Prevenirati tehnološki stres na radu

In Zdravlje
Prevenirati tehnološki stres na radu

Brzi tehnološki i digitalni razvoj potpuno mijenja radno okruženje. Uvođenje modernih tehnologija i digitalnih alata na radno mjesto zahtijeva prethodne konzultacije s radnicima i njihovu obuku, jer je to jedini način da se spriječi tehnološki stres.

Podaci iz IV. europskog istraživanja poduzeća o novim i nastajućim rizicima (ESENER-4) pokazuju dinamični digitalni rast .Korištenje nosivih uređaja poput pametnih satova, pametnih naočala i pametne osobne zaštitne opreme sve je veće. Prema nekim istraživanjima, čak 70 posto zaposlenika u EU već koristi umjetnu inteligenciju na poslu, iako je poslodavci još nisu službeno uveli u radni proces. Najčešće se koristi u IT aktivnostima, znanstveno-istraživačkim i razvojnim aktivnostima te trgovini, ali vrlo rijetko u građevinarstvu, sigurnosti i čišćenju. Većina korisnika je visokokvalificirana. Najčešće koriste generativnu umjetnu inteligenciju, što je zanimljivo budući da je ovaj oblik umjetne inteligencije široko dostupan tek 2 ili 3 godine.

Tehnološki ili digitalni stres je pojam koji se odnosi na negativne psihološke i fizičke učinke pretjerane ili neprimjerene upotrebe tehnologija. Može biti uzrokovan raznim čimbenicima kao što su preopterećenost informacijama, tehnološka invazija, tehnološka složenost, tehnološka nesigurnost, tehnološka ovisnost i tehnološka anksioznost.

Tehnološki stres može utjecati na dobrobit, performanse, kreativnost i odnose. Posebno je raširena među ljudima koji koriste tehnologiju za posao, obrazovanje, zabavu ili druženje. Oni koji rade s tehnologijom su izloženiji, i to je današnja stvarnost, posebno za zaposlenike koji rade u tvrtkama koje se intenzivno bave znanjem. Istraživanja su pokazala da preopterećenost tehnologijom i tehnološka invazija mogu uzrokovati da se zaposlenici općenito osjećaju preopterećeno i iscrpljeno stalnim zahtjevima i izazovima povezanim s tehnologijom. Tehnološka složenost i tehnološka nesigurnost mogu potaknuti osjećaje frustracije, tjeskobe i sumnje u vlastite sposobnosti.

Napo je junak serije animiranih filmova, simpatičan lik koji predstavlja zaposlenika koji na zanimljiv i poučan način predstavlja važne teme o sigurnosti i zdravlju na radu.

Napo film (https://www.napofilm.net/en/napos-films/napo-technostress) prikazuje tipične istovremene stresore, poput paralelnih videokonferencija, poziva, chatova i korištenja modernog softvera i hardvera. Podiže svijest o važnosti ranog uključivanja, osposobljavanja temeljenog na potrebama i uzimanja u obzir iskustava radnika pri uvođenju novih tehnologija. Film pokazuje kako organizacije mogu smanjiti stres i stvoriti produktivno, tehnološki podržano radno okruženje. Film je prikladan za edukaciju i osvješćivanje rukovoditelja i zaposlenika,s ciljem jačanja prevencije, sigurnosti i zdravlja na radu.

Vitomir Begović

You may also read!

Melanie Seier-Larsen

BCG: Pesimizam zbog ekonomske i političke neizvjesnosti europske potrošače tjera u potragu za rasprodajama

Europski potrošači sve su više zabrinuti zbog ekonomskih, političkih i okolišnih neizvjesnosti i tome prilagođavaju svoje prioritete za kupovinu.

Read More...
The Garden Brewery deseti je izdavatelj mini obveznica u sklopu PBZ Minibond inicijative

The Garden Brewery deseti je izdavatelj mini obveznica u sklopu PBZ Minibond inicijative

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo, djelovala je kao jedini agent izdanja i ulagatelj

Read More...
Hrvatski Telekom predstavio projekt pametnih zračnih luka s privatnim 5G mrežama

Hrvatski Telekom predstavio projekt pametnih zračnih luka s privatnim 5G mrežama

U suradnji s tvrtkom Markoja, Fakultetom prometnih znanosti iz Zagreba te zračnim lukama Zagreb, Zadar i Pula Hrvatski Telekom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design