Njemačka: Dvije petine kupaca hranu bira prema cijeni

In Vijesti iz svijeta
hrana

Vrijeme galopirajućih poskupljenja je prošlo, ali kupci u Njemačkoj i dalje vrlo pažljivo biraju što stavljaju u košaricu, a to vrijedi i za hranu, pokazuje jedno istraživanje.

U anketi koju je za Inse naručilo Središnje udruženje potrošača, 39 posto ispitanika navelo je da im cijena ograničava izbor hrane. S druge strane, 60 posto izjavilo je da ne mora birati hranu prema cijeni.

“Neprihvatljivo je da zdrava prehrana sve češće postaje pitanje dubine novčanika potrošača,” ocijenilo je udruženje.

Udruženje predlaže formiranje platforme za praćenje cijena u cijelom lancu isporuke hrane, od proizvođača do supermarketa. Prema prijedlogu, svi sudionici lanca trebali bi biti obvezni unositi svoje cijene.

Takva platforma bi, među ostalim, olakšala usporedbu cijena duž cijelog lanca.

Cijene hrane dugo su rasle brže od prosječne stope inflacije – više od 30 posto između 2020. i 2023.

Međutim, u prosincu su potrošači za hranu plaćali dva posto više nego 12 mjeseci ranije, dok je opća stopa inflacije iznosila 2,6 posto. dpa

You may also read!

wall

Nakon nestabilnog trgovanja, svjetske burze porasle

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle, nakon oštrog pada tjedan dana prije, no trgovalo se nestabilno

Read More...
Artificial intelligence-AI-umjetna inteligencija

Pad cijena AI alata mijenja tržište rada, ugrožena radna mjesta kognitivnog rada

Cijene umjetne inteligencije (artificial intelligence - AI) pale su za više od 93 posto u svega tri godine pa

Read More...
60. Dan Obrtnika

Zagrebački obrtnici proslavili 60. Dan obrtnika: Dodijeljene nagrade za životno djelo

Doajenima zagrebačkog obrtništva Rudolfu Puntariću i Josipu Žugliću dodijeljene su u subotu navečer nagrade za životno djelo na svečanom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design