Simboličnom sadnjom na lokaciji Turističko-edukativni centar Novo Čiče u Velikoj Gorici, obilježen je završetak ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora do mora. Riječ je o projektu čiji je cilj podizanje svijesti o odgovornom odlaganju ambalažnog otpada i važnosti zaštite okoliša.
U ovogodišnjem izdanju projekta Od izvora do mora sudjelovalo je 30 hrvatskih gradova koji su proveli akcije prikupljanja ambalažnog otpada, a 2200 volontera prikupilo je više od 420 tona otpada koji je potom primjereno zbrinut. U kategoriji gradova s manje od 10.000 stanovnika najuspješniji je bio Benkovac, među srednjim gradovima najviše su bodova prikupili Vinkovci, dok je u kategoriji gradova s više od 35.000 stanovnika pobjeda pripala Velikoj Gorici. Jedan je od ciljeva ovogodišnjega izdanja projekta i potpora urbanomu pošumljavanju pa su u skladu s time gradovi pobjednici u ravnopravnim iznosima podijelili nagradu od 45 tisuća eura, a novac su utrošili na sadnju stabala na mjestima koja su sami odabrali.
Projekt Od izvora do mora, čiji su organizatori Coca-Cola, Konzum, Udruga gradova i Jutarnji list, svojim je dolaskom podržala Marija Vučković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije, koja je tom prilikom izjavila: „Pozdravljam sve napore kako bi poruka o potrebi stvaranja što manje otpada, o odgovarajućem gospodarenju otpadom te o zaštiti naših najvrjednijih resursa – vode, zraka, tla i šumskih površina, doprla do najšire javnosti. Posebna je vrijednost projekta što se provodi u suradnji s gradovima i želim posebno zahvaliti svima koji su ove godine u 30 gradova čistili naš okoliš. Vrijednost ove aktivnosti je što u njoj sudjeluju predstavnici privatnog sektora, civilnog društva te predstavnici lokalne zajednice. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije spremno je i aktivnije doprinositi ovakvim projektima. Uloga privatnih tvrtki osobito je značajna i izuzetno je cijenjena, te apeliram da zajednički radimo na ciljevima zamjene materijala koji se slabije recikliraju onima koji su održiviji i primjereniji za recikliranje, u čemu će im ministarstvo i Vlada Republike Hrvatske biti podrška.“
Svečanom obilježavanju završetka projekta Od izvora do mora prisustvovao je i Krešimir Ačkar, gradonačelnik Velike Gorice, koji je istaknuo kako je očuvanje čistoće i zelenila jedan od glavnih ciljeva grada. Tom je prilikom naveo konkretne mjere koje Velika Gorica provodi kako bi spriječila da ambalažni otpad završi u prirodi. U sklopu projekta, u Velikoj Gorici, u ulici Andrije Kačića Miošića, bit će posađeno 88 stabala raznih vrsta – najviše običnog graba, crnog jasena, kelreuterije i judinog drveta.
Jakša Maganić, direktor Odjela za prodaju tvrtke Coca-Cola HBC Adria, izjavio je: „Projekt Od izvora do mora pokrenuli smo kako bismo odgovorili na izazove ambalažnog otpada u okolišu i ukazali na važnost odgovornog upravljanje otpadom. S vremenom smo inicijativu proširili i na sadnju drveća u urbanim sredinama, čime doprinosimo smanjenju emisija CO2 i ublažavanju učinaka urbanog zagrijavanja. Impresivni rezultati koje smo postigli ne bi bili mogući bez truda i predanosti volontera i gradova koji su se uključili. Njihov angažman potvrđuje da zajedničkim snagama možemo ostvariti stvarne promjene u zaštiti okoliša i promicanju održivosti.“
Nazočnima su se obratili i predstavnici partnera projekta – Uroš Kalinić, član Uprave Konzuma, Loris Peršurić, potpredsjednik Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i gradonačelnik Poreča te Goran Ogurlić, glavni urednik Jutarnjeg lista.
Projekt Od izvora do mora Coca-Cola je u Hrvatskoj pokrenula 2018. godine u suradnji s Vladinim institucijama i udrugama civilnoga društva. Prije tri godine kao partner se pridružio i Jutarnji list, a 2022. godine i Konzum. Partner je ovogodišnjega izdanja projekta i Udruga gradova, a podršku projektu dali su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije iz Zagreba.
Od izvora do mora dio je dugoročnoga sveobuhvatnog plana Svijet bez otpada kojim se Coca-Cola, među ostalim, obvezala da će do 2030. godine prikupiti i reciklirati količinu boca i limenka koja odgovara onoj koju stavlja na tržište, a da će udio recikliranih materijala u primarnoj ambalaži biti najmanje 50 posto. Također, do 2025. godine sva primarna ambalaža moći će se u potpunosti reciklirati. U proteklih deset godina samo uporabom lakših boca smanjena je ukupna uporaba plastike za četvrtinu. Novi iskorak prema ostvarenju vizije Svijet bez otpada Coca-Cola je napravila prošle godine kada je potrošačima na hrvatskome tržištu predstavila neodvojive zatvarače za plastične boce.
foto: Ranko Šuvar, CROPIX