Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 93 dolara zbog upozorenja da bi svjetsko gospodarstvo moglo kliznuti u recesiju i slabe potražnje za naftom u Kini.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila za 1,49 dolara niža nego u vrijeme jučerašnjeg zaključenja trgovine i iznosila je 93,08 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 2,21 dolar.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 1,64 dolara nižoj cijeni, od 87,47 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u plusu 1,84 dolara.
Trgovce su ovog tjedna zabrinule prognoze o mogućoj globalnoj recesiji koja bi značila slabiju potražnju za naftom.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) snizila je u četvrtak zbog moguće recesije prognoze rasta potražnje u ovoj i sljedećoj godini, nadovezavši se na snižene procjene Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC).
“Cijene su pritisnule znatno snižene prognoze potražnje (za naftom), u prvom redu u idućoj godini”, rekli su analitičari Commerzbanka.
Naftni kartel i njegovi saveznici uzvitlali su prašinu prošlog tjedna odlukom o smanjenju proizvodnje od studenoga za dva milijuna barela dnevno u odnosu na referentne razine.
IEA objašnjava da neke članice u proteklom razdoblju nisu uspjele realizirati kvote, što znači da će OPEC+ zapravo smanjiti proizvodnju za milijun barela dnevno.
Trgovci prate i situaciju u Kini koja strogim mjerama nastoji suzbiti novi val zaraze covidom. Broj zaraženih malen je prema globalnim standardima, ali Kina provodi politiku nulte tolerancije na koronavirus, što snažno koči gospodarske aktivnosti, a time i potražnju za naftom.
Kočnica svjetskom gospodarstvu moglo bi biti i opetovano podizanje kamatnih stopa u SAD-u zbog visoke stope temeljne inflacije u rujnu. Središnja banka ponovo će raspravljati o troškovima zaduživanja 1. i 2. studenoga.
U odvojenom izvješću OPEC je danas objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak stajao 93,66 dolara, što znači da je pojeftinio 1,46 dolara. (H)