Razvoj kroz tri generacije, strateška ulaganja i sinergija industrije i zdravstva kao temelj budućeg rasta

U organizaciji Talijansko-hrvatske gospodarske komore predstavljena je tvrtka SOL Croatia, a uvodno je prisutne pozdravila i generalna direktorica Talijansko-hrvatske gospodarske komore Andrea Perkov. Predstavljanje je vodio Ljudevit Zechner, direktor SOL Croatia d.o.o.
SOL Croatia d.o.o., nacionalna podružnica SOL Grupe, predstavila je novu fazu svoga razvoja kroz otvaranje modernog postrojenja za razdvajanje zraka (ASU – Air Separation Unit) u Rakitovcu, nadomak Zagreba. Ovo postrojenje rezultat je zajedničke investicije sa SIAD Grupom, a njegova izgradnja označava strateški zaokret prema jačanju domaće proizvodnje industrijskih i medicinskih plinova, povećanju energetske neovisnosti te skraćivanju opskrbnih lanaca u kriznim okolnostima.
No, iza ovog infrastrukturnog projekta stoji i 96-godišnja povijest jedne od rijetkih europskih industrijskih grupacija koje su ostale u vlasništvu osnivačkih obitelji. SOL Grupu osnovali su Giovanni Annoni i Aldo Fumagalli Romario 1927. godine, a kroz tri generacije obitelji Annoni i Fumagalli Romario tvrtka je prerasla u multinacionalnog lidera prisutnog na četiri kontinenta. Unatoč globalnom rastu, SOL ostaje privatna obiteljska kompanija s profesionalnim menadžmentom i jasno definiranim temeljnim vrijednostima: održivost, dugoročno planiranje i stabilnost.
Industrijski i medicinski plinovi – dvije komplementarne vertikale
Upravljanje složenim sustavima tehničkih i medicinskih plinova zahtijeva tehničku izvrsnost, regulatornu usklađenost i logističku preciznost. SOL Croatia već dugi niz godina ispunjava sve te kriterije.
Njihova djelatnost danas se dijeli u tri ključna segmenta:
- 44% poslovanja otpada na industrijske tehničke plinove (metalurgija, prehrambena industrija, građevina, okoliš),
- 11% na tehničke plinove za bolničke sustave (medicinski kisik, dušikov oksid, ugljični dioksid za laparoskopiju),
- dok 45% čini usluge kućne njege i medicinsko-tehničke skrbi.
Tvrtka je jedini isporučitelj specijalizirane smjese DONOPA (dušikov oksid + kisik za analgeziju) u Hrvatskoj, a prednjači i u tehnologiji krioprezervacije u tkivnim bankama u bolnicama kao što su KB Merkur i KBC Rijeka.
Operativna mreža i tehnički kapaciteti
SOL Croatia upravlja s tri ključna operativna centra:
- Sisak: ASU postrojenje za proizvodnju LOX, LIN, LAR, GOX i GAN; punionica za medicinski kisik i mješavine plinova.
- Pula: Proizvodnja acetilena (C₂H₂), suhog leda (SCO₂), punjenje plinova za industrijske i prehrambene svrhe.
- Zagreb (Buzin): Skladišno-distribucijski centar za kontinentalnu Hrvatsku i proizvodnja SCO₂.
Usto, tvrtka koristi dvije distribucijske baze (Zadar i Beli Manastir) te 12 lokalnih preprodavača, čime pokriva sve strateške točke opskrbe u Hrvatskoj.
30 godina lokalne prisutnosti i reinvestiranja
SOL je prisutan u Hrvatskoj više od tri desetljeća: 1992.: osnivanje UTP d.o.o. kao zajedničkog poduzeća s pulskim Uljanikom; 1997.: pokretanje Kisikana d.o.o., kasnije uklopljenog u SOL-INA; 2018.: integracija SOL-INA u novu, konsolidiranu SOL Croatia; 2024.: spajanje UTP-a i SOL Croatia u jedinstvenu operativnu cjelinu.
Kroz sve te godine tvrtka kontinuirano reinvestira u lokalne kapacitete: povećanje volumena spremnika tekućeg CO₂ u Buzinu, izgradnja novih cisterni, proširenje skladišta i razvoj kapaciteta kod ključnih kupaca poput Carela.
Globalna prisutnost – lokalna odgovornost
Danas je SOL Grupa: prisutna u 32 zemlje, uključujući Indiju, Kinu, Ekvador i Peru; zapošljava više od 6.372 djelatnika, posluje kroz više od 100 tvrtki s ukupnim prometom većim od 1,48 milijardi eura godišnje.
Iako globalna, kompanija njeguje lokalnu odgovornost i partnerski odnos s klijentima. U Hrvatskoj opskrbljuje više od 100 industrijskih i zdravstvenih subjekata, s jakim fokusom na regulatornu usklađenost, GMP certifikate i održivost.
Investicija u novo ASU postrojenje u Rakitovcu simbolizira ne samo tehnički iskorak, već i nastavak obiteljskog industrijskog naslijeđa koje već gotovo stoljeće spaja inovacije, odgovornost i partnerstvo s korisnicima. Hrvatska se time pozicionira kao strateška točka unutar europske mreže opskrbe plinovima – u službi industrije, zdravstva i održivog razvoja.