Vrste ugovora o radu u Francuskoj

In Vijesti iz svijeta
eiffel-tower-s-view-from-park-min

U Francuskoj je potpisivanje ugovora o radu preduvjet pri zapošljavanju djelatnika kako iz Francuske tako i iz drugih zemalja. U ovom članku opisujemo tri vrste ugovora o radu u Francuskoj – ugovor na neodređeno vrijeme (CDI), ugovor na određeno vrijeme (CDD), te ugovor o privremenom radu (CTT).

1. Ugovor o radu na neodređeno vrijeme (CDI)

Ugovor na neodređeno vrijeme – contrat à durée indéterminée (CDI) – sklapa se bez fiksnog datuma isteka ugovora. Ovo je standardna vrsta ugovora s kojom se najčešće susrećemo. CDI dolazi u dva oblika:

  • puno radno vrijeme
  • nepuno radno vrijeme

Svaki ugovor o radu treba biti u obliku ugovora na neodređeno vrijeme, osim u slučaju kada poslodavac opravda razloge sklapanje ugovora pod drugačijim uvjetima.

CDI ugovor se raskida sporazumno. Ova vrsta ugovora ne predviđa datum isteka ugovora, tako da ga možete raskinuti u bilo kojem trenutku.

2. Ugovor o radu na određeno vrijeme (CDD)

Ova vrsta ugovora – contrat à durée déterminée – točno određuje datum prekida suradnje s određenom tvrtkom/poslodavcem. U nekim slučajevima datum raskida ugovora nije propisan i tada ugovor prestaje važiti sa dogovorenim rokom.

Osnove za sklapanje ugovora na određeno vrijeme mogu biti sljedeće:

  • sezonski rad
  • povremeni posao
  • zamjena odsutnog zaposlenika
  • rad na berbi grožđa (posebna vrsta ugovora)
  • vrijeme čekanja za preuzimanje druge pozicije u poduzeću

Ugovor na određeno vrijeme se uglavniom sklapa na period od 18 mjeseci, a moguće ga je zaključiti na 9 ili 24 mjeseca, ovisno o potrebama poslodavca.

Ako se pokaže da osnova za zaključenje ugovora nije u skladu sa Zakonom o radu, nadležna tijela tada mogu prekvalificirati CDD ugovor u CDI.

3. Ugovor o privremenom radu (CTT)

Ugovor o privremenom radu sklapaju sljedeće strane:

  • zaposlenik i agencija za privremeno zapošljavanje/agencija za zapošljavanje (ugovor sadrži predmet ugovora, uvjete zapošljavanja i datum isteka ugovora);
  • agencija za privremeno zapošljavanje/agencija za zapošljavanje i vanjska/strana tvrtka (potrebno je potpisati ugovor o pružanju usluga, tzv. contrat de mise à disposition).

Kada zaposlenik radi prema ugovoru o privremenom radu, uživa ista prava kao i ostali zaposlenici tvrtke. Ovom vrstom ugovora se može definirati i trajanje probnog roka i to na sljedeći način:

  • ugovor kraći od 1 mjeseca → max 2 dana
  • jedan do dva mjeseca → max 3 dana
  • više od dva mjeseca → najviše 5 dana

Važno! Obavezno je sačiniti i potpisati pisani oblik ugovora. Ovaj dokument mora biti dostavljen zaposleniku najkasnije dva radna dana prije početka rada.

Poslodavac koji otkazuje ugovor o privremenom radu dužan je u roku od 3 dana predložiti radniku sklapanje novog ugovora o radu. Međutim, u određenim situacijama poslodavac je izuzet od ove obveze, i to u slučaju:

  • teškog prekršaja zaposlenika
  • postojanja okolnosti izvan kontrole poslodavca (viša sila)
  • prije isteka probnog roka

U Francuskoj postoje i druge vrste ugovora, ali smo mi naveli oblike koji se najčešće koriste.

Provjerite najnovije ponude poslova u Francuskoj

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
dan-poduzetnika

HUP: Uz uklanjanje prepreka gospodarski rast mogao bi biti i brži

Hrvatsko gospodarstvo raste po najvišim stopama u EU, ali rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska bi mogla

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design