Održana konferencija Budućnost visokog obrazovanja

In Konferencije / savjetovanja
konferen

Uputiti na promjene u globalnom okruženju, izazove s kojima se visoka učilišta susreću i kako na njih odgovaraju, bio je cilj konferencije Budućnost visokog obrazovanja: osiguravanje kvalitete kao pokretač promjena. Globalna, europska i hrvatska perspektiva. Konferencija je održana 30. listopada 2018. u Zagrebu u organizaciji Agencije za znanost i visoko obrazovanje.

Eminentni svjetski i europski stručnjaci za obrazovne politike dr. Francisco Marmolejo, glavni specijalist Svjetske banke za tercijarno obrazovanje, dr. Judith S. Eaton, predsjednica Vijeća za akreditaciju visokog obrazovanja (CHEA) SAD-a, dr. sc. Karl Dittrich, predsjednik Europskog registra agencija za osiguravanje kvalitete (EQAR) i gđa. Tove Blytt Holmen, članica Upravnog odbora Europske udruge za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA), iznijeli su nove poglede na ulogu i položaj neovisnih agencija za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju koje, kroz procese vanjskog vrednovanja, podupiru visoka učilišta u njihovoj kontinuiranoj transformaciji u inovativne institucije koje se uspješno nose sa suvremenim izazovima.

Kvaliteta visokog obrazovanja jedini je logičan odgovor na izazove s kojima se danas susreću visoka učilišta u cijelom svijetu pa tako i kod nas, istaknula je prof. dr. sc. Jasmina Havranek, ravnateljica AZVO-a te dodala kako je hrvatska Agencija za znanost i visoko obrazovanje učinila iznimne napore u proteklih deset godina kako bi sama visoka učilišta osvijestila važnost kvalitete i preuzela odgovornost za njezino unaprjeđenje.

Visoko obrazovanje i obrazovanje uopće, okosnice su društvenog i gospodarskog razvoja; stoga je rasprava, posebno na međunarodnoj razini, poticaj promjenama u cilju rasta i poboljšavanja sustava, u svom je obraćanju navela prof. dr. sc. Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Izlaganja su održali i hrvatski stručnjaci koji su se posebno osvrnuli na prilike i izazove u Hrvatskoj: prof. dr. sc. Dražan Kozak, prorektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, prof. dr. sc. Josip Faričić, prorektor Sveučilišta u Zadru te g. Aleksandar Šušnjar, predstavnik Hrvatskoga studentskog zbora i Europskoga studentskog zbora. U svojim su se izlaganjima osvrnuli na proces akreditacije, njegov doprinos relevantnosti studijskih programa i jačanju veza između visokog obrazovanja i gospodarskog sektora.

Konferencija je okupila gotovo 200 sudionika iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja: predstavnika visokih učilišta, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Rektorskog zbora, Vijeća veleučilišta i visokih škola, Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, Hrvatskoga studentskog zbora, gospodarstva i drugih dionika u sustavu visokog obrazovanja i znanosti.

Organiziranjem ovog događanja, Agencija za znanost i visoko obrazovanje željela je potaknuti raspravu o nužnosti neovisnoga akreditacijskog procesa koji uzima u obzir različite perspektive dionika te naglasiti potencijal procesa akreditacije kao reformskog instrumenta koji je komplementaran drugim sektorskim i nacionalnim politikama i mjerama.

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design