Zalihe industrijskih proizvoda pale dva posto na godišnjoj razini

In Statistika
industry

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju lipnja ove godine bile su za 3,3 posto manje nego u svibnju, a na godišnjoj su razini, prema lipnju lani, pale za dva posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni su najviše pale zalihe energije, za 14,3 posto. Zalihe kapitalnih proizvoda su smanjene za 9,2 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 5,6 posto.

Istodobno su zalihe intermedijarnih proizvoda i zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju porasle za tri posto.

Na godišnjoj su razini najviše pale zalihe kapitalnih proizvoda, za 9,1 posto. Zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju su smanjene 7,2 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju 6,4 posto i energije dva posto.

Zalihe intermedijarnih proizvoda istodobno su porasle za 5,4 posto.

Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 3,5 posto, dok su u rudarstvu i vađenju povećane za 0,1 posto.

U sklopu prerađivačke industrije najveći pad zaliha na mjesečnoj razini statistika registrira u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 18,8 posto, proizvodnji duhanskih proizvoda, za 17,7 posto te u proizvodnji strojeva i uređaja, za 16,8 posto.

Istodobno su najviše povećane zalihe u proizvodnji papira i proizvoda od papira, za 15,8 posto, proizvodnji električne opreme za 11,2 posto te proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 7,3 posto.

Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za dva posto, a u rudarstvu i vađenju za 4,3 posto.

Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći pad zaliha bilježi u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 80,1 posto, proizvodnji strojeva i uređaja za 37,2 posto, proizvodnji namještaja za 15,9 posto, proizvodnji pića za 14,8 posto, proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka, za 12,1 posto itd.

Najviše su porasle zalihe u proizvodnji električne opreme, za 58,9 posto, proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 53,8 posto, proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 47,3 posto te u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 33,8 posto. (H)

You may also read!

ugostitelj-konobar-kava

OVI indeks pao šesti mjesec zaredom, u lipnju za 8,1 posto

Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u lipnju je pao šesti mjesec zaredom na godišnjoj razini, za 8,1 posto, što

Read More...
Donald Tramp i Fridrih Merc

Merc želi brzi dogovor s Trampom o carinama

Sat otkucava u trgovinskom sporu između Sjedinjenih Država i Europske unije. Nepun tjedan dana prije najavljenih novih američkih carina

Read More...
poljoprivreda

Zasijano više pšenice, kukuruza i suncokreta, a smanjena sjetva šećerne repe

Statistički podaci o prvim procjenama zasijanih površina važnijih usjeva u ovoj godini pokazuju da su povećane površine pod pšenicom,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design