Rast prosječne plaće

In Zaposlenost / plaće
lova

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024. godine iznosila je 1.315 eura, što je nominalno i realno na istoj razini u odnosu na lipanj 2024. godine.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024. iznosila je 1.821 euro, što je nominalno i realno više za 0,1% u odnosu na lipanj 2024. godine.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za srpanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2.248 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 856 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za srpanj 2024. godine isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3.290 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1.111 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024.godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 15,2%, a realno za 12,7%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 15,3%, a realno za 12,8%.

Medijalna neto plaća za srpanj 2024. iznosila je 1.130 eura, što je u odnosu na lipanj 2024. više za 2,2%, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine za 14,8%. Medijalna bruto plaća za srpanj 2024. iznosila je 1.537 eura, što je u odnosu na lipanj 2024. više za 2,6%, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine za 16,0%.

Budući da predstoje pregovori sa sindikatima u javnom sektoru o osnovici plaća, kao i određenim pravima u granskim kolektivnim ugovorima ostaje za vidjeti kao će se to odraziti na buduće kretanje prosječnih plaća, te kako će se tome prilagoditi u realnom sektoru.

Svakako bi bio koristan i podatak koji se ne objavljuje o vrlo raširenim neporeznim isplatama kojima se „kompenzira“ izostanak formalnog rasta plaća, što dugoročno šteti zaposlenicima kao budućim umirovljenicima, ali se istovremeno ne uključuje u formulu za redovno usklađivanje sadašnjih mirovina, te izostaju i prihodi proračuna budući se ne obračunavaju porezi i doprinosi na takve isplate.

U međuvremenu nema naznaka niti inicijativa socijalnih partnera i Vlade da se pitanje politike plaća uredi nacionalnim tripartitnim sporazumom, a što je i jedna od temeljnih zadaća Gospodarsko-socijalnog vijeća.

Vitomir Begović

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna blago porastao, europske burze pale

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer se ulagači plaše eskalacije krize na Bliskom istoku, pa su

Read More...
100 vodećih hrvatskih restorana

100 vodećih hrvatskih restorana

29. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25",

Read More...
wgc

Poslodavci i obveze zaštite mentalnog zdravlja na radu

Dana 10. listopada 2024. godine obilježit ćemo Svjetski dan mentalnog zdravlja čiji je slogan: „Vrijeme je da mentalno zdravlje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design