Međunarodni dan mjeriteljstva od ove godine na UNESCO-voj listi

In Konferencije / savjetovanja
mjerenje

Hrvatsko mjeriteljsko društvo (HMD) obilježilo je danas u Zagrebu Međunarodni dan mjeriteljstva pod motom „Mjerimo danas za održivo sutra“ kako bi ukazalo na koje sve načine mjeriteljstvo može pomoći u borbi protiv klimatskih promjena te uspostavljanju održivog globalnog gospodarstva i okoliša. Ove godine UNESCO je službeno prihvatio Međunarodni dan mjeriteljstva 20. svibnja kao Međunarodni dan UNESCO-a. Naime, mjerenja su izuzetno važan dio naših svakodnevnih života, jer bez mjerenja ne bi bilo ni industrijske proizvodnje, trgovine, razvoja novih proizvoda, sportskih natjecanja, zaštite zdravlja i sigurnosti ljudi, pa tako ni zaštite okoliša.

Predavanja u sklopu događanja bila su posvećena važnosti mjerenja u zaštiti okoliša, smanjenju vodnog otiska te mjerenju i klimatskim promjenama.

„Mjeriteljstvo je oslonac meteorološkoj struci u točnosti opažanja vremenskih varijabli, ali i kao temelj politika i mjera koje se kreiraju upravo u ovisnosti o konkretnim dokazima o promjenama ekosustava. Prema istraživanju Svjetske meteorološke organizacije iz 2022. godine klimatske i vremenske katastrofe odnose 115 života i koštaju 220 milijuna dolara dnevno“, kazala je Dunja Mazzocco Drvar iz WWF Adria u svom predavanju pod nazivom „Mjerenja i klimatske promjene“. Istaknula je i kako danas postoje tisuće parametara baziranih na mjerenjima koje potvrđuju klimatske promjene kao rezultat ljudske aktivnosti. Primjerice, zrenje graševine u kontinentalnoj Hrvatskoj pomaknulo se za čak 35 dana u odnosu na 1960. godinu.

Vodni otisak, kao relativno novi koncept, koristi se kao indikator održivosti korištenja vodnih resursa, a Ana Jurjević iz tvrtke Cosinus na primjeru je pojasnila vodni otisak kave prema kojem se za dobivanje 125 ml kave troši čak 140 litara vode. Kada govorimo o vodnom otisku hotela potrošnja vode u tuševima i toaletima, priprema hrane i pranje robe sudjeluje s čak 81 posto. Vodni otisak u hotelima uspješno se može smanjiti primjerice sakupljanjem kišnice za potrebe navodnjavanja, održivim održavanjem bazena, mjeračima vremena na tuševima na otvorenom kao i uvođenjem daljinskog nadzora potrošnje i uštede vode.

Mato Papić iz tvrtke Ekonerg pojasnio je kada je riječ o praćenju emisija „njihovim mjerenjem osigurava se odgovornost industrije za smanjenje negativnog utjecaja na okoliš i samim time se potiče održivi razvoj“.

Na događanju je zaključeno kako osiguravajući točna mjerenja u različitim aspektima održivosti, mjeriteljstvo pomaže organizacijama, vladama i pojedincima da donesu informirane odluke koje doprinose održivijoj budućnosti. Primjeri uključuju mjerenje potrošnje energije u industriji, zgradama i transportu, upravljanje resursima u poljoprivredi i šumarstvu, identificiranju izvora onečišćenja i postavljanju ciljeva za zaštitu okoliša.

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design