Hrvatska gospodarska komora (HGK) nastavit će digitalizaciju i poboljšanje kvalitete usluga, rekao je u četvrtak predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović na 21. sjednici Skupštine, navodeći kako je 2022. bila godina uspješne prilagodbe komore na novi zakonski okvir poslovanja.
HGK je u 2022. realizirala ukupne prihode u iznosu većem 201,3 milijuna kuna, dok su ukupni rashodi bili gotovo 176 milijuna kuna.
“U ukupnoj strukturi prihoda najznačajniji udio imaju prihodi od članarina koji su u 2022. realizirani u iznosu većem od 129,2 milijuna kuna te čine 64,2 posto ukupno ostvarenih prihoda”, rekao je Burilović.
Iako su u odnosu na 2021. prihodi od članarine pali, Burilović je rekao da je to rezultat novog Zakona o HGK koji je stupio na snagu početkom 2022., prema kojem dio tvrtki više ne mora plaćati članarinu.
Podsjetio je kako je 2022. bila godina u kojoj je HGK proslavio 170 godina postojanja te prva godina prilagodbe na nove zakonske okvire.
Donošenjem novog zakona redefiniran je i reorganiziran rad i djelovanje udruženja i zajednica HGK poglavito u smislu njihove brojnosti, članstva, načina i mogućnosti sudjelovanja članica. Tako je na kraju 2022. kroz HGK djelovalo 45 udruženja, devet zajednica, 44 grupacije te 40 strukovnih grupa.
Kroz rad udruženja i zajednica nastavljena je suradnja s državnim tijelima, aktivno sudjelovanje u kreiranju nacionalnih zakonskih i podzakonskih propisa radi promicanja interesa članica te olakšavanje poslovanja kroz rješavanje otvorenih pitanja vezanih uz provođenje propisa i unapređenja zakonske regulative vezane uz njihove djelatnosti, rečeno je.
“Uspostavljeni su novi procesi i načini u rada, a članice su iskoristile pogodnosti članstva u Komori te su sudjelovale i koristile 23.311 aktivnosti i usluga”, rekao je Burilović.
Podsjetio je da je u prosincu 2022. otvoreno predstavništvo HGK-a u Beču, a od ove godine to će predstavništvo promicati i zastupati interese hrvatskog gospodarstva i u Švicarskoj.
Na skupštini su uz izvješće o poslovanju HGK za 2022. donesene i izmjene i dopune cjenika posebnih usluga i proizvoda kao i prijedlog odluke o donošenju posebnih uzanci u ugostiteljstvu.
Zadovoljstvo rezultatima članstva u EU-u
Burilović je kazao i kako se 1. srpnja obilježava deset godina od ulaska Hrvatske u EU te ocijenio kako možemo biti zadovoljni ostvarenim rezultatima.
“Vrijednosti izvoza proizvoda i usluga su udvostručene, broj zaposlenih je u stalnom porastu, investicijsko okruženje je povoljnije, što pokazuje i povećan broj novih ulaganja”, kazao je.
Od problema s kojima se suočavaju poduzetnici izdvojio je nedostatak radnika, posebno u turizmu i graditeljstvu.
Ulaskom u EU Hrvatska je ojačala i postala otpornija na krize i globalne izazove, kazao je te dodao kako treba jačati sektore kao što su energetika, prehrambena i farmaceutska industrija. (H)