Zaštitu na EU razini ima 15 proizvoda, još sedam u postupku registracije

In Brandovi
tolušić

Hrvatska na razini Europske unije (EU) ima 15 proizvoda zaštićenih oznakom izvornosti ili zemljopisnog podrijetla, a još sedam ih je u postupku registracije, što je svrstava na 14. mjesto među zemljama članicama po broju registriranih naziva autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Rečeno je to u ponedjeljak na skupu “Kako Hrvatska štiti autohtone proizvode” na kojem je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić uručio priznanja udrugama proizvođača koje su završile postupak zaštite i onima koji su u postupku registracije.

Kroz hranu je najlakše reći što je Hrvatska, kazao je Tolušić, ocijenivši kako su proizvodi registrirani na razini EU-a ono po čemu hrvatska poljoprivreda treba biti prepoznata.
Ministarstvo će nastaviti podupirati proizvođače u zaštiti proizvoda i od iduće godine na raspolaganju će im biti sredstva iz Programa ruralnog razvoja, kazao je Tolušić.

Istaknuto je kako je kvaliteta ključna za proizvođače koji žele opstati na tržištu. Registracijom naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda oznakama iz sustava kvalitete na razini EU-a, njeguje se i razvija regionalna tradicija i lokalni i regionalni identitet, čuvaju priroda i okoliš, a posebno se doprinosi povećanju prepoznatljivosti proizvoda i njegova zemljopisnog područja te razvoju turizma i ukupnom razvoju ruralnih područja, rečeno je.

Pored toga, potrošačima se jamči posebnost proizvoda u smislu kvalitete i metoda proizvodnje, kao i lokalnog podrijetla.

Na novinarski upit što je s registracijom slavonskog kulena koju osporavaju Slovenci, Tolušić je rekao kako postupak ide k svome kraju i vjeruje da će biti riješen. Prijepora uvijek ima, no rješavat će se razgovorom, kazao je.

Upitan za komentar nezadovoljstva dijela poljoprivrednika postupkom dodjele državnog zemljišta, odnosno hoće li se ići u reviziju, Tolušić je rekao kako je bilo puno govora i puno se drvlja i kamenja sipalo na općinske načelnike i gradonačelnike kada su oni raspolagali poljoprivrednim zemljištem.

Od 2012. poljoprivrednim zemljištem raspolaže Agencija za poljoprivredno zemljište, a prelaskom nadležnosti na državu pokazale su se sve mane i nedostaci tog sustava, rekao je Tolušić.

Kaže da je pritom bilo i zlouporaba, što će ispitivati Državno odvjetništvo. najavio je povratak nadležnosti na lokalnu razinu, uz bolju kontrolu i bržu dodjelu. (H)

You may also read!

potrosaci

Zakonom o zaštiti potrošača dodatno ojačati položaj potrošača

Vlada je u četvrtak u sabor uputila izmjene Zakona o zaštiti potrošača kojima se između ostalog uvodi funkcija za jednostrani raskid ugovora sklopljenog na daljinu, tzv.

Read More...
13 kao sretan broj PLACE2GO sajma

13 kao sretan broj PLACE2GO sajma

Na ovogodišnjem međunarodnom sajmu turizma PLACE2GO koji će se održati od 20. – 22. ožujka na Zagrebačkom velesajmu,  nastupit

Read More...
Fortenova grupa

Fortenova: Sud EU utvrdio da je promjena vlasništva nad grupom provedena zakonito

Fortenova grupa je u četvrtak izvijestila kako je sud Europske unije (EU) donio presudu da je promjena vlasništva Fortenova

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design