Raznolikost radne snage

In Zdravlje
Raznolikost radne snage

U mjesecu svibnju obilježava se Europski mjesec raznolikosti, pa je Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu pozvala tvrtke i organizacije iz EU-a da pozornost usmjere na raznolikost radne snage i provedbu odgovarajućih aktivnosti.

Raznolikost radne snage odnosi se na heterogeni sastav radne snage u smislu socio-demografskih i fizičkih karakteristika radnika, uključujući dob, spol, nacionalno porijeklo, seksualnu orijentaciju i invaliditet. Svi radnici moraju biti jednako zaštićeni od rizika za sigurnost i zdravlje na radu.Prema pokazateljima žene, LGBTI i radnici migranti obično su više izloženi fizičkim ili psihosocijalnim rizicima od ostatka radne snage.

Europsko zakonodavstvo uvedeno je kako bi se uzela u obzir takva raznolikost, promicala jednakost i poboljšala sigurnost i zdravlje na radu za sve. Svi radnici moraju biti jednako zaštićeni od rizika koji uzrokuju mišično-koštani poremećaji povezani s radom, bez obzira na njihove specifične karakteristike ili okolnosti, a poslodavci su dužni identificirati čimbenike rizika za sve radnike.

Profesionalni rizik odnosi se na vjerojatnost i ozbiljnost ozljede ili bolesti koja se javlja kao posljedica izloženosti opasnosti.

Pretjerano opterećenje i visok intenzitet rada mogu povećati razinu stresa radnika, što zauzvrat može povećati njihovu mišićnu napetost i njihovu osjetljivost na osjećaj boli. Nadalje, nedostatak kontrole nad radnim zadacima ili nad načinom ili tempom kojim se zadaci izvode, kao i nedostatak podrške kolega ili menadžmenta, također mogu povećati rizik od mišićno-koštanih poremaćaja (MKP). Ukoliko se radnici osjećaju pod prevelikim pritiskom na poslu, to ih onemogućava da poduzmu odgovarajuće mjere opreza ili usvoje sigurne radne položaje i prakse, pa tako psihosocijalni čimbenici postaju čimbenici rizika za MKP.

U Hrvatskoj uslijed nepovoljnih demografskih kretanja,starenja radne snage i nedostatka radnika, na tržištu rada prisutne su velike promjene, značajno sudjelovanje radnika iz drugih zemalja, što ukazuje na potrebu odgovornog i osmišljenog pristupa pitanju raznolikosti radne snage.

Pored toga, činjenica je i da mnogi mladi ljudi ulaze u svijet rada s već postojećim mišićno-koštanim problemima koji se potencijalno mogu pogoršati radom. To je razlog zašto sektor javnog zdravstva, obrazovanja, rada i medicine rada mora udružiti snage djelujući preventivno i prije svega edukativno. Takav pristup će doprinijeti smanjenju njihove prevalencije među budućim radnicima, bez obzira na njihovu dob.

Koliko je to važno za tržište rada i održivost zdravstvenog i mirovinskog sustava nije potrebno dodatno naglašavati.

Rad na od kuće može ponuditi mnoge prednosti, ali i rizike.Dugotrajno sjedenje u kombinaciji s neadekvatnim uvjetima, prostornim i tehničkim, lošom ergonomijom i socijalnom izolacijom od kolega mogu imati utjecaj na zdravlje radnika i pridonijeti razvoju ili pogoršanju mišićno-koštanih poremećaja i psihosocijalnim problemima.

Uzimanje u obzir pitanja spola i raznolikosti u procjeni rizika ključno je za zdrava i produktivna radna mjesta.

Kako su poslodavci odgovorni za organizaciju i provedbu mjera zaštitre na radu, ovom prilikom potrebno je posebno podsjetiti da su na temelju čl. 18. Zakona o zaštiti na radu ,a u skladu s Pravilnikom o izradi procjene rizika obvezni procjenjivati rizike za život i zdravlje radnika (i osoba na radu) tj. imati procjenu rizika koja mora odgovarati postojećim rizicima prilikom obavljanja poslova, a koja će biti dostupna radnicima na mjestu rada.Procjena rizika nije statičan već dokument koji se mora redovito ovisno o okolnostima ažurirati, da bi omogućio učinkovito preventivno djelovanje.Takav dokument polazište je i za provedbu osposobljavanja radnika za rad na siguran način.

Tvrtke i organizacije mogu se pridružiti promicanju raznolikosti i inkluzije na radnom mjestu dijeleći praksu svoje radne sredine na društvenim mrežama https://twitter.com/hashtag/EUDiversityMonth?src=hashtag_click

Prilika je i za hrvatske tvrtke i organizacije da predstave svoja pozitivna iskustva,ali i organiziraju dodatne aktivnosti, zajedničkom suradnjom stručnjaka za upravljanje ljudskim resursima i zaštitu na radu.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design