznatim kao iznimno osjetljivim: proizvodnji mlijeka, uzgoju rasplodnih krmača, proizvodnji duhana, proizvodnji djevičanskog i ekstra djevičanskog maslinova ulja te očuvanju domaćih i udomaćenih sorti poljoprivrednog bilja.

„Uz pomoć pet mjera predviđeno je gotovo 15 milijuna eura potpore, od čega više od 6,2 milijuna eura za uzgoj mliječnih krava, oko 1,5 milijuna eura za uzgoj rasplodnih krmača, gotovo 5 milijuna eura za proizvodnju duhana te nešto manje od 2 milijuna eura za proizvodnju djevičanskog i ekstra djevičanskog maslinova ulja“, naglasio je ministar Vlajčić.

Prijedlogom Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru okružujućom mrežom plivaricom – srdelarom omogućuje se bolje iskorištavanje ukupno ostvarenih ulova te se proširuje popis vrsta koje se mogu smatrati ciljanim ulovom na do 50 % ukupnog ulova.

Prijedlogom Pravilnika o posebnom režimu upravljanja ribolovom u ribolovnoj zoni E uvodi se regulacija ribolova na određenim područjima u Rapskom kanalu i Kvarneriću.

„Stanje stokova iz 2025. godine pokazuje da je oslić u stanju prelova i prelovljenosti, dok škamp uz istočnu jadransku obalu zahtijeva dodatne mjere zaštite“, istaknuo je ministar Vlajčić.

Prijedlogom Pravilnika o izmjenama i dopuni pravilnika o uvjetima i načinu rada ovlaštenih promatrača u ribarstvu proširuju se uvjeti izobrazbe i baza kandidata za promatrače Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT), čime se dodatno jača sustav nadzora i usklađenost s međunarodnim obvezama. Za provedbu je u ovoj godini osigurano 200 tisuća eura.

Prijedlogom Pravilnika o provedbi mjere I.23. „Ribarske luke i iskrcajna mjesta“ omogućuju se ulaganja u osuvremenjivanje postojećih ribarskih luka i iskrcajnih mjesta. Ukupnom potporom od 20 milijuna eura doprinijet će se povećanju kvalitete, kontrole i sljedivosti ulova.

Prijedlogom Pravilnika o dopunama pravilnika o provedbi državne potpore za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti okružujućim mrežama plivaricama – srdelarama za siječanj 2026. godine nastoje se nadoknaditi gubici nastali zbog proglašenog ograničenja ribolova. Iznosi potpore, ovisno o duljini ribarskog plovila, kreću se od 15 do 35 tisuća eura po plovilu.

Prijedlogom Pravilnika o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe uporaba životinja u pokusima ograničava se na nužno potrebnu mjeru te se osigurava visoka razina njihove zaštite i dobrobiti. Primjenjuju se načela zamjene, smanjenja i poboljšanja, odnosno žive životinje neće se koristiti kad god je to moguće, smanjit će se njihov broj i osigurat će se poboljšani uvjeti njihova uzgoja, smještaja i skrbi radi uklanjanja ili smanjenja boli, patnje, stresa, tjeskobe ili trajnog oštećenja.

„Novim propisima jačaju se otpornost, konkurentnost i održivost hrvatske poljoprivrede i ribarstva“, zaključio je ministar Vlajčić.

Konferenciji su uz ministra Vlajčića prisustvovali i državni tajnici Marinko Beljo, Tugomir Majdak, Ivan Matijević i Zdravko Tušek te ravnatelji resornih uprava Sandra Zokić, Mato Čačić, Željka Gudelj-Velaga, Ante Mišura i Tatjana Karačić.

Pripremio: Tomislav Radić

You may also read!

dm ženska utrka okupila više od 9.000 sudionika i osigurala 18.002 eura za Udrugu P.I.N.K. – life

dm ženska utrka okupila više od 9.000 sudionika i osigurala 18.002 eura za Udrugu P.I.N.K. – life

Veliko sportsko druženje u znaku 30 godina dm-a U subotu 6. lipnja, na zagrebačkom Jarunu održana je dm ženska utrka

Read More...
SEE Private Equity Forum 1

Marktlink u središtu razgovora o budućnosti investicija u regiji

Sudjelovanje društva Marktlink kao jednog od ključnih panelista na SEE Private Equity Forumu u Beogradu potvrđuje njegovu aktivnu ulogu

Read More...
wallstreet

Svjetske burze oštro pale, tehnološki sektor na udaru

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale, a pod najvećim je pritiskom bio tehnološki sektor jer

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design