Erste Group bilježi dobar početak 2021. godine zbog niskih troškova rizika i većih prihoda od naknada

In Bankarstvo
Erste

Erste Group, vodeća bankarska grupacija u Srednjoj i Istočnoj Europi, započeo je 2021. godinu s oporavkom te solidnim operativnim rezultatom od 725 milijuna eura (31,5% na godišnjoj razini). Tijekom prvog tromjesečja bankarska grupacija formirala je niske troškove rizika od 36 milijuna eura (pad od 42%) na godišnjoj razini jer je okruženje rizika u regiji ostalo povoljno.

S preokretom u neto rezultatima trgovanja i fer vrijednosti u odnosu na isto tromjesečje 2020. godine, ovi niži troškovi rizika nadoknađuju veće porezne troškove i manjinske udjele kako bi pomogli u povećanju neto dobiti za 50,9% na 355 milijuna eura. Krediti klijentima porasli su za 1,1% od početka godine, na 168 milijardi eura, dok su volumeni depozita klijenata porasli za 7,5%, na 205 milijardi eura. Stopa osnovnog redovnog kapitala (CET1, konačni) smanjena je s 14,2% na 14%.

Član uprave za financije Erste Groupa Stefan Dörfler: „Dobro smo započeli 2021. godinu, koja bi mogla biti solidna godina za oporavak. Naše operativno poslovanje i dalje funkcionira vrlo dobro, a rezultatu su veliki poticaj dali i niži troškovi rizika i veći prihod od naknada i provizija.”

OPERATIVNI PRIHODI POKAZUJU SNAŽAN NAPREDAK
Neto prihod od kamata smanjio se za 4,6% na godišnjoj razini na 1,17 milijardi eura, što također odražava smanjen doprinos Češke u tom segmentu zbog okruženja niskih kamatnih stopa i tečajnih efekata. Neto prihod od naknada i provizija porastao je za 7,1% na 540 milijuna eura zbog rasta u svim kategorijama prihoda od naknada i provizija, ponajviše u poslovanju s vrijednosnim papirima i upravljanju imovinom. Ukupni prihodi koji proizlaze iz neto rezultata trgovanja i stavke dobici / gubici iz financijskih instrumenata koji se mjere po fer vrijednosti doživjeli su značajan skok, dosegnuvši 66 milijuna eura u odnosu na gubitak od gotovo 120 milijuna eura u istom razdoblju 2020. godine. Obje su stavke ponajviše potaknute efektima valuacije. Ovi su pomaci pomogli u rastu operativnih prihoda za 10% na godišnjoj razini, na 1,83 milijarde eura.

TROŠKOVI BLAGO PADAJU
Opći administrativni troškovi smanjili su se za 0,7% na 1,10 milijardi eura, potpomognuti padom troškova zaposlenih za 1,2% na 622 milijuna eura. Broj zaposlenih (na temelju FTE-a) smanjio se za 0,6% s 45.690 na 45.411 na kraju razdoblja. Ostali administrativni troškovi bili su gotovo nepromijenjeni (+ 0,3%) na 346 milijuna eura, unatoč porastu uplata u sustave osiguranja depozita od 22% na 108 milijuna eura. Većina doprinosa koji se očekuju za 2021. već su obavljeni unaprijed. Amortizacija i deprecijacija ostale su uglavnom stabilne (-1%) na 135 milijuna eura.

NIŽE REZERVACIJE ZA RIZIKE POMAŽU POVEĆATI NETO DOBIT
Općenito, operativni rezultat povećao se za 31,5% na 725 milijuna eura, dok je omjer troškova i prihoda poboljšan na 60,3% (Q1 / 2020: 66,8%). Zbog neto alokacija, rezultat umanjenja vrijednosti koji proizlazi iz financijskih instrumenata („troškovi rizika”) iznosio je -36 milijuna eura ili 8 baznih bodova prosječnih bruto kredita klijentima (neto alokacije od -62 milijuna eura ili 15 baznih bodova). Pozitivni doprinosi prvenstveno su dolazili od oslobađanja rezervi za kredite u Austriji i Rumunjskoj te povrata već otpisanih kredita u Mađarskoj i Austriji. Neto alokacije za rezerviranja za preuzete obveze i jamstva bila su također niža. Udio nenaplativih kredita temeljen na bruto kreditima klijentima poboljšan je na 2,6% (12/2020: 2,7%). Pokrivenost nenaplativih kredita rezervacijama porastao je na 89,5% (88,6%).

Ostali operativni rezultat iznosio je -127 milijuna eura, u odnosu na -128 milijuna eura godinu prije. Troškovi za godišnje doprinose u sanacijske fondove za cijelu 2021. godinu uključeni u ovu stavku porasli su – najviše u Austriji i Rumunjskoj – za 19,4% na 100 milijuna eura. Bankarski nameti smanjili su se za trećinu na godišnjoj razini, na 33 milijuna eura, uglavnom kao rezultat ukidanja poreza na banke u Slovačkoj.

Porez na dohodak povećan je za 21% na 124 milijuna eura. Manjinski udio porastao je za 273% na 86 milijuna eura zbog značajno boljih rezultata štednih banaka. Neto dobit pripisiva vlasnicima matice porasla za 50,9% na 355 milijuna eura.

VOLUMENI KREDITA I DEPOZITA NASTAVLJAJU RASTI
Ukupna imovina porasla je znatno, za 9,9% od kraja prethodne financijske godine, na 305,0 milijardi eura. Na strani aktive, novac i novčana sredstva porasli su, ponajviše u Austriji, na 54,0 milijardi eura, što je porast od 50,8%. Ovaj je porast prvenstveno rezultat velikih novčanih sredstava u središnjim bankama, posebice zbog povećanih sredstava ciljanih operacija dugoročnog refinanciranja (TLTRO), koji su koncesijski krediti ECB-a s ciljem poticanja kreditiranja. Krediti bankama porasli su za 27,9% na 27,5 milijardi eura, dok su krediti i potraživanja od klijenata porasli za 1,1% na 167,8 milijardi eura.

Na strani pasive, depoziti banaka porasli su za 42,3% na 35,3 milijarde eura kao rezultat povećanog refinanciranja ECB-a (TLTRO). Ponovno, depoziti klijenata porasli su na svim temeljnim tržištima – najjače u Češkoj i Austriji – na 205,4 milijarde eura, što je porast od 7,5% od kraja 2020. Omjer kredita i depozita iznosio je 81,7% (86,9%).

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design