Oporavak prodaje automobila u Europi na kraju 2024.

In Trgovina na malo
Automobili

Prodaja novih automobila u Europskoj uniji oporavila se krajem prošle godine, a u Hrvatskoj je zamjetno usporila, pokazali su u utorak podaci Europskog udruženja proizvođača automobila (ACEA).

U prosincu je u EU registrirano 910.505 novih vozila, za 5,1 posto više nego u istom mjesecu 2023. godine.

U studenom prodaja se bila smanjila za 1,9 posto.

U skupini četiri najveća tržišta najveći rast bilježila je Španjolska, za čak 28,8 posto. S velikim odmakom slijedi Francuska s rastom prodaje za mršavih 1,5 posto.

Njemačka i Italija bilježile su pak pad, za 7,1 odnosno za 4,9 posto.

U Hrvatskoj je u prosincu, prema ACEA-inim podacima, registrirano 3.745 novih automobila, za 8,5 posto više nego u istom mjesecu 2023. godine. U studenom bila je porasla za 18,3 posto.

Benzinci najpopularniji

Benzinci su na kraju godine potvrdili poziciju najpopularnijih vozila s tržišnim udjelom od 33,3 posto. Prodaja im se ipak blago smanjila u prosincu, za 1,8 posto u odnosu na kraj 2023.

Hibridni električni automobili potvrdili su drugo mjesto s tržišnim udjelom od 30,9 posto, unatoč 4,9-postotnom padu prodaje.

Hibridna električna vozila obuhvaćaju, prema definiciji ACEA-e, “potpune i parcijalne hibride” koji, ovisno o snazi baterije, mogu u prosjeku voziti do 62 posto vremena samo na električni pogon.

Tržišni udio električnih automobila na baterije iznosio je na kraju godine 15,9 posto, uz 10,2-postotni pad prodaje u prosincu u odnosu na isti mjesec prethodne 2023. pod utjecajem znatno slabije potražnje u Njemačkoj i Francuskoj.

Prodaja plug-in hibrida porasla je pak u prosincu za 4,9 posto, uz stabilan udio u tržištu od 8,3 posto.

Tržište dizelskih automobila smanjilo se za čak 15 posto, uz osjetno manji udio u ukupnom automobilskom tržištu nego u prethodnom mjesecu, od 9,8 posto.

Mršav rast u 2024.

U cijeloj 2024. godini registracije novih automobila u EU blago su porasle, za 0,8 posto, na približno 10,6 milijuna vozila.

U skupini ‘velikih’ rast je, prema izračunima ACEA-e, bilježilo samo španjolsko tržište, za 7,1 posto.

U Francuskoj prodaja je pala za 3,2 posto, u Njemačkoj za jedan, a u Italiji za 0,5 posto.

Snažno je lani na razini EU-a porasla samo prodaja hibridnih električnih vozila, za 21 posto.

Prodaja plug-in hibrida smanjila se za 6,8 posto, a prodaja električnih vozila na baterije za 5,9 posto.

Najveći pad bilježili su dizelaši, za 11,4 posto.

U Hrvatskoj je u 2024. registrirano ukupno 65.020 novih automobila, za 12,7 posto više nego u 2023. Najviše je porasla prodaja plug-in hibrida, za 41,6 posto, a slijede hibridna električna vozila s povećanjem prodaje za 37,8 posto. Benzinci su činili gotovo polovinu prodaje, uz 6,4-postotno povećanje u odnosu na 2023. Blago je porasla i prodaja dizelaša, za 3,2 posto.

(Hina)

You may also read!

wall

Svjetske burze porasle, u fokusu Trumpovi potezi

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle, pri čemu je europski STOXX 600 indeks dosegnuo rekordne razine,

Read More...
Zaštita na radu uz dodanu vrijednost

Zaštita na radu uz dodanu vrijednost

Poslodavci imaju obvezu, ali i potrebu svojim zaposlenicima koji su zaduženi za područje zaštite na radu, kao i radničkim

Read More...
poljoprivreda

HUP: Nužan zaokret u poljoprivredi radi nacionalne prehrambene sigurnosti

Nastave li se negativni trendovi u poljoprivredi Hrvatska neće imati kontrolu nad vlastitom prehrambenom sigurnošću, poručili su iz Hrvatske

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design