Žene kao nevidljiva pokretačka snaga ribarstva

In Tvrtke i tržišta
Žena prodaje ribu

Novo istraživanje rasvjetljava uloge, prilike i izazove žena u ribarstvu.

Žene obavljaju oko trećinu poslova povezanih s ribarstvom u Mediteranu i Crnom moru. To su podaci koje je otkrila nova studija „Žene u ribarstvu Mediterana i Crnog mora: uloge, izazovi i prilike“, koju je danas objavila Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) u suradnji s Odjelom za ribarstvo i akvakulturu FAO-a.

Cilj objavljivanja ove studije je staviti pitanje rodne ravnopravnosti u ribarstvu u središte važnih rasprava i pružiti donositeljima odluka okvir na temelju kojeg mogu dalje djelovati. Potpuno uključivanje znanja i iskustava žena u odluke značilo bi poboljšanje njihovih života, kao i života njihovih obitelji i članova zajednice.

Podaci o doprinosu žena ribarstvu ograničeni su u cijelom svijetu, budući da žene često obavljaju pozadinske poslove kako bi podržale obiteljska poslovanja. Najnoviji, rodno podijeljeni, podaci o zapošljavanju otkrivaju da se poslovi žena u ribarstvu u Mediteranu i Crnom moru pretežno fokusiraju na fazu nakon samog ribolova. Žene čine čak 38% regionalne radne snage u toj fazi nakon ribolova, u usporedbi sa 16% njihove zastupljenosti u fazi pripreme za ribolov i 10% u fazi samog izlaska na more.

Rad žena u ribarstvu prisutan je duž cijelog lanca vrijednosti i ključan je za dobro funkcioniranje ove industrije. Žene su uključene u čišćenje i preradu ribe, prodaju ulova, popravak mreža, te u vođenje administrativnih poslova i marketinga. Tu su i žene koje su i same ribarice te svakodnevno izlaze na more i sudjeluju u zahtjevnim fizičkim poslovima. Osim toga, sve je više žena znanstvenica u ovom području, kao i žena na vodećim funkcijama u industriji.

„U WWF Adriji, naš fokus je mali priobalni ribolov. Rad žena u ovom sektoru često je u pozadini i slabije priznat. Navedena studija o ženama u ribarstvu pokazuje da njihov rad često nije formaliziran te da žene za svoj rad ne primaju plaću i radni staž jer se on gleda isključivo kao doprinos obiteljskom poslovanju. Nužno je osigurati bolji status žena u ovom sektoru, kao i omogućiti da se njihovo mišljenje čuje u procesima donošenja odluka. Našim radom u WWF Adriji nastojimo obuhvatiti žene koje rade u ribarstvu diljem Jadrana, omogućiti da se njihovi glasovi čuju i podržati ih u međusobnom osnaživanju i povezivanju,“ rekla nam je Kora Dvorski, suradnica za obalne zajednice iz WWF Adrije.

Glasovi žena ne smiju biti izgubljeni, već ih je važno uključiti u upravljanje ribarstvom kako bismo postigli što veću održivost morskih ekosustava i unaprijedili standard života u obalnim zajednicama. Ova studija preporučuje djelovanje koje zahtjeva veću razinu posvećenosti Mediteranskih zemalja, kao i financijsku podršku. Jedna od aktivnosti čija se važnost naglašava je svakako potreba za prikupljanjem rodno definiranih podataka duž cijelog lanca vrijednosti u ribarstvu. To su nužni koraci kojima će se poboljšati radni uvjeti žena u ribarstvu, a samim time i ukupna održivost, društveni i gospodarski napredak ribarskih zajednica.

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna blago porastao, europske burze pale

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer se ulagači plaše eskalacije krize na Bliskom istoku, pa su

Read More...
100 vodećih hrvatskih restorana

100 vodećih hrvatskih restorana

29. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25",

Read More...
wgc

Poslodavci i obveze zaštite mentalnog zdravlja na radu

Dana 10. listopada 2024. godine obilježit ćemo Svjetski dan mentalnog zdravlja čiji je slogan: „Vrijeme je da mentalno zdravlje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design