Cijene hrane blago pale u prosincu

In Trgovina na malo
hrana

Cijene hrane blago su pale u prosincu, uz znatno jeftiniji šećer i stabilne cijene žitarica, izvijestila je u petak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO.

FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u prosincu u prosjeku 127,0 bodova i bio je niži za 0,5 posto nego u studenom, izračunao je FAO.

U odnosu na prosinac 2023. godine cijene hrane bile su više za 6,7 posto.

U cijeloj 2024. godini košarica osnovnih prehrambenih proizvoda bila je jeftinija za 2,1 posto, uz znatno niže cijene žitarica i šećera koje su prevagnule nad poskupljenjem biljnih ulja, mlijeka i mliječnih proizvoda i mesa.

Najviše je u prosincu pojeftinio šećer, za 5,1 posto u odnosu na studeni, zahvaljujući poboljšanim prognozama uroda u vodećim proizvođačima. U odnosu na prosinac prethodne godine cijene su mu bile niže za 10,6 posto.

Zamjetno su u zadnjem prošlogodišnjem mjesecu pojeftinili i mlijeko i mliječni proizvodi, za 0,7 posto u odnosu na studeni. Cijene su im se smanjile prvi puta od travnja pod pritiskom pojeftinjenja maslaca u uvjetima prigušene potražnje i nagomilanih zaliha.

U odnosu na prosinac 2023. cijene mlijeka i mliječnih proizvoda bile su pak više za 17 posto, a u cijeloj 2024. uvećane su u prosjeku za 4,7 posto.

Cijene žitarica zadržale su se u prosincu na razini prethodnog mjeseca. U odnosu na prosinac 2023. bile su pak niže za 9,3 posto.

Izvozne cijene pšenice bile su u prosincu stabilne, odražavajući ravnotežu između prigušene potražnje i poboljšane ponude u Argentini i Australiji i slabih uvjeta za urod ozime pšenice u Rusiji.

Kukuruz je pak neznatno poskupio zahvaljujući blago poboljšanom američkom izvozu, uz smanjenu ponudu, i snažnoj potražnji za ukrajinskim izvozom.

U cijeloj prošloj godini cijene žitarica bile su u prosjeku niže za 13,3 posto nego u 2023. Smanjile su se tako drugu godinu zaredom, nakon rekordne razine u 2022., napominju u FAO-u.

Biljna ulja pojeftinila su u prosincu za 0,5 posto u odnosu na studeni. U odnosu na kraj 2023. bila su pak skuplja za 33,5 posto. U cijeloj 2024. cijene su im bile u prosjeku za 9,4 posto više nego u 2023. zbog smanjene ponude, tumače u FAO-u.

Meso je na kraju prošle godine bilo iznimka mjesečnim rastom cijena, za skromnih 0,4 posto. Na godišnjoj razini cijene su mu porasle za 7,1 posto.

(Hina)

You may also read!

turizam - Porto Mirabello

Hrvatski turizam u 2024. s porastima fizičkog i financijskog prometa

Hrvatsku je u 2024. posjetilo 21,3 milijuna turista koji su ostvarili 108,7 milijuna noćenja, što je za 4 i

Read More...
SAP

Samo tri njemačke kompanije među 100 najvrjednijih na svjetskim burzama

Samo tri njemačka koncerna, SAP, Siemens i Deutsche Telekom, našla su se prošle godine među 100 najvrednijih kompanija na

Read More...
poljoprivreda-traktor

Poljoprivredna gospodarstva koriste 1,51 milijun hektara površina

Poljoprivredna gospodarstva u Hrvatskoj u 2023. su godini koristila 1,51 milijun hektara poljoprivrednih površina, što je 0,1 posto više

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design