Rastuća kriza mentalnog zdravlja na radnom mjestu

In Zdravlje
Rastuća kriza mentalnog zdravlja na radnom mjestu

Europska unija suočava se s krizom mentalnog zdravlja. Procjene pokazuju da je 25% građana EU-a imalo problema s mentalnim zdravljem barem jednom prije COVID-A 19. Pandemija je pogoršala situaciju u smislu sve veće prisutnosti stresa, tjeskobe i depresije. Zbog pandemije mnogi zaposlenici provode pretjerano velik dio vremena i privatnog života “povezani” s poslom. Uvjeti rada se mijenjaju, što otvara nova pitanja o dobrobiti na radnom mjestu.

Troškovi uzrokovani oboljenjima mentalnog zdravlja procjenjuju se na više od 4% BDP-a u svim državama članicama EU. Utvrđeno je da brojni psihosocijalni faktori rizika na poslu povećavaju rizik od razvoja anksioznosti, depresije i izgaranja.

Psihičko zdravlje nikad nije bilo važnije i zato je potrebno osvijestiti o važnosti mentalnog zdravlja.Problem je i što Hrvatska još uvijek nema Nacionalnu strategiju zaštite mentalnog zdravlja budući je prethodna za razdoblje od 2011. do 2016., davno istekla, a nova još uvijek nije donesena?!

Zdravlje je temelj dobrog i uspješnog života i rada kako pojedinca tako i organizacije. Zabrinutost za održavanje i poboljšanje zdravlja zaposlenika je razumna, jer su zdravi i zadovoljni radnici koji rade u sigurnom i poticajnom radnom okruženju produktivniji i kreativniji, manje je vjerojatno da će se razboliti i manje vjerojatno da će otići na bolovanje. Poslodavcu koji nudi dobro i poticajno radno okruženje lakše je zaposliti kvalitetnije osoblje i potvrditi društvenu odgovornost te doprinijeti lojalnosti radnika.

Promicanje zdravlja na radnom mjestu sustavne su ciljane aktivnosti i mjere koje poslodavac provodi na temelju zakona s ciljem održavanja i jačanja tjelesnog i mentalnog zdravlja radnika. Potreban je zajednički napor poslodavaca, radnika i društva na poboljšanju zdravlja i dobrobiti ljudi na radnom mjestu. To se postiže poboljšanjem organizacije rada i radnog okruženja, poticanjem zaposlenika na aktivno sudjelovanje u aktivnostima zaštite i promocije zdravlja,izborom zdravog načina života i promicanje osobnog razvoja.

Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja Europskog parlamenta raspravljao je o ovoj temi te je pozvao na modernizaciju postojećeg zakonodavstva u području sigurnosti i zdravlja na radu, koje će odgovoriti na nove uvjete i izazove digitalnog doba. Upućen je i poziv Europskoj komisiji da 2023. proglasi Godinom dobrog mentalnog zdravlja.

Pozitivni primjeri skrbi o mentalnom zdravlju zaposlenika iz nekih hrvatskih tvrtki a posebno onih iz zemalja EU potvrđuju brojne koristi proaktivnog pristupa ovoj problematici, pa je logično dobru praksu širiti na nacionalnoj razini.

Vitomir Begović

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design