Nedostaci u provedbi otežavaju poslovnu klimu u 50 gospodarstava

In Vijesti iz svijeta
WorldBank

Prema novom izvješću Grupacije Svjetske banke pod nazivom Business Ready (Spremnost za poslovanje), gospodarstva su uspješnija u provedbi propisa koji poboljšavaju domaće poslovne klime nego u pružanju javnih usluga potrebnih kako bi se osigurao stvaran napredak.

Premijerno izdanje izvješća za 2024. godinu, u kojem se ocjenjuje poslovna klima u 50 gospodarstava, sadrži opsežan skup podataka (1.200 pokazatelja po pojedinom gospodarstvu) radi utvrđivanja konkretnih područja u kojima ima prostora za napredak i poticanje reformi. Izvješće će se kroz iduće tri godine proširiti da bi 2026. obuhvatilo oko 180 gospodarstava i tako prerastlo u cjelovito globalno referentno mjerilo.

Gotovo svih 50 gospodarstava ocijenjenih ove godine bilježi bolja ostvarenja kad je riječ o njihovu regulatornom okviru nego li s obzirom na javne usluge koje pružaju kako bi poduzećima olakšala poslovanje u skladu s propisima. Zbog tih provedbenih nedostataka, poduzećima, radnicima i društvu u cjelini otežano je iskorištavanje svih pogodnosti zdrave poslovne klime.

Na ljestvici od 0 do 100, gospodarstva su za kvalitetu svojeg regulatornog okvira dobila prosječnu ocjenu 65,5, što znači da su u prosjeku prevalile gotovo dvije trećine puta da u toj kategoriji budu spremna za poslovanje. No za svoje javne usluge ocijenjena su s tek 49,7, što ukazuje na to da su u tom pogledu prevalila tek pola puta. Taj raskorak prisutan je na svim razinama dohotka i u svim regijama, iako je najmanji u zemljama s visokim dohotkom, a najveći u supsaharskoj Africi, na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi.

„Kako gospodarski rast usporava uslijed demografskih kretanja, zaduženosti i nemira, do napretka će doći jedino zahvaljujući domišljatosti privatnih poduzetnika”, istaknuo je Indermit Gill, glavni ekonomist Grupacije Svjetske banke i njezin potpredsjednik zadužen za razvojnu ekonomiju. „No to će ovisiti o povoljnim uvjetima, tj. ulagačkoj klimi koja će omogućiti gospodarska čuda koja poduzetnici stvaraju čim im se ukaže i najmanja prilika – čuda koje su nam danas prijeko potrebna. Business Ready vladama pruža spoznaje koje su im potrebne za stvaranje uvjeta koji će poduzećima omogućiti napredak na dobrobit svojih vlasnika, potrošača i radnika, uz istodobno vođenje brige o našem planetu.”

Business Ready, inače nasljednik projekta Doing Business (tj. izvješća o lakoći poslovanja), odlikuje se uravnoteženijim i transparentnijim pristupom ocjeni poslovne i ulagačke klime u pojedinim zemljama. Taj pristup oblikovan je na temelju preporuka stručnjaka Grupacije Svjetske banke, ali i vanjskih stručnjaka poput predstavnika državnih vlasti, privatnog sektora, organizacija civilnog društva i znanstvenih krugova.

Posvuda u svijetu privatni sektor moćan je zamašnjak gospodarskog rasta. No da bi napredovao, potrebni su mu odgovarajući uvjeti. Business Ready ne ocjenjuje samo regulatorno opterećenje s kojim su tvrtke suočene prilikom ulaska na tržište, inoviranja i širenja svojeg poslovanja (primjerice, koliko je vremena potrebno za pokretanje poslovanja), već i kvalitetu propisa. Na primjer, sadrže li radnopravni propisi zahtjeve u pogledu sigurnosti na radnom mjestu? Nalaže li se propisima o osnivanju poduzeća i provjera identiteta poduzetnika? Povrh toga što se bavi poslovnim propisima, Business Ready ocjenjuje i javne usluge potrebne za njihovu provedbu. Olakšavaju li državne vlasti poduzećima plaćanje poreza tako što nude internetske i međusobno povezane usluge? Stavljaju li na raspolaganje javne baze podataka koje pridonose transparentnosti, a kvalitetnim poduzećima omogućavaju lakše dobivanje kredita?

Business Ready mjeri i stvarne uvjete s kojima se poduzeća susreću u praksi. Ti se uvjeti znatno razlikuju među 50 gospodarstava ocijenjenih ove godine. Tako je za registraciju domaće tvrtke negdje potrebno tri, a drugdje i do 80 dana, a registracija strane tvrtke gdjekad može potrajati čak do 106 dana. Tvrtke se mjesečno suočavaju s prosječno četiri nestanka struje, no ta se brojka ponegdje penje čak na 22. Prosječno gledano, za rješavanje poslovnog spora na sudu potrebno je nešto više od dvije godine, iako to ponegdje može potrajati čak i pet godina, ali i tek 105 dana.

Usporedivi podaci ovako širokog obuhvata i visoke kvalitete omogućavaju poduzećima donošenje ključnih odluka o tome kako i gdje poslovati, a vladama pružaju podlogu za podešavanje politika potrebnih za razvoj privatnog sektora koji omogućava napredovanje poduzeća, radnika i društva.

„Bogatija gospodarstva možda su u pravilu spremnija za poslovanje, no gospodarstva ne moraju nužno biti bogata da bi imala dobro poslovno okruženje”, objašnjava Norman Loayza, direktor Sektora za pokazatelje Svjetske banke, zaduženog za vođenje projekta Business Ready. “Naše su analize pokazale da i zemlje s niskim i srednjim dohotkom mogu stvoriti izrazito povoljnu poslovnu klimu. Tako su, primjerice, Ruanda, Gruzija, Kolumbija, Vijetnam i Nepal uspješni u područjima poput kvalitete propisa, razine javnih usluga i sveukupne učinkovitosti sustava.”

Transparentnost predstavlja jedno od ključnih jamstava cjelovitosti podataka koje donosi Business Ready. Sve informacije prikupljene u sklopu projekta, uključujući neobrađene granularne podatke, ocjene, kao i izračune pomoću kojih se došlo do tih ocjena, sada su javno dostupne na mrežnim stranicama projekta. K tome, svi rezultati izneseni u izvješćima mogu se opetovano koristiti pomoću jednostavnih alata dostupnih na mrežnim stranicama.

You may also read!

Tonći Glavina

Hotelski sektor ulazi u sljedeću sezonu s optimizmom, a za jačanje konkurentnosti ključno je potaknuti veća ulaganja u nove kapacitete koja osiguravaju veću dodanu vrijednost i održivost hrvatskog turizma

Hotelski sektor izuzetno je zadovoljan ostvarenim rezultatima ove turističke godine i visokom popunjenošću te optimistično gleda na sljedeću sezonu,

Read More...
Od izvora do mora 2024_Ranko Šuvar CROPIX_3

Obilježen završetak ovogodišnjeg izdanja projekta ‘Od izvora do mora’

Simboličnom sadnjom na lokaciji Turističko-edukativni centar Novo Čiče u Velikoj Gorici, obilježen je završetak ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora

Read More...
Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51posto privatnog sektora

Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51 posto privatnog sektora

U Hrvatskoj samo oko 15 posto poduzeća izvozi, a istovremeno ta baza poduzeća zapošljava više od polovice svih radnika

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design