Hrvatska obrambena industrija na njemačkom sajmu

In Sajmovi i izložbe
sajam

Na sajmu Enforce Tac, nastupa tisuću izlagača iz pedeset država, predstavlja se i hrvatska obrambena industrija. U njemačkom Nürnbergu od 23. do 25. veljače svoje proizvode predstavlja 26 hrvatskih tvrtki. Taj sajamski nastup na temelju je Sporazuma o suradnji za organizaciju nastupa na međunarodnim sajmovima obrambene industrije između Ministarstva obrane, Ministarstva gospodarstva, Agencije Alan i HGK.

„Naše su tvrtke provjereni dobavljači s vrhunskim proizvodima. Imaju jasne razvojne ambicije – žele širiti kapacitete, ulagati u nove proizvode, jačati izvoz, digitalizirati se. Sajmovi su ključno mjesto za daljnji rast i razvoj, a posebice Enforce Tac koji okuplja i državne institucije i sigurnosne službe. Presudan je trenutak jer obrambena politika postaje i industrijska politika, postaje osnova za inovacije i nove tehnologije te gospodarski rast. U tom okviru mi smo aktivni sudionici, ne samo promatrači,“ rekao je predsjednik HGK Luka Burilović.

„Nastup hrvatskih tvrtki obrambene industrije prvi put na nacionalnom štandu na međunarodnom sajmu prilika je da se zajednički, pod hrvatskim obilježjima, na pravi način predstave europskoj, pa i svjetskoj javnosti. Ministarstvo obrane i Vlada RH poseban fokus stavljaju na hrvatsku obrambenu industriju. U opremanju Hrvatske vojske vodimo računa da u tim procesima sudjeluju hrvatske tvrtke. Osnaživanjem domaćih obrambenih tvrtki utječemo na ukupnu sigurnost i smanjujemo ovisnost o stranim dobavnim lancima,“ poručio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.

Na hrvatskom štandu svoje proizvode predstavlja tvrtka Šestan-Busch, čije je dosadašnje iskustvo izlaganja na sajmovima izrazito uspješno i s dogovorenim konkretnim poslovima. Predstavlja se i tvrtka HS Produkt, poznata po razvoju pištolja i jurišnih pušaka, čiji su proizvodi prisutni diljem svijeta i na najzahtjevnijim tržištima. Na nacionalnom štandu također je i osječka Orqa sa svojim besposadnim letjelicama različitih namjena, koje su se profilirale kao ključni segment hrvatske vojne industrije.

Na štandu je veliki broj tvrtki s proizvodima dvojne namjene – za vojne i civilne potrebe – a posebno iz segmenta tekstilne industrije. Tekstilna tvrtka Čateks već je prvoga dana održala razgovore s mađarskim Ministarstvom obrane.

Pripremio: Tomislav Radić

You may also read!

digital

Istraživanje: gotovo polovica građana izražava zadovoljstvo razinom digitalizacije u Hrvatskoj

Digitalizacija je postala sastavni dio svakodnevice građana Hrvatske, osobito kada je riječ o plaćanjima i korištenju financijskih usluga. Najnovije

Read More...
kontejner izvoz uvoz

Gospodarstvo: Istočna Europa trgovinski značajnija, brže proširenje EU-a

Njemačkoj vanjskoj trgovini Poljska i Češka važnije su od Indije i država Mercosura. Zbog gospodarskog značaja istočne Europe, domaće

Read More...
Aminessova Vergal ulja ponovno osvojila New York: Dva zlata za Frantoio i Blend

Aminessova Vergal ulja ponovno osvojila New York: Dva zlata za Frantoio i Blend

Aminessova ekstra djevičanska maslinova ulja Vergal ponovno su briljirala na prestižnom natjecanju New York International Olive Oil Competition (NYIOOC)

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design