Cijene nafte porasle pred samit SAD-a i Rusije

In Financije i gospodarstvo
benza

Cijene nafte u četvrtak su porasle na međunarodnim tržištima, nakon što su dan ranije kliznule na najnižu razinu u dva mjeseca, uz fokus ulagača usmjeren sutrašnjem sastanku na vrhu između SAD-a i Rusije.

Na londonskom tržištu cijena barela sirove nafte nakon podneva je iznosila 65,89 dolara i bila je za 0,4 posto viša nego na zatvaranju trgovanja dan ranije. Na američkom tržištu bila je u sličnom plusu, na 62,89 dolara.

Zamjetniji rast cijena ograničavaju naznake da će ponuda nafte u ovoj i u idućoj godini rasti jače od potražnje.

Među sudionicima tržišta zavladala je bojazan od prekomjerne ponude nakon što je Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila da je tržište na putu da iduće godine zabilježi rekordnu prekomjernu ponudu.

Pozornost tržišnih sudionika zaokupili su i podaci Američkog instituta za naftu koji su u utorak pokazali da su zalihe sirove nafte u SAD-u porasle za 1,5 milijuna barela u tjednu koji je završio 8. kolovoza.

Zasebno izvješće američke uprave za energetiku (EIA) pokazalo je pak da su zalihe sirove nafte u najvećem svjetskom gospodarstvu porasle za 3,037 milijuna barela u tom istom razdoblju.

Nadalje, fokus sudionika tržišta usmjeren je na sastanak američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina vezanog za Ukrajinu, koji će se održati u petak na Aljasci, budući da nastoje procijeniti kakav bi utjecaj samit mogao imati na tokove ruske sirove nafte.

Trumpova administracija zaprijetila je da bi Washington mogao povećati sekundarne carine Indiji ako pregovori na Aljasci ne budu protekli dobro. “Uveli smo sekundarne carine Indijcima zbog kupnje ruske nafte. Mislim da, ako pregovori ne prođu dobro, sankcije ili sekundarne carine mogle bi se povećati“, rekao je u srijedu američki ministar financija Scott Bessent u intervjuu za Bloomberg TV.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je cijena barela košarice nafte njezinih članica u srijedu smanjena za 1,08 dolara u odnosu na dan ranije, na 67,83 dolara.

(Hina)

You may also read!

AUTO HRVATSKA postaje službeni uvoznik i distributer marke EBRO za Hrvatsku i Sloveniju

AUTO HRVATSKA postaje službeni uvoznik i distributer marke EBRO za Hrvatsku i Sloveniju

Potpisivanjem strateškog ugovora između grupacija EBRO MOTORS GROUP i Auto Hrvatske o ulasku marke na hrvatsko tržište, a potom

Read More...
Podravka dodijelila potpore domaćim poduzetnicama za inovativne projekte

Podravka dodijelila potpore domaćim poduzetnicama za inovativne projekte

Podravka je kroz natječaj „Snaga inovacije“ Zaklade Zlata Bartl dodijelila gotovo 55 tisuća eura potpore domaćim poduzetnicama za razvoj

Read More...
Rijeka

U riječkoj putničkoj luci produljuje se sidrena linija za privezivanje mega jahti

Radovi na postavljanju velikih betonskih blokova, odnosno sidrenih sustava koji će omogućiti prihvat i vezanje većih brodova i mega jahti dugačkih

Read More...

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design