Spoj kulture i inovacije: Uspješna suradnja Kine i Hrvatske

In Konferencije / savjetovanja
Ambasada Narodne Republike Kine

Veleposlanstvo Narodne Republike Kine u Hrvatskoj održalo je konferenciju za medije u hotelu Sheraton, na kojoj se raspravljalo o unutarnjoj i vanjskoj politici Narodne Republike Kine u 2024. godini te kineskom gledištu o raznim pitanjima vezanim uz međunarodne odnose između Hrvatske i Kine, trenutne globalne događaje, promjene i izazove u politici i gospodarstvu.

Dvije sjednice
Nj. E. g. Qi Qianjin, veleposlanik Kine u Hrvatskoj, naglasio je tri ključne točke ovogodišnje “Dvije sjednice”. Jedna od ključnih tema je razvoj; u proteklih pet godina, kineski BDP je porastao s prosječnom godišnjom stopom rasta od 5,2%, što ga svrstava na prvo mjesto među najvećim svjetskim gospodarstvima. Druga točka je otvorenost, temeljna državna politika Kine. U proteklih pet godina, Kina je odlučila dodatno se otvoriti prema vanjskom svijetu i produbiti međunarodnu ekonomsku i trgovinsku suradnju od koje obje strane imaju koristi. Treća točka je održivost. Gotovo polovica svjetskih kapaciteta za proizvodnju fotonaponske energije je u Kini, a izvoz tri nova dijela električnih vozila, litij-ionskih baterija i fotonaponskih proizvoda povećao se za 30%.

Kineska vanjska politika
Na sastanku se raspravljalo o kineskoj vanjskoj politici. Nj. E. g. Qi Qianjin istaknuo je kako, usprkos složenoj međunarodnoj situaciji, kineska opća vanjska politika ostaje nepromijenjena, te će Kina nastaviti provoditi neovisnu vanjsku politiku mira i primjenjivati strategiju otvaranja koja donosi koristi objema stranama. Kina će uvijek biti graditeljica svjetskog mira, pridonositi globalnom razvoju i braniti međunarodni poredak te će uzeti u obzir interese svijeta i zauzeti internacionalistički stav, aktivno sudjelujući u globalnom upravljanju.

Odnosi između Kine i EU
Raspravljalo se i o odnosima između Kine i EU. Nj. E. g. Qi Qianjin izjavio je: “Kina oduvijek smatra Europsku uniju sveobuhvatnim strateškim partnerom i podržava europsku integraciju. Vjerujemo da su naše interakcije neovisan izbor obje strane, potpuno utemeljen na našim respektivnim strateškim interesima. Odnos između Kine i EU nije usmjeren protiv bilo koje treće strane, niti mu je bilo koja treća strana podređena ili kontrolira ga. Trgovina i investicije između EU-a i Kine nastavljaju rasti”. Nj. E. g. Qi Qianjin također je spomenuo kinesko-europski teretni vlak, koji je prošle godine zabilježio više od 17.000 teretnih putovanja povezujući 219 gradova i 25 europskih zemalja.

Odnosi Kine i SAD-a
Nj. E. g. Qi Qianjin također se osvrnuo na odnose između Kine i SAD-a, izjavivši kako je došlo do određenog poboljšanja u odnosima između Kine i SAD-a od samita u San Franciscu. Kina je posvećena promicanju zdravog i stabilnog razvoja svojih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, u skladu s načelima međusobnog poštovanja, mirnog suživota i suradnje u dobiti za obje strane.

Pitanje Tajvana
Nj. E. g. Qi Qianjin također se dotaknuo pitanja Tajvana: “Tajvan je dio teritorija Narodne Republike Kine. Nepovrediva je dužnost svih Kineza, uključujući naše sunarodnjake na Tajvanu, obaviti veliki zadatak ponovnog ujedinjenja domovine. To je naš stav u vezi s pitanjem Tajvana. Rješavanje pitanja Tajvana je stvar kineskog naroda, a nijedna druga zemlja nema pravo miješati se.”

Kriza u Ukrajini
Raspravljalo se i o krizi i ratu u Ukrajini. Veleposlanik je naglasio da Kina čvrsto odbija korištenje ili prijetnju nuklearnim oružjem, zagovara da se nuklearno oružje ne smije koristiti i nuklearni ratovi se ne smiju voditi. Kina vjeruje da rat ne može riješiti probleme i da se, bez obzira na to koliko je teško pitanje ili ozbiljno neslaganje, sve može riješiti pregovorima.

Kriza u Palestini
Nj. E. g. Qi Qianjin naglasio je kako je najveći prioritet međunarodne zajednice promicanje prekida vatre u Palestini i osiguranje humanitarne pomoći. Kina podupire palestinski narod u povratu svojih legitimnih nacionalnih prava i predana je sveobuhvatnom, pravednom i trajnom rješenju pitanja Palestine što prije.

Kinesko-hrvatski odnosi
Od uspostave diplomatskih odnosa između Kine i Hrvatske prije 30 godina, Kina smatra Hrvatsku dobrim prijateljem i partnerom. Dvije strane uvijek su poštovale jedna drugu, postavljajući dobar primjer prijateljske suradnje između zemalja s različitim populacijama i društvenim sustavima. Gospodarska i trgovinska suradnja je procvjetala. Prošle godine, trgovinski volumen između Kine i Hrvatske dosegnuo je 2,5 milijardi američkih dolara, povećavajući se za 5,2%, a dvije zemlje trenutno pregovaraju o izvozu hrvatske tune u Kinu.

Veleposlanstvo Narodne Republike Kine nastavit će činiti sve kako bi ojačalo razmjenu i suradnju između Hrvatske i Kine na svim razinama i u svim područjima, produbilo prijateljstvo između dvaju naroda i promicalo suradnju u infrastrukturi.

You may also read!

Irena Weber

Hrvatskim poduzećima predstavljene nove poslovne prilike u projektima Europske banke za obnovu i razvoj

U organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca, Ministarstvo financija i Europske banke za obnovu i razvoj održana je konferencija „Nove poslovne

Read More...
Pontis Technology

Partnerstvom s Microsoftom Pontis Technology potvrdio predanost pružanju najsuvremenijih AI rješenja

S 20 Microsoft certificiranih stručnjaka za AI, Pontis Technology industrijama širom svijeta omogućuje da maksimalno iskoriste potencijal umjetne inteligencije

Read More...
Ratko Mutavdzic

HUP osniva Koordinaciju za umjetnu inteligenciju koja okuplja stručnjake iz svih industrija: poticanje korištenja AI-a ključ je konkurentnosti Hrvatske

U okviru HUP-Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti (HUP-ICT) osnovana je Koordinacija za umjetnu inteligenciju, inicijativa koja trenutno okuplja 76

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design