Projekt Riba hrvatske – jedi što vrijedi „pliva“ dalje

In Financije i gospodarstvo
ribe

Ministarstvo poljoprivrede objavilo je natječaj za sredstva iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo težak 6,5 milijuna eura na koji će Hrvatska gospodarska komora ponovno prijaviti svoj projekt „Riba Hrvatske – jedi što vrijedi“. Sredstvima iz natječaja nastavit će se financiranje nastupa hrvatski tvrtki na najvažnijim svjetskim sajmovima ribarstva u Bruxellesu i Vigu u 2020. godini.

„HGK je svojim članicama, uz pomoć sredstava iz ovog Fonda, već financirala nastupe na spomenutim sajmovima u stopostotnom iznosu od 2015. do 2019. godine. Konkretnije, početkom ove godine Komora je na račune svojih članica isplatila oko 1,2 milijuna kuna za troškove izlaganja. Novi natječaj omogućit će nam da i u idućim godinama nastavimo s tom praksom“, istaknuo je Zoran Radan, samostalni savjetnik u Sektoru za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo HGK.

Upravo zbog činjenice da su nastupi na sajmovima u potpunosti financirani od strane HGK osjetno je porastao interes domaćih tvrtki za izlaganje. Tako se za nastup na najvećem međunarodnom sajmu morske hrane European Seafood Exposition dogodine u Bruxellesu već prijavilo 11 hrvatskih tvrtki koje će svoje proizvode predstaviti na 260 četvornih metara izložbenog prostora.

S obzirom da će u vrijeme održavanja sajma Hrvatska predsjedati Europskom unijom, zamišljeno je da se, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, u sklopu sajma predstave i dosezi u provođenje Zajedničke ribarstvene politike EU u Hrvatskoj.

Promocija nastupa domaćih tvrtki na sajmovima u inozemstvu je samo jedan segment projekta „Riba Hrvatske – jedi što vrijedi“. Važni ciljevi su i promocija održivog ribarstva te povećanje potrošnje ribe na domaćem tržištu jer u usporedbi s prosjekom EU jedemo dvostruko manje ribe po glavi stanovnika godišnje (manje od 10kg u Hrvatskoj, 20kg prosjek Unije). Više o Projektu na: http://www.ribahrvatske.hr/hr/o-projektu-1

Izvoz je u ovom sektoru na zadovoljavajućoj razini. To ponajprije možemo zahvaliti izvozu svježe i rashlađene ribe koja ima najbolju pokrivenost uvoza izvozom među svim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima ribe, ljuskara i mekušaca te ribljih prerađevina u 2018. iznosio je 53.382 tona, odnosno 200 milijuna eura. Glavnina domaće proizvodnje izvozi se na EU tržište (Italija, Slovenija, Španjolska) i Japan. Najznačajniji su nam izvozni proizvodi sitna plava riba iz ulova koju izvozimo kao svježu, smrznutu, konzerviranu ili soljenu, te proizvodi hrvatske akvakuture (tuna, brancin, orada i šaran itd)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna blago porastao, europske burze pale

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer se ulagači plaše eskalacije krize na Bliskom istoku, pa su

Read More...
100 vodećih hrvatskih restorana

100 vodećih hrvatskih restorana

29. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25",

Read More...
wgc

Poslodavci i obveze zaštite mentalnog zdravlja na radu

Dana 10. listopada 2024. godine obilježit ćemo Svjetski dan mentalnog zdravlja čiji je slogan: „Vrijeme je da mentalno zdravlje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design