Tržište videoigara očekuje usporeni rast u 2024.

In Tvrtke i tržišta
video

Globalno tržište videoigara ove godine očekuje spori rast prodaje uslijed slabije prodaje igraćih konzola, a prema novim procjenama tvrtke za istraživanje tog tržišta Newzoo, taj bi rast mogao iznositi tek 2,1 posto, na procijenjenih 187,7 milijardi dolara.

Prethodne prognoze u siječnju ukazivale su na nešto viši rast industrije videoigara, tj. za 2,8 posto, na 189,3 milijarde dolara. Iako je to povećanje u odnosu na prošlogodišnju stopu rasta od 0,6 posto, industrija video igara više ne bilježi procvat kao što je ostvarivala u pandemijskim danima.

Očekuje se da će gotovo polovina ukupne potrošnje na videoigre u 2024. biti ostvarena u SAD-u i Kini i to u visini od 47 milijardi odnosno 45 milijardi dolara, izvijestio je Newzoo.

Novi Nintendo Switch i GTA 6 – svjetlo na kraju tunela

Prognoze ukazuju na to da će prihod od igara na igraćim konzolama ove godine biti za jedan posto manji nego godinu ranije, izvijestio je Newzoo, podjsetivši da je Sony prošlog tjedna objavio da je u prvom fiskalnom kvartalu prodao 2,4 milijuna jedinica svoje PlayStation 5 igraće konzole, što je pad u odnosu na 3,3 milijuna u istom lanjskom razdoblju.

Međutim, u 2025. godini tržište konzola trebalo bi se “vratiti uz veliki prasak”, smatra glavni analitičar tržišta igara Newzooa Michiel Buijsman.

Očekuje se da će velike novosti na tržištu, poput ozlaska na tržište nasljednika Nintendove vodeće konzole Switch i nove igre u iznimno popularnoj franšizi Grand Theft Auto, povećati izglede industrije. U svibnju je predsjednik Nintenda Shuntaro Furukawa rekao da kompanija planira najaviti svoju sljedeću Switch konzolu u fiskalnoj godini koja završava u ožujku 2025.

U međuvremenu se Take-Two-ov Rockstar Games obvezao na jesen 2025. predstaviti svoju dugo očekivanu igru Grand Theft Auto VI. Analitičari kažu će te velike novosti na tržištu udahnuti novi život u industriju igara koja teško dostiže rast kakav je bilježila pred nekoliko godina.

Veliki reset industrije igara

Industrija video igara 2020. i 2021. doživjela je ogroman rast, budući da su ljudi više vremena provodili u zatvorenim prostorima zbog ograničenja tijekom pandemije koronavirusa. Međutim, nedavno se ta industrija suočila s brojnim izazovima, uključujući nižu potrošnju, promjenu navika potrošača i prelazak s aktivnosti u zatvorenim na aktivnosti na otvorenim prostorima, a negativno su na poslovanje utjecale i više kamatne stope.

Počevši od 2023. te nastavivši se u 2024., industrija videoigara također je bilježila masovne otkaze diljem svijeta, pri čemu su veliki proizvođači videoigara otpuštali na tisuće zaposlenika. Microsoft je primjerice u siječnju podijelio 1900 otkaza u svom odjelu za video igre, samo tri mjeseca nakon što je zaključio akviziciju proizvođača videoigara Activision Blizzarda. Mjesec dana kasnije, Sony je objavio da otpušta 900 svojih radnika iz PlayStation podružnice.

Proizvođač softvera za igranje Unity, Amazonova usluga videoprijenosa Twitch, izdavač mobilnih igara Playtika i društvena platforma Discord također su najavili niz otpuštanja. Buijsman navodi da će ključni izazov proizvođača videoigara ove godine biti „kontrolirati troškove na prenapučenom, sve više konsolidiranom tržištu”. (H)

You may also read!

Carlo Messina

Carlo Messina sedmu godinu najbolji CEO u europskom bankarskom sektoru na Extel ljestvici

Rezultati se temelje na širokom istraživanju oko 1800 institucionalnih investitora i financijskih analitičara koje je proveo Extel. Milano. rujan 2024.

Read More...
Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina s direktorom Hrvatske turističke zajednice Kristjanom Staničićem, 9. 9. 2024. na konferenciji za

Read More...
Dodijeljene nagrade HGK za najbolja održiva poduzeća

Dodijeljene nagrade HGK za najbolja održiva poduzeća

„S pravom možemo reći da živimo u vremenu koje nas potiče na promjene. Na pragu smo nove industrijske revolucije,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design