Budućnost podatkovne sigurnosti: Certificiranje podataka putem blockchain tehnologije utemeljeno na platformi Austrian Public Blockchain štiti važne dokumente od krivotvorenja

In Korisno
WU Academy

Poslovna škola WU Executive Academy uslugu koristi kako bi smanjila administrativni teret certificiranja svjedodžbi. Na taj način certifikati postaju službeni, jer se ništa u njima ne može izmijeniti.

Zahvaljujući certificiranju podataka koje omogućuje platforma Austrian Public Blockchain, korisnici mogu važne dokumente poput certifikata ili prijavne dokumentacije zaštititi od krivotvorenja. Bečko ekonomsko i poslovno sveučilište (WU) i poslovna škola WU Executive Academy redovito koriste tu uslugu.

Mogućnost dokazivanja da su određene verzije nekih dokumenata ili podataka postojale u točno određenom trenutku u vremenu može se pokazati ključnom za umjetnike poput dizajnera ili ilustratora ako žele izbjeći sporove nastale zbog povrede autorskih prava kada je riječ o njihovim skicama ili nacrtima. No takva vrsta podatkovne sigurnosti može biti korisna i u slučaju pružanja usluge znanstvene ekspertize, certifikata, građevinskih projekata ili osjetljivih dokumenata produkcijskih tvrtki. Certificiranje podataka korištenjem tehnologije povezanih blokova (blockchain) temelji se na platformi Austrian Public Blockchain. Platformu je utemeljilo pet vodećih austrijskih sveučilišta i predstavlja jednoga od ključnih aktera u konkurentnom ekosustavu.

„Podacima se uvijek može manipulirati – osim u blockchainu. Konkretno, postojanje dokumenata dokazuje se putem kriptografskih oznaka ili hashova, tj. hash zbroja za enkripciju. To znači da dokumenti u blockchainu dobivaju virtualni pečat koji se ne može mijenjati. Postupak je sljedeći: prilikom učitavanja datoteke, izračunava se hash vrijednost zabilježena u blockchainu zajedno s točnom vremenskom oznakom. Potvrđivanje certificiranja podataka putem, primjerice, QR koda, omogućuje provjeru vjerodostojnosti podataka u bilo kojem trenutku. Usluga je slična decentraliziranom digitalnom potpisu, no znatno je jednostavnija i pogodnija za manje količine podataka“, objašnjava prof. Alfred Taudes, utemeljitelj Istraživačkog instituta za kriptoekonomiju sveučilišta WU i znanstveni voditelj austrijskog centra za blockchain tehnologiju Austrian Blockchain Center (ABC).

Najvažnija značajka: nema mijenjanja podataka

Kako tvrdi prof. Taudes, u takvim situacijama najbolje vidimo sav utjecaj blockchain tehnologije: „Nijedna organizacija ne može mijenjati podatke jer nisu pohranjeni u bazi podataka – jedino što je tamo pohranjeno jest kriptografski ključ, koji je nešto poput otiska prsta. Zajedno s točnom vremenskom oznakom taj jedinstveni ključ zabilježen je u blockchainu. Najvažnija značajka te tehnologije jest činjenica da kombinira vremensku oznaku s nemogućnošću mijenjanja podataka“, dodaje prof. Taudes. Inače se podaci mogu mijenjati u bilo kojem trenutku, primjerice, uz pomoć softvera za grafički dizajn kao što je Photoshop. „No zahvaljujući certificiranju podataka može se dokazati izvan svake sumnje kako je neki dokument izgledao u određenom trenutku u vremenu.“

Takva se usluga može integrirati u različite sustave. Poslovna škola WU Executive Academy koristi je kako bi smanjila administrativni teret certificiranja svjedodžbi. Na taj način certifikati postaju službeni jer se ništa u njima ne može izmijeniti.

Neupitna vjerodostojnost

Na Institutu prof. Taudesa studenti pored ocjena dobivaju i certifikate koje izdaje tvrtka SAP Austria ako se na kolegiju podučavaju sadržaji koji su vezani za sustav SAP. Ti su certifikati ustaljena pojava na austrijskom tržištu rada i često se prilažu uz molbe za posao koje se podnose elektroničkim putem. Nadalje, takve se potvrde mogu certificirati putem blockchaina, što primatelju dokumenata omogućuje da utvrdi njihovu vjerodostojnost izvan svake sumnje. Studenti su uslugu sjajno prihvatili, zbog čega se trenutačno širi opseg njezine primjene i razvijaju nove funkcije za automatsko certificiranje većih količina podataka.

Na sveučilištu WU certificiranje podataka koristi se i za sprječavanje retroaktivnog manipuliranja empirijskim istraživanjima hipoteza. U privatnom sektoru rabi se za osiguravanje podataka o kvaliteti i opisa proizvoda. Usluga je besplatna za sve članove Austrijske savezne gospodarske komore, a mogu je, primjerice, koristiti kako bi osigurali cjelokupnu poslovnu korespondenciju ili zaštitili nacrte ugovora.

You may also read!

Timo Pleyer

Novi direktor na čelu Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore

Novi direktor Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, Timo Pleyer, preuzeo je svoju dužnost 15. listopada 2024. godine. Otkako se 2020.

Read More...
Gebrüder Weiss proširuje svoj logistički centar u Tbilisiju

Gebrüder Weiss proširuje svoj logistički centar u Tbilisiju

Internacionalna transportna i logistička tvrtka Gebrüder Weiss proširila je svoj logistički terminal u Tbilisiju (Gruzija) za oko 13.000 četvornih

Read More...
Jakov Kozina

Jakov Kozina novi je partner u KPMG Hrvatska

01. listopada 2024. godine, Jakov Kozina postao je novi partner i član Uprave KPMG-a u Hrvatskoj. Kao partner, Kozina

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design