Zalihe industrijskih proizvoda na godišnjoj razini pale 5,6 posto

In Statistika
industrija

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju svibnja ove godine bile su za 2,3 posto veće nego u travnju, dok su na godišnjoj razini, prema svibnju lani, pale za 5,6 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni su najviše porasle zalihe energije, za 28,8 posto. Zalihe netrajnih proizvoda za široku potrošnju su povećane za 2,3 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,5 posto.

Istodobno su zalihe kapitalnih proizvoda smanjene za 7,4 posto, a intermedijarnih proizvoda za 1,8 posto.

Na godišnjoj su razini najviše pale zalihe kapitalnih proizvoda za 12,5 posto. Zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju su smanjene deset posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju sedam posto, energije šest posto i intermedijarnih proizvoda za 2,4 posto.

Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji porasle za 2,6 posto, dok su u rudarstvu i vađenju smanjene za 3,5 posto.

U sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na mjesečnoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 50,7 posto. U proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda zalihe su porasle za 45 posto, u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava za 25,6 posto, u proizvodnji odjeće devet posto, u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda za 5,9 posto, u proizvodnji prehrambenih proizvoda za 5,4 posto itd.

Istodobno su najviše smanjene zalihe u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 14,7 posto, proizvodnji električne opreme za 11,4 posto te u proizvodnji strojeva i uređaja, za 10,9 posto.

Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 5,5 posto, a u rudarstvu i vađenju za 7,4 posto.

Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći pad zaliha bilježi u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 72,8 posto, proizvodnji strojeva i uređaja za 30,6 posto, proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda za 21,7 posto, proizvodnji pića za 18,8 posto itd.

Najviše su porasle zalihe u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 163,8 posto, proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 37,5 posto te u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 34,2 posto. (H)

You may also read!

Šušnjar

Šušnjar: Do kraja mjeseca nova lista proizvoda s ograničenim cijenama

Do kraja mjeseca trebala bi biti predstavljena nova lista proizvoda s ograničenim cijenama, izjavio je u četvrtak ministar gospodarstva

Read More...
Dalibor Kratohvil

HOK ponovio zahtjev vezan uz ograničenje cijena: Ograničite marže, a ne cijene

Predstavnici trgovaca Hrvatske obrtničke komore nazočili su sastanku s predsjednikom Vlade RH, ministrima, guvernerom Hrvatske narodne banke i svim

Read More...
WorldBank

Iako se globalna ekonomija stabilizira, pred zemljama u razvoju teško je razdoblje

Prema projekcijama iz najnovijeg izvješća Svjetske banke Global Economic Prospects zemlje u razvoju, koje su zaslužne za 60 %

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design