Podravka među predvodnicima profesionalne rodne ravnopravnosti u Europskoj uniji

In Konferencije / savjetovanja
dalic

Predsjednica Uprave dr. sc. Martina Dalić govorila je na skupu organiziranom u sklopu francuskog predsjedanja EU-om posvećenom povećanju rodne ravnopravnosti žena i muškaraca u poslovnom sektoru. Sudionici skupa potpisali su Deklaraciju podrške jačanju profesionalne jednakosti unutar privatnog sektora.

S 40% žena u Upravi, 33% u Nadzornom odboru i 43% u top menadžmentu Podravka je među liderima rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj

Povodom Međunarodnog dana žena predsjednica Uprave Podravke dr. sc. Martina Dalić sudjelovala je na skupu o profesionalnoj jednakosti žena i muškaraca u Europi, održanom u Parizu u nazočnosti francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Događanje u Elizejskoj palači okupilo je poslovne liderice privatnog poslovnog sektora iz svake od zemalja članica Europske unije, a održano je u sklopu francuskog predsjedanja Vijećem Europske unije.

Tema rodne ravnopravnosti jedna je od važnih tema francuskog predsjedanja, a sudionici današnjeg skupa potpisom Deklaracije podrške jačanju profesionalne jednakosti unutar privatnog sektora obvezali su se aktivno raditi na ubrzanju pozitivnih trendova i umanjivanju neravnoteže između prava i položaja muškaraca i žena u svojim zemljama.

Sudjelujući u panel-raspravi „Kakvi su izgledi za profesionalnu ravnopravnost žena i muškaraca u Europi?“ predsjednica Uprave Podravke istaknula je važnost jačanja društvene svijesti o koristima koja poduzeća i društva mogu ostvariti od veće uključenosti žena u najvise menadžerske pozicije, kako u poduzećima, tako i u politici.

„U zakonodavnim rješenjima koja donose tzv. ženske kvote u upravama kompanija i politici, iznimno je važna njihova iskrena provedba koja će odražavati duh i namjeru ovakvih zakona, a ne samo puko administrativno zadovoljenje zakonskih kriterija. U tom je procesu potrebno kontinuirano jačati svijest cjelokupnog društva o koristima koje donosi vise žena u upravama poduzeća i politici. Znanje, energija, inovativnost i način vodstva koje donose žene čine stvarnu dodanu vrijednost, kako poduzećima, tako i društvu u cjelini. Za snažnije provođenje ovih promjena potrebna je i stalna uključenost i potpora muškaraca koji su ipak većinom donositelji odluka. Istovremeno, reorganizacija koju trenutno provodimo u Podravki donijet će povećanje udjela žena u top menadžmentu sa sadašnjih 24 na 43%. Sve žene koje će biti promovirane odabrane su ne samo zato što su žene, već i zbog svog znanja, kompetencija i doprinosa kojeg daju Podravki. Zato su profesionalna jednakost i jednakost šansi stvarni instrumenti koji zakonodavna i retorička rješenja pretvaraju u stvarne i vidljive rezultate“, naglasila je Martina Dalić.

Među zaposlenicima Podravke d.d. ukupno je 46% žena, a među zaposlenicima s visokim obrazovanjem, s titulom magistra ili doktora znanosti, udio žena čak je 61%. U Upravi Podravke udio žena je 40%, što je već sad u skladu sa Strategijom EU-a za rodnu ravnopravnost do 2025. Postotak žena u Upravi Podravke viši je od hrvatskog prosjeka, ali i od prosjeka gotovo 90% zemalja članica OECD-a i G20, a s udjelom od 33% kompanija je iznad hrvatskog prosjeka i po zastupljenosti žena u Nadzornom odboru.

Što se tiče zapošljavanja, prijave za posao u Podravki nisu rodno definirane te se i žene i muškarci podjednako zapošljavaju, kao što, ovisno o kvalifikacijama, imaju jednake mogućnosti za razvoj i napredovanje. U protekloj godini u Podravki je napredovalo 43% žena.

Razlika u plaći po spolu iznosi 4,25%, što je značajno bolje od državnog (11,2%) i prosjeka EU-a (13%), a reorganizacijom poslovanja Podravke ova će se razlika još više smanjiti.

Podravka, uz ostalo, kontinuirano radi na poticanju mladih, pogotovo djevojaka i žena, za opredjeljenje u STEM područje, surađujući s obrazovnim institucijama na projektima kao što je „Razvoj inovativnih proizvoda od nusproizvoda tijekom prerade povrća“. Osim toga, čak 90% zaposlenika Istraživanja i razvoja čine žene, što dodatno čini ova zanimanja privlačnima za mlađe generacije žena i djevojaka.

Radi postizanja daljnjeg napretka u jačanju profesionalne jednakosti žena i muškaraca u privatnom sektoru Europske unije, potpisnici Deklaracije podrške jačanju profesionalne jednakosti unutar privatnog sektora obvezali su se na smanjenje razlike u plaćama između žena i muškaraca, rast udjela žena u ukupnom broju zaposlenih, na rukovodećim pozicijama te u upravnim i nadzornim odborima, podizanje svijesti i obuke o nesvjesnoj pristranosti u zapošljavanju i profesionalnom napredovanju, stvaranje sigurnog radnog okruženja za žene te poticanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design