Žetva pšenice, koje je zasijano na 142 tisuće hektara, počet će sljedeći vikend, a očekuje se proizvodnja od 800 tisuća tona, dok je o otkupnoj cijeni još rano govoriti, istaknuto je u petak na konferenciji za novinare u županijskoj komori Osijek.
Ova je godina, kako je rečeno, godina najranijeg početka žetve – ječam je skidan koncem svibnja, a vrlo intenzivno se radi na skidanju uljane repice, čija je žetva zaustavljena kišom koja učestalo i intenzivno pada u istočnom dijelu Hrvatske.
Žetva pšenice, koja je zasijana na 142 tisuće hektara, počet će slijedećeg vikenda, očekuje se oko 23. – 25. lipnja.
Očekuje se prosječan prinos od oko 5,5 do 6 tona po hektaru odnosno proizvodnja ukupno oko 800.000 tona pšenice.
Otkupnu cijenu pšenice roda 2018. odredit će tržište i ovoga je trenutka rano govoriti o istoj, istaknuto je na konferenciji za novinare strukovnih grupacija biljne proizvodnje i mlinsko-pekarske industrije.
Ipak, poljoprivrednici se nadaju da će otkupna cijena biti viša nego lani, kada se ovisno o kvaliteti pšenice kretala od 0,95 do 1,10 kuna po kilogramu. Napominju pritom kako su im porasli troškovi primjerice plavog dizela čija je cijena u odnosu na isto razdoblje prošle godine viša i 30-ak posto.
No, predstavnici Žitozajednice kažu da će otkupna cijena biti tržišna te da je o njoj još rano govoriti jer žetva nije ni počela.
Na konferenciji su bili i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, koji su pozvali poljoprivrednike na udruživanje jer bi tako novcem iz Programa ruralnoga razvoja mogli ići i na gradnju skladišnih kapaciteta što bi im omogućilo da žitarice prodaju u trenutku kada na tržištu imaju najbolju cijenu.
Istaknuto je također i da je Ministarstvo odradilo niz aktivnosti koje trebaju odrediti kvalitetniju i bolje organiziranu žetvu i sigurnije poslovanje poljoprivrednika. Tako su primjerice doneseni Pravilnik o parametrima kvalitete i kvalitativnim klasama pšenice roda 2018., a doneseni su i zakoni o poljoprivrednom zemljišti i o zabrani nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom).
Poljoprivrednici su osobno zadovoljni što je u dijelu Pravilnika o parametrima kvalitete ugrađena kontrola uzorkovanja tržnih viškova koja se obavlja u akreditiranim laboratorijama i s odgovarajućom opremom.
Također su određene i novine oko instrumenata osiguranja za predane tržne viškove te mogućnosti osiguranja odnosno ulaganja u mjere rizika proizvodnje putem mjere 17 Programa ruralnog razvoja. (H)