Polugodišnja dobit Ine 1,6 milijardi kuna

In Tvrtke i tržišta
ina

Ina je u prvom polugodištu ostvarila neto dobit od 1,6 milijardi kuna što je znatno više od 528 milijuna kuna u istom lanjskom razdoblju, pokazuju podaci iz Ininog financijskog izvještaja objavljenog u petak.

Inini ukupni prihodi u prvom polugodištu iznosili su 15,64 milijarde kuna i bili su 67,5 posto veći nego lani, a ukupni rashodi porasli su za 57 posto, na 13,7 milijardi kuna.

Neto prihod od prodaje iznosio je 15,6 milijardi kuna, a EBITDA gotovo 2,8 milijardi kuna.

Kapitalna ulaganja više su nego udvostručena u odnosu na isto razdoblje lani, na 1,3 milijarde kuna.

U kompaniji napominju da je usprkos snažnim rezultatima poslovanja, novčani tijek Ine u prvih šest mjeseci negativan (minus 635 milijuna kuna), kao posljedica povećanih ulaganja i “potrebe za financiranjem radnog kapitala bez presedana, uslijed globalnih cijena energije”.

“Ova godina nastavlja biti godina izazova za globalno gospodarstvo, s tržišnim previranjima u mnogim područjima, posebno u energetskom sektoru. Visoka razina cijena nafte i plina, zajedno s neizvjesnošću u sigurnosti opskrbe, doveli su do intervencija vlade u mnogim zemljama. Rast cijena pogurao je prihode cjelokupne industrije nafte i plina, ali razne regulatorne odluke s druge strane stvaraju poziciju u kojoj buduće trendove nije lako predvidjeti”, izjavio je predsjednik uprave Ine Sándor Fasimon.

Kaže i da je “Inin rezultat u takvom okruženju ostao snažan”, a najveći doprinos rezultatu dali su istraživanje i proizvodnja nafte i plina.

“Proizvodnja opada prema očekivanjima u skladu sa zrelim portfeljem, ali su u tijeku brojne razvojne aktivnosti usmjerene na ublažavanje prirodnog pada, kako na kopnu tako i na moru”, kaže Fasimon. (H)

You may also read!

Šušnjar

Šušnjar: Do kraja mjeseca nova lista proizvoda s ograničenim cijenama

Do kraja mjeseca trebala bi biti predstavljena nova lista proizvoda s ograničenim cijenama, izjavio je u četvrtak ministar gospodarstva

Read More...
Dalibor Kratohvil

HOK ponovio zahtjev vezan uz ograničenje cijena: Ograničite marže, a ne cijene

Predstavnici trgovaca Hrvatske obrtničke komore nazočili su sastanku s predsjednikom Vlade RH, ministrima, guvernerom Hrvatske narodne banke i svim

Read More...
WorldBank

Iako se globalna ekonomija stabilizira, pred zemljama u razvoju teško je razdoblje

Prema projekcijama iz najnovijeg izvješća Svjetske banke Global Economic Prospects zemlje u razvoju, koje su zaslužne za 60 %

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design